Msze święte z procesjami fatimskimi w sanktuarium na os. Słonecznym i w kościele św. Jana Ewangelisty nad Odrą zakończyły obchody stulecia objawień fatimskich. W tej drugiej świątyni obchodzono również 60-lecie obecności pallotynów w Szczecinie.
- Trzeba jeszcze wiele różańców odmówić i nie jedną rodzinę różańcem otoczyć i nie jeden naród różańcem otoczyć, i miasto nie jedno różańcem otoczyć, żeby ta Boża droga stawała się drogą prawdy, nadziei i życia. Drogą przyszłości i nowej siły - mówił w homilii abp Dzięga.
Troje pastuszków w pobliżu Fatimy przeżywało objawienia maryjne w każdy 13. dzień miesiąca począwszy od maja do października 1917 roku. W objawieniach Maryja wzywa do codziennej modlitwy na różańcu, do nawrócenia i pokuty.
- Nie pytaj jaki będzie świat za następne 100 lat. Nawet nie próbuj sobie wyobrażać, ale jednocześnie proś Boga i staraj się dodawać tu cegiełkę Twojego własnego życia, aby to był świat ludzi pełnych Boga, trwających przy Bogu, słuchających Boga, kochających po Bożemu; ludzi zgodnych, zorganizowanych, ale i pełnych nadziei, dynamicznych, pełnych inicjatywy - kontynuował hierarcha. - Ludzi, którzy mając Boga w sercu idą przez świat z podniesioną głową. Ogłaszają projekty dla świata i dla narodów świata jedynie skuteczne, bo mające źródło w Ewangelii. Mające źródło w prawdzie i miłości. Bo świat dopóki nie stanie w prawdzie i nie przyjmie miłości, a więc nie stanie na drodze Ewangelii, dopóty nie poczuje żadnej zmiany na lepsze.
Potem wierni przeszli w procesji fatimskiej.
Godzinę wcześniej świętowanie rozpoczęli parafianie przy ul. św. Ducha w kościele św. Jana Ewangelisty. Tu dokładnie od 60 lat posługują pallotyni, którzy obchodzili okrągły jubileusz pobytu w Szczecinie. W tym kościele w każdą pierwszą sobotę miesiąca odbywają się nabożeństwa fatimskie, co dodatkowo łączyło piątkowe uroczystości: rocznicy objawień i obecności pallotynów w Szczecinie.
Agnieszka i Krzysztof Rostkowscy są parafianami księży pallotynów. Za co cenią ich najbardziej?
- Podjęli trud w czasach, kiedy kult Matki Bożej Fatimskiej był zakazany. Nie wolno było o tym mówić, a oni to odważnie podjęli. Przyjechali z tym do Szczecina - mówi pan Krzysztof.
Pani Agnieszka z kolei ceni księży za służbę w hospicjum św. Jana Ewangelisty, w szpitalach w roli kapelanów i w Duszpasterstwie Ludzi Morza Stella Maris. - Może dlatego jest o nich w Szczecinie trochę ciszej, bo marynarze znajdują tu swoją przystań i płyną dalej - uważa pani Agnieszka.
Tu także po zakończeniu mszy św. z kościoła ulicami Szczecina przeszła procesja fatimska.
Kościół św. Jana Ewangelisty należy do trzech najstarszych gotyckich świątyń Szczecina. Wzniesiony przez franciszkanów we wczesnym średniowieczu, pozostawał świątynią klasztorną do czasów reformacji. Po II wojnie światowej został przekazany pallotynom.
Piątek był w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dniem zakończenia Roku Maryjnego, który został ogłoszony z okazji 100. Rocznicy objawień w Fatimie, 300. Rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 140. Rocznicy objawień w Gietrzwałdzie.
Podczas objawień w Fatimie Matka Boża przekazała w objawieniach trzy tajemnice, w których m.in. zapowiada wybuch II wojny światowej, jeśli nie skończą się obrazy Boga. Przepowiada wczesną śmierć pastuszkom Hiacyncie i Franciszkowi. Maryja prosi także o zawierzenie jej świata i Rosji. Jeśli nie nastąpi nawrócenie, Maryja zapowiada cierpienie m.in. Ojca Świętego. Ostatnia z tajemnic, która wspominała o cierpieniu i śmierci "biskupa odzianego w biel" została ujawniona w 2000 roku, za zgodą Jana Pawła II.
W maju w Fatimie papież Franciszek ogłosił świętymi portugalskie rodzeństwo bł. Hiacyntę i bł. Franciszka, którzy zmarli w 1920 i 1919 roku. Trzecie z dzieci fatimskich Łucja, która została potem zakonnicą i głosiła fatimskie orędzie zmarła w 2005 roku. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2008 roku i na poziomie diecezjalnym zakończył się w lutym tego roku.
Centralnym uroczystościom fatimskim w Szczecinie przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński odprawił o 19 mszę świętą w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym.
Zobacz także
2020-04-04, godz. 21:18
Orędzie przewodniczącego Episkopatu. Co ze spowiedzią, jeśli nie można wyjść z domu?
W związku z sytuacją epidemiczną i wynikającymi z niej rygorami sanitarnymi arcybiskup Stanisław Gądecki przypomina o możliwości duchowego przygotowania się do nadchodzących Świąt Wielkanocnych poprzez pozasakramentalne pojednanie…
» więcej
2020-04-04, godz. 07:45
Męski Różaniec w internecie
Męski Różaniec tym razem nie na ulicach Szczecina, ale w internecie.
» więcej
2020-04-03, godz. 07:04
Księża ograniczają comiesięczne wizyty u chorych. Można jednak się umówić
Nie ma rekomendacji Konferencji Episkopatu Polski jeśli chodzi o odwiedziny chorych w pierwszy piątek lub pierwszą sobotę miesiąca, bo to wizyty indywidualne - mówi kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.
» więcej
2020-04-02, godz. 06:43
15 lat temu odszedł Jan Paweł II. Papież, który zmienił bieg historii
15 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku - w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego - zmarł papież Jan Paweł II, późniejszy święty Kościoła Katolickiego.
» więcej
2020-04-01, godz. 19:33
Rekolekcje w Radiu Szczecin. "Po Wielkim Piątku zawsze jest poranek Zmartwychwstania"
Pociecha płynąca z wiary jest balsamem. Dziś na nasze czasy, na nasz trud, a może na naszą beznadzieję - podkreślał chrystusowiec ks. Andrzej Łysy. Duszpasterz akademicki przewodniczył Mszy Św. która zakończyła trzydniowe rekolekcje…
» więcej
2020-04-01, godz. 12:52
Sukces kampanii Caritas. Skorzystają najbardziej potrzebujący seniorzy
Caritas Polska zebrała prawie 17 milionów złotych na kampanię #PomocDlaSeniora. W kampanię włączyła się Fundacja Biedronki, przekazując 15 milionów złotych na wsparcie dla najstarszych.
» więcej
2020-04-01, godz. 11:47
Papież do Polaków: Zawierzcie się wstawiennictwu św. Jana Pawła II
Papież zachęcił Polaków, aby w obliczu pandemii zawierzyli siebie wstawiennictwu świętego Jana Pawła II.
» więcej
2020-04-01, godz. 11:27
Ostatni dzień radiowych rekolekcji. "Spotkajmy się jako wspólnota serc"
W środę ostatni dzień rekolekcji w Radiu Szczecin. Msza św. pod przewodnictwem chrystusowca ks. Andrzeja Łysego rozpocznie się po serwisie Wiadomości o godzinie 18.
» więcej
2020-03-31, godz. 19:32
Rekolekcje w Radiu Szczecin. "Zostań w domu i trwaj w nadziei, że Bóg sobie poradzi"
To nie jest łatwy czas, ale wiara nie jest łatwą sprawą - mówił w homilii ks. Andrzej Łysy. Chrystusowiec prowadzi rekolekcje z Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radiu Szczecin.
» więcej
2020-03-30, godz. 19:28
Rekolekcje w Radiu Szczecin. "Boża Miłość jest większa(...)od każdej zarazy"
Wierzmy, że Boża Miłość jest większa od każdego zła, od każdego grzechu i od każdej zarazy - mówił w homilii chrystusowiec ks. Andrzej Łysy. Duszpasterz akademicki prowadzi rekolekcje wielkopostne w Radiu Szczecin.
» więcej