Okrągła rocznica objawień w Fatimie, akcja modlitewna "Różaniec do granic" czy 500-lecie reformacji to główne wydarzenia w Kościele w Polsce i na świecie.
- Potrzebujemy ochrony naszej ojczyzny i naszego chrześcijaństwa - mówił pan Dariusz z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie.
- Przede wszystkim modlę się o pokój na świecie. Nie mam może jakiś skrajnych poglądów na temat innowierców. Jak najbardziej mogą sobie egzystować na tym samym poziomie co my - dodał pan Łukasz ze Stargardu.
Akcja miała swoją kontynuację również m.in. we Włoszech, Irlandii i Stanach Zjednoczonych.
Organizatorami „Różańca do granic” w Polsce byli Maciej Bodasiński i Lech Dokowicz z Fundacji „Solo Dios Basta”. To oni zorganizowali także Wielką Pokutę na Jasnej Górze. Całodniowa modlitwa i nabożeństwo przebłagalne za grzechy oraz prośba o miłosierdzie dla naszego narodu zgromadziła w październiku ubiegłego roku 150 tys. Polaków.
W tym roku minęło 100 lat od momentu, kiedy w Fatimie Maryja ukazała się trójce portugalskich pastuszków. Papież Franciszek ogłosił świętymi Hiacyntę i Franciszka Marto. S. Łucja, której również ukazała się Maryja zmarła w 2005 roku i w tym roku zakończył się jej proces beatyfikacyjny na poziomie diecezjalnym.
Od maja do października w każdy trzynasty dzień miesiąca 1917 roku były objawienia, w których Matka Boża prosiła m.in. o to, żeby dzieci codziennie odmawiały różaniec w intencji pokoju i aby przyjmowały cierpienia za grzechy i nawrócenie grzeszników.
W mijającym roku protestanci obchodzili jubileusz 500-lecia reformacji. W wydarzenie włączył się również papież Franciszek.
- Ta rocznica postawiła pewne pytania - podkreśla ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. - Wizyta papieża w Szwecji postawiła także pytania o ekumenizm. I to raczej twarde pytania. Uświadomiła nam na nowo, że ekumenizm nie jest sprawą łatwą, bo łatwy ekumenizm nie prowadzi do prawdziwej jedności. Prowadzi do poklepywania się po plecach, z którego nic nie wynika.
Wystąpienie Marcina Lutra sprzed 500 lat doprowadziło do rozpadu Kościoła Katolickiego na Zachodzie i powstania niezależnych od papiestwa Kościołów protestanckich. Reformatorzy żądali zmian w instytucjach kościelnych i liturgii, tłumaczenia Biblii i modlitewników na języki narodowe oraz zaprzestania sprzedaży odpustów.
Podsumowanie roku w Kościele w audycji katolickiej "Religia na fali".
Zobacz także
2016-06-05, godz. 13:05
Nowy polski święty
Stanisław Papczyński został w niedzielę ogłoszony nowy świętym Kościoła Rzymskokatolickiego. Jego kanonizacji dokonał w Watykanie papież Franciszek.
» więcej
2016-06-04, godz. 16:40
"Ksiądz musi być odporny na ataki świata". Seminarium otwarte dla wszystkich [ZDJĘCIA]
Na scenie zespół Clerboyz, a na placu przed seminarium całe rodziny. Klerycy opowiadali w sobotę o tym dlaczego chcą zostać księżmi.
» więcej
2016-06-04, godz. 12:11
Seminarium otwiera bramy
Na Dzień Otwartej Bramy zapraszają w sobotę klerycy szczecińskiego seminarium.
» więcej
2016-06-04, godz. 08:10
Młodzi ze Szczecina pojechali na Lednicę. Pierwszą bez ojca Jana Góry
Ponad sto osób wyjechało w sobotę rano ze Szczecina na 20. Spotkanie Młodych na Polach Lednickich koło Gniezna. Będzie to pierwsze spotkanie młodzieży bez pomysłodawcy akcji - dominikanina o. Jana Góry, który zmarł w grudniu ubiegłego…
» więcej
2016-05-29, godz. 22:21
Studencka procesja u dominikanów [ZDJĘCIA]
Po raz pierwszy ulicami Szczecina przeszła Akademicka Procesja Bożego Ciała, którą zorganizowało Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie "Brama" działające przy klasztorze.
» więcej
2016-05-26, godz. 13:24
Procesja Bożego Ciała w centrum Szczecina: "Kolorowo, fajnie" [DUŻO ZDJĘĆ]
Kilka tysięcy szczecinian wzięło udział w centralnej szczecińskiej procesji związanej ze świętem Bożego Ciała.
» więcej
2016-05-26, godz. 08:28
Procesje Bożego Ciała idą ulicami Szczecina
Kościół Rzymskokatolicki obchodzi w czwartek uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną też świętem Bożego Ciała. W związku z tym ulicami Szczecinie przejdzie ponad 30 procesji, w tym jedna centralna.
» więcej
2016-05-25, godz. 22:27
Religia na maturze? Dyskusja w "RSnW"
Religia na maturze to dobry czy może zły pomysł? Na ten temat dyskutowali goście programu "Radio Szczecin na Wieczór".
» więcej
2016-05-22, godz. 11:42
Żywy Kościół na Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA]
Piosenki, modlitwa, piknik rodzinny. W południe na Jasnych Błoniach rozpocznie się ostatni dzień, trwającej od tygodnia, misji ewangelizacyjnej "Talitha Kum".
» więcej
2016-05-21, godz. 14:25
Bp Mendyk: Religia na maturze możliwa od 2021 roku [ZDJĘCIA]
Jeśli na czas zostaną złożone odpowiednie dokumenty, to za pięć lat religia może być jednym z przedmiotów do wyboru na maturze - powiedział Radiu Szczecin biskup Marek Mendyk.
» więcej