Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

W tym roku obchodziliśmy 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie. We wrześniu abp Andrzej Dzięga poświęcił na os. Kasztanowym w Szczecinie pierwsze na świecie Sanktuarium Dzieci Fatimskich. W sanktuarium jest też wierna kopia Kaplicy fatimskiej. Fot. Mał
W tym roku obchodziliśmy 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie. We wrześniu abp Andrzej Dzięga poświęcił na os. Kasztanowym w Szczecinie pierwsze na świecie Sanktuarium Dzieci Fatimskich. W sanktuarium jest też wierna kopia Kaplicy fatimskiej. Fot. Mał
Poświęcenie pierwszego na świecie sanktuarium, rocznica powstania metropolii czy zmiana prawosławnego metropolity to niektóre wydarzenia mijającego roku w Kościele na Pomorzu Zachodnim.
25 lat temu powstała metropolita szczecińsko-kamieńska i rocznicę tego wydarzanie obchodziliśmy w tym roku. 25 lat temu Jan Paweł II specjalną bullą papieską dokonał zmian w organizacji Kościoła w naszym kraju.

- Ktoś powie, że to są tylko struktury. Zgadza się. To są struktury, w których Pan Bóg konkretnie działa. Kościół mój, święty, który kocham. Kościół, w którym zostałem księdzem i Kościół, któremu chce służyć, bo tu są ludzie. To jest to społeczeństwo, z którego ja pochodzę i dla którego chcę się spalać - mówi ks. Michał Mikołajczak.

W dokumencie „Totus Tuus Poloniae populus” (Cały Twój lud w Polsce), Jan Paweł II podzielił administracyjnie struktury polskiego Kościoła na nowo. Utworzył 13 nowych diecezji, a osiem z dotychczasowych podniósł do rangi archidiecezji, w tym archidiecezję szczecińsko-kamieńską.

Metropolia szczecińsko-kamieńska składa się z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Pierwszym metropolitą był abp Marian Przykucki.

W tym roku obchodziliśmy 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie. We wrześniu abp Andrzej Dzięga poświęcił na os. Kasztanowym w Szczecinie pierwsze na świecie Sanktuarium Dzieci Fatimskich. W sanktuarium jest też wierna kopia Kaplicy fatimskiej.

W tym roku pallotyni świętowali 60-lecie obecności w Szczecinie. Agnieszka i Krzysztof Rostkowscy są z parafii św. Jana Ewangelisty przy ul. św. Ducha. Za co najbardziej cenią pallotynów?

- Podjęli trud w czasach, kiedy kult Matki Bożej Fatimskiej był zakazany. Nie wolno było o tym mówić, a oni to odważnie podjęli. Przyjechali z tym do Szczecina - mówił pan Krzysztof.

Pani Agnieszka z kolei ceni księży za służbę w hospicjum św. Jana Ewangelisty, w szpitalach w roli kapelanów i w Duszpasterstwie Ludzi Morza Stella Maris. - Może dlatego jest o nich w Szczecinie trochę ciszej, bo marynarze znajdują tu swoją przystań i płyną dalej - uważa pani Agnieszka.

Kościół św. Jana Ewangelisty należy do trzech najstarszych gotyckich świątyń Szczecina. Wzniesiony przez franciszkanów we wczesnym średniowieczu, pozostawał świątynią klasztorną do czasów reformacji. Po II wojnie światowej został przekazany pallotynom.

Ogromną stratę poniósł również Kościół Prawosławny. W kwietniu zmarł Arcybiskup Jeremiasz. Ponad 30 lat był prawosławnym metropolitą wrocławsko-szczecińskim. Wspominał go ks. Paweł Stefanowski z cerkwi prawosławnej w Szczecinie.

- Jeśli się kogoś kocha, to ta osoba nigdy nie umiera - mówił ks. Stefanowski. - Kochaliśmy go jak ojca, on kochał nas jak swoje dzieci. Zawsze się nami opiekował i robił wszystko, żebyśmy mogli spokojnie żyć i wędrować przez to życie.

Nowym ordynariuszem diecezji został abp Jerzy Pańkowski.

11 czerwca metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył mszy św. w 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Szczecinie i w 40-lecie swoich święceń kapłańskich.

- Nie byłaby Polska tak wewnętrznie silna i zdeterminowana w naszym pokoleniu, gdyby nie zasiew jego słowa, modlitwy i błogosławieństwa. I Szczecin nie byłby dzisiaj sobą, i cały region Zachodniego Pomorza nie byłby taki, jaki jest - mówił metropolita.

Podsumowanie roku w Kościele na Pomorzu Zachodnim i na świecie w audycji katolickiej "Religia na fali".
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2016-12-20, godz. 16:42 Świąteczna pomoc dla samotnych mam Fundacja Małych Stópek prowadzi akcję przedświąteczną - Paczuszka dla Maluszka. Jest ona skierowana do tych matek, które zdecydowały się urodzić dziecko, a wcześniej myślały o aborcji. » więcej 2016-12-20, godz. 12:31 Abp Dzięga poruszony wydarzeniami w Berlinie: Potrzebna jest modlitwa Wyrazy współczucia rodzinom ofiar zamachu w Berlinie przekazał metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Duchowny zwrócił jednak uwagę, że to co dzieje się w Europie może budzić przerażenie i cytując głowę kościoła… » więcej 2016-12-18, godz. 12:59 Zbiórka na wigilię dla bezdomnych Pół tysiąca biednych, samotnych i bezdomnych weźmie udział w wigilii na placu katedralnym w Szczecinie we wtorek w południe. » więcej 2016-12-18, godz. 09:44 Abp Andrzej Dzięga: Ochrońcie Wasze domy od atmosfery sporów Ci sami politycy, którzy kłótnię w Polsce rozpoczęli - powinni ją też zakończyć - pisze abp Andrzej Dzięga w słowie skierowanym do kapłanów i wiernych Kościoła na Pomorzu Zachodnim. » więcej 2016-12-10, godz. 14:53 "Źródłem konfliktu na Bliskim Wschodzie jest polityka a nie religia" Przez 30 lat nie spotkałem się z agresją pod swoim adresem - mówi o. dr Zygmunt Kwiatkowski, który posługiwał na Bliskim Wschodzie, głównie w Syrii. » więcej 2016-12-04, godz. 09:21 Zakonnice spod czwórki Pracują na poczcie, w drukarni, sprzątają mieszkania i biura. Mieszkają w prywatnym lokalu. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że mowa o... zakonnicach. » więcej 2016-11-30, godz. 14:28 Kościół w Mierzynie będzie zasilany prądem z paneli fotowoltaicznych [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE] W Mierzynie pod Szczecinem powstaje nowy kościół parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej. Projekt świątyni powstał za złotówkę. » więcej 2016-11-29, godz. 21:27 Ks. Gniadek: Wolność podstawą Kościoła i rynku Imigranci powinni sami utrzymywać się w kraju, do którego przyjeżdżają - uważa misjonarz i doktor teologii moralnej ks. Jacek Gniadek. Poprowadził on wykład pt. 'Kościół a wolny rynek' na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania… » więcej 2016-11-27, godz. 10:01 Rusza "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom". Część środków trafi na Bliski Wschód [WIDEO] Już po raz 23. rozpoczyna się 'Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom'. W tym roku 10 groszy z każdej świecy będzie przeznaczone na pomoc dzieciom z Bliskiego Wschodu, głównie Syrii i Iraku. » więcej 2016-11-27, godz. 09:33 Z Nowogardu do Brazylii. 32-latek rusza wspierać samotnych na końcu świata 32-letni Tomasz Kwiatkowski z Nowogardu przygotowuje się do wyjazdu na ponad roczną misję. W sobotę z Frankfurtu wyleci do Brazylii, gdzie przez 14 miesięcy będzie pomagał potrzebującym w Simões Filho. » więcej
138139140141142143144