Okrągła rocznica objawień w Fatimie, akcja modlitewna "Różaniec do granic" czy 500-lecie reformacji to główne wydarzenia w Kościele w Polsce i na świecie.
- Potrzebujemy ochrony naszej ojczyzny i naszego chrześcijaństwa - mówił pan Dariusz z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie.
- Przede wszystkim modlę się o pokój na świecie. Nie mam może jakiś skrajnych poglądów na temat innowierców. Jak najbardziej mogą sobie egzystować na tym samym poziomie co my - dodał pan Łukasz ze Stargardu.
Akcja miała swoją kontynuację również m.in. we Włoszech, Irlandii i Stanach Zjednoczonych.
Organizatorami „Różańca do granic” w Polsce byli Maciej Bodasiński i Lech Dokowicz z Fundacji „Solo Dios Basta”. To oni zorganizowali także Wielką Pokutę na Jasnej Górze. Całodniowa modlitwa i nabożeństwo przebłagalne za grzechy oraz prośba o miłosierdzie dla naszego narodu zgromadziła w październiku ubiegłego roku 150 tys. Polaków.
W tym roku minęło 100 lat od momentu, kiedy w Fatimie Maryja ukazała się trójce portugalskich pastuszków. Papież Franciszek ogłosił świętymi Hiacyntę i Franciszka Marto. S. Łucja, której również ukazała się Maryja zmarła w 2005 roku i w tym roku zakończył się jej proces beatyfikacyjny na poziomie diecezjalnym.
Od maja do października w każdy trzynasty dzień miesiąca 1917 roku były objawienia, w których Matka Boża prosiła m.in. o to, żeby dzieci codziennie odmawiały różaniec w intencji pokoju i aby przyjmowały cierpienia za grzechy i nawrócenie grzeszników.
W mijającym roku protestanci obchodzili jubileusz 500-lecia reformacji. W wydarzenie włączył się również papież Franciszek.
- Ta rocznica postawiła pewne pytania - podkreśla ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. - Wizyta papieża w Szwecji postawiła także pytania o ekumenizm. I to raczej twarde pytania. Uświadomiła nam na nowo, że ekumenizm nie jest sprawą łatwą, bo łatwy ekumenizm nie prowadzi do prawdziwej jedności. Prowadzi do poklepywania się po plecach, z którego nic nie wynika.
Wystąpienie Marcina Lutra sprzed 500 lat doprowadziło do rozpadu Kościoła Katolickiego na Zachodzie i powstania niezależnych od papiestwa Kościołów protestanckich. Reformatorzy żądali zmian w instytucjach kościelnych i liturgii, tłumaczenia Biblii i modlitewników na języki narodowe oraz zaprzestania sprzedaży odpustów.
Podsumowanie roku w Kościele w audycji katolickiej "Religia na fali".
Zobacz także
2015-05-05, godz. 18:04
Jak władza próbowała podporządkować Kościół?
Brak trwałej struktury i poczucie tymczasowości kościelnej to podstawowe problemy, z jakimi zmagał się Kościół Katolicki na Pomorzu Zachodnim zaraz po II wojnie światowej.
» więcej
2015-05-01, godz. 08:50
Młodzi zjadą do Barlinka
Ponad 1,5 tysiąca osób weźmie udział w rozpoczynających się w piątek w Barlinku Archidiecezjalnych Dniach Młodych. To spotkanie jest również okazją do przygotowania na Światowe Dni Młodzieży, które już za rok z udziałem papieża…
» więcej
2015-04-19, godz. 15:24
Marsz dla Życia przeszedł ulicami miasta [ZDJĘCIA, WIDEO, NOWE]
Kilkanaście tysięcy szczecinian wzięło udział w największej tego typu manifestacji w Polsce. Pochód ruszył z Jasnych Błoni.
» więcej
2015-04-19, godz. 12:00
Wyjdą na place miast dawać świadectwo wiary
Świadectwa wiary, modlitwa, śpiewy i tańce na placach Szczecina. O 13 w kilku częściach miasta i regionu rozpocznie się akcja ewangelizacyjna "Misja na 1000 placach".
» więcej
2015-04-19, godz. 00:32
Największy w Polsce marsz przejdzie ulicami Szczecina
Po raz trzynasty ulicami Szczecina przejdzie w niedzielę największy w Polsce Marsz dla Życia pod hasłem "Kobieta jest piękna".
» więcej
2015-04-05, godz. 12:00
Ten grób ma symbolizować coś jeszcze
W jednej ze szczecińskich parafii Grób Pański jest nie tylko wspomnieniem męki i śmierci Chrystusa, ale ma także symbolizować wołanie o pokój na świecie.
» więcej
2015-04-05, godz. 11:13
Wielkanocne śniadanie na Pomorzanach. "Czasem wystarczy z nimi pobyć"
Śniadanie dla potrzebujących mieszkańców Pomorzan w Wielkanocny poranek to już tradycja. I tym razem blisko 50 samotnych i ubogich mogło poczuć klimat świąt spotykając się w Katolickiej Szkole Podstawowej przy parafii Matki Bożej…
» więcej
2015-04-05, godz. 00:13
Radosne procesje w kościołach. Czy wszystkie powinny być w nocy?
Trzeba uszanować duchowość ludzi, a w Kościele jest miejsce na wiele tradycji liturgicznych - m.in. tak księża tłumaczą fakt, że w niektórych kościołach procesje rezurekcyjne odbywają się w niedzielę rano, podczas gdy w innych…
» więcej
2015-04-05, godz. 00:13
Wielkanocne życzenia metropolity [WIDEO]
Życzę Wam, żebyście składając sobie dziś życzenia poczuli się na nowo razem - mówi abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński składa świąteczne życzenia.
» więcej
2015-04-04, godz. 00:10
Wielka Sobota w ciszy i oczekiwaniu
Wielka Sobota jest u chrześcijan dniem ciszy i wyczekiwania na Zmartwychwstanie. Wieczorem katolicy rzymscy przeżywają w kościołach najważniejsze wydarzenie, czyli Wigilię Paschalną.
» więcej