Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

W tym roku obchodziliśmy 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie. We wrześniu abp Andrzej Dzięga poświęcił na os. Kasztanowym w Szczecinie pierwsze na świecie Sanktuarium Dzieci Fatimskich. W sanktuarium jest też wierna kopia Kaplicy fatimskiej. Fot. Mał
W tym roku obchodziliśmy 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie. We wrześniu abp Andrzej Dzięga poświęcił na os. Kasztanowym w Szczecinie pierwsze na świecie Sanktuarium Dzieci Fatimskich. W sanktuarium jest też wierna kopia Kaplicy fatimskiej. Fot. Mał
Poświęcenie pierwszego na świecie sanktuarium, rocznica powstania metropolii czy zmiana prawosławnego metropolity to niektóre wydarzenia mijającego roku w Kościele na Pomorzu Zachodnim.
25 lat temu powstała metropolita szczecińsko-kamieńska i rocznicę tego wydarzanie obchodziliśmy w tym roku. 25 lat temu Jan Paweł II specjalną bullą papieską dokonał zmian w organizacji Kościoła w naszym kraju.

- Ktoś powie, że to są tylko struktury. Zgadza się. To są struktury, w których Pan Bóg konkretnie działa. Kościół mój, święty, który kocham. Kościół, w którym zostałem księdzem i Kościół, któremu chce służyć, bo tu są ludzie. To jest to społeczeństwo, z którego ja pochodzę i dla którego chcę się spalać - mówi ks. Michał Mikołajczak.

W dokumencie „Totus Tuus Poloniae populus” (Cały Twój lud w Polsce), Jan Paweł II podzielił administracyjnie struktury polskiego Kościoła na nowo. Utworzył 13 nowych diecezji, a osiem z dotychczasowych podniósł do rangi archidiecezji, w tym archidiecezję szczecińsko-kamieńską.

Metropolia szczecińsko-kamieńska składa się z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Pierwszym metropolitą był abp Marian Przykucki.

W tym roku obchodziliśmy 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie. We wrześniu abp Andrzej Dzięga poświęcił na os. Kasztanowym w Szczecinie pierwsze na świecie Sanktuarium Dzieci Fatimskich. W sanktuarium jest też wierna kopia Kaplicy fatimskiej.

W tym roku pallotyni świętowali 60-lecie obecności w Szczecinie. Agnieszka i Krzysztof Rostkowscy są z parafii św. Jana Ewangelisty przy ul. św. Ducha. Za co najbardziej cenią pallotynów?

- Podjęli trud w czasach, kiedy kult Matki Bożej Fatimskiej był zakazany. Nie wolno było o tym mówić, a oni to odważnie podjęli. Przyjechali z tym do Szczecina - mówił pan Krzysztof.

Pani Agnieszka z kolei ceni księży za służbę w hospicjum św. Jana Ewangelisty, w szpitalach w roli kapelanów i w Duszpasterstwie Ludzi Morza Stella Maris. - Może dlatego jest o nich w Szczecinie trochę ciszej, bo marynarze znajdują tu swoją przystań i płyną dalej - uważa pani Agnieszka.

Kościół św. Jana Ewangelisty należy do trzech najstarszych gotyckich świątyń Szczecina. Wzniesiony przez franciszkanów we wczesnym średniowieczu, pozostawał świątynią klasztorną do czasów reformacji. Po II wojnie światowej został przekazany pallotynom.

Ogromną stratę poniósł również Kościół Prawosławny. W kwietniu zmarł Arcybiskup Jeremiasz. Ponad 30 lat był prawosławnym metropolitą wrocławsko-szczecińskim. Wspominał go ks. Paweł Stefanowski z cerkwi prawosławnej w Szczecinie.

- Jeśli się kogoś kocha, to ta osoba nigdy nie umiera - mówił ks. Stefanowski. - Kochaliśmy go jak ojca, on kochał nas jak swoje dzieci. Zawsze się nami opiekował i robił wszystko, żebyśmy mogli spokojnie żyć i wędrować przez to życie.

Nowym ordynariuszem diecezji został abp Jerzy Pańkowski.

11 czerwca metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył mszy św. w 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Szczecinie i w 40-lecie swoich święceń kapłańskich.

- Nie byłaby Polska tak wewnętrznie silna i zdeterminowana w naszym pokoleniu, gdyby nie zasiew jego słowa, modlitwy i błogosławieństwa. I Szczecin nie byłby dzisiaj sobą, i cały region Zachodniego Pomorza nie byłby taki, jaki jest - mówił metropolita.

Podsumowanie roku w Kościele na Pomorzu Zachodnim i na świecie w audycji katolickiej "Religia na fali".
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2017-07-13, godz. 17:18 Jedyne takie półkolonie w Szczecinie, a chętnych dwa razy więcej To jedyne takie półkolonie w mieście: uczestniczy w nich 30 osób z różnym rodzajem upośledzenia fizycznego i umysłowego. » więcej 2017-07-09, godz. 08:45 "To symbol Gorzowa". Trwa zbiórka na odbudowę katedry Katedra jest matką kościołów diecezji. Płonął dom matki - tak w rozmowie w audycji katolickiej Radia Szczecin mówił w niedzielę ks. Zbigniew Kobus, proboszcz parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Go… » więcej 2017-07-09, godz. 08:42 Pielgrzymi wjeżdżają na Jasną Górę Około 240-osobowa grupa pielgrzymów dotrze w niedzielę na Jasną Górę. Dla większości z nich o 15 Koronką do Miłosierdzia Bożego zakończy się Szczecińska Rowerowa Pielgrzymka. Trójka śmiałków planuje do wtorku dojechać do… » więcej 2017-07-03, godz. 09:06 Coraz więcej młodych ludzi na rowerowej pielgrzymce [WIDEO, ZDJĘCIA] 250-osobowy peleton wyjechał ze Szczecina w Rowerowej Pielgrzymce na Jasną Górę. W tym roku jest zdecydowanie więcej młodych ludzi na trasie, o około 20 procent w porównaniu do ubiegłego roku. » więcej 2017-07-02, godz. 10:58 Wakacje z Caritas. Odpoczną dzieci z regionu i zza wschodniej granicy Około pół tysiąca dzieci spędzi wakacje na koloniach i półkoloniach organizowanych i współorganizowanych przez Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2017-07-01, godz. 21:37 Pożar wieży katedralnej w Gorzowie Wielkopolskim. Pomoc z regionu Konstrukcja trzymająca dzwony gorzowskiej katedry trzyma się mocno, wieża ucierpiała wewnątrz, ale mury są całe. To najnowszy raport strażaków, którzy cały czas dogaszają wierzę katedralną w Gorzowie Wielkopolskim. » więcej 2017-07-01, godz. 09:21 Najdłuższa w Polsce rowerowa pielgrzymka już na trasie 20 osób wyjechało kilka minut po 9 ze Świnoujścia w najdłuższej w Polsce Rowerowej Pielgrzymce na Jasną Górę. Główny peleton dołączy w poniedziałek w Szczecinie. » więcej 2017-06-27, godz. 13:04 Kościół o imigrantach: zdecydować musi Państwo Metropolita szczecińsko-kamieński i dyrektor Caritas archidiecezji jednym głosem w sprawie korytarzy humanitarnych: - Jesteśmy gotowi, ale tylko "w sposób określony przez Państwo" i tylko w porozumieniu wszystkich stron, włącznie… » więcej 2017-06-22, godz. 19:33 Arcybiskup Dzięga odznaczony przez prezydenta Węgier [ZDJĘCIA] Arcybiskup szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga odznaczony przez prezydenta Węgier. W czwartek w Szczecinie odbyła się uroczystość wręczenia Krzyża Średniego Orderu Węgierskiego dla hierarchy. » więcej 2017-06-22, godz. 14:42 Skarby dominikanów w ramach projektu Logosfera [ZDJĘCIA] Wystawa "Skarby dominikanów" stanęła w Muzeum Tradycji Regionalnych w Szczecinie w ramach projektu Logosfera. Na ekspozycji prezentowane są zbiory szczecińskiego Muzeum Narodowego i Archiwum Państwowego oraz Muzeum Archidiecezjalnego… » więcej
133134135136137138139