Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

W sumie najpierw w ponad 30 kościołach na Pomorzu Zachodnim wierni uczestniczyli w mszach i nabożeństwach, a o 14 rozpoczęli modlitwę na polskich granicach. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
W sumie najpierw w ponad 30 kościołach na Pomorzu Zachodnim wierni uczestniczyli w mszach i nabożeństwach, a o 14 rozpoczęli modlitwę na polskich granicach. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Okrągła rocznica objawień w Fatimie, akcja modlitewna "Różaniec do granic" czy 500-lecie reformacji to główne wydarzenia w Kościele w Polsce i na świecie.
"Różaniec do granic" o pokój, wiarę, za Polskę, świat i rodziny to akcja, w której w całej Polsce wzięło udział ponad milion osób i 300 kościołów na terenie 22 diecezji.

- Potrzebujemy ochrony naszej ojczyzny i naszego chrześcijaństwa - mówił pan Dariusz z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie.

- Przede wszystkim modlę się o pokój na świecie. Nie mam może jakiś skrajnych poglądów na temat innowierców. Jak najbardziej mogą sobie egzystować na tym samym poziomie co my - dodał pan Łukasz ze Stargardu.

Akcja miała swoją kontynuację również m.in. we Włoszech, Irlandii i Stanach Zjednoczonych.

Organizatorami „Różańca do granic” w Polsce byli Maciej Bodasiński i Lech Dokowicz z Fundacji „Solo Dios Basta”. To oni zorganizowali także Wielką Pokutę na Jasnej Górze. Całodniowa modlitwa i nabożeństwo przebłagalne za grzechy oraz prośba o miłosierdzie dla naszego narodu zgromadziła w październiku ubiegłego roku 150 tys. Polaków.

W tym roku minęło 100 lat od momentu, kiedy w Fatimie Maryja ukazała się trójce portugalskich pastuszków. Papież Franciszek ogłosił świętymi Hiacyntę i Franciszka Marto. S. Łucja, której również ukazała się Maryja zmarła w 2005 roku i w tym roku zakończył się jej proces beatyfikacyjny na poziomie diecezjalnym.

Od maja do października w każdy trzynasty dzień miesiąca 1917 roku były objawienia, w których Matka Boża prosiła m.in. o to, żeby dzieci codziennie odmawiały różaniec w intencji pokoju i aby przyjmowały cierpienia za grzechy i nawrócenie grzeszników.

W mijającym roku protestanci obchodzili jubileusz 500-lecia reformacji. W wydarzenie włączył się również papież Franciszek.

- Ta rocznica postawiła pewne pytania - podkreśla ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. - Wizyta papieża w Szwecji postawiła także pytania o ekumenizm. I to raczej twarde pytania. Uświadomiła nam na nowo, że ekumenizm nie jest sprawą łatwą, bo łatwy ekumenizm nie prowadzi do prawdziwej jedności. Prowadzi do poklepywania się po plecach, z którego nic nie wynika.

Wystąpienie Marcina Lutra sprzed 500 lat doprowadziło do rozpadu Kościoła Katolickiego na Zachodzie i powstania niezależnych od papiestwa Kościołów protestanckich. Reformatorzy żądali zmian w instytucjach kościelnych i liturgii, tłumaczenia Biblii i modlitewników na języki narodowe oraz zaprzestania sprzedaży odpustów.

Podsumowanie roku w Kościele w audycji katolickiej "Religia na fali".
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2012-12-15, godz. 10:48 Tak pomagam, czyli Caritas pamięta o potrzebujących Caritas organizuje świąteczną zbiórkę żywności dla potrzebujących rodzin, osób starszych i chorych. W corocznej akcji bierze udział również oddział w Szczecinie. » więcej 2012-11-30, godz. 07:48 Kardynał szczeciński. Nominacja przyszła z Watykanu Dokładnie 60 lat temu Prymas Stefan Wyszyński oficjalnie dowiedział się w Szczecinie o nominacji kardynalskiej. Dziś o 11 na Wydziale Teologicznym naukowcy przybliżą postać Prymasa Tysiąclecia. » więcej 2012-11-28, godz. 07:52 Koniec z Oknami Życia? ONZ chce je zamknąć Komitet Praw Dziecka ONZ domaga się delegalizacji Okien Życia, w których matki mogą zostawić swoje dzieci anonimowo i bez konsekwencji prawnych - pisze "Wprost". Zdaniem działaczy, narusza to prawo dziecka do poznania swoich rodzic… » więcej 2012-11-25, godz. 09:37 Komitet Obywatelski wychodzi przed kościoły Przeciwnicy dofinansowywania in vitro z budżetu Szczecina zwierają szyki. W niedzielę przed kościołami będą zbierać podpisy przeciwko inicjatywie Platformy Obywatelskiej. Partia ta chce, aby każdy zabieg był wspierany kwotą 2 tys… » więcej 2012-11-24, godz. 15:02 "10 lat to młodzieńczy etap w duchowej posłudze" [ZDJĘCIA] Mija 10 lat sakry biskupiej metropolity szczecińsko-kamieńskiego, arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Między innymi z tej okazji uroczystą mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie odprawił nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino… » więcej 2012-11-24, godz. 11:23 To już dekada. Okrągły jubileusz naszego arcybiskupa Mija 10 lat sakry biskupiej metropolity szczecińsko-kamieńskiego, arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Uroczysta msza święta rozpocznie się w sobotę w samo południe w Bazylice Archikatedralnej. Liturgii przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski… » więcej 2012-11-23, godz. 17:14 Nie chcą in vitro. "To haniebna inicjatywa" [ZDJĘCIA, WIDEO] "In vitro to nieludzka selekcja" i "Nie wolno bawić się życiem ludzkim" - to tylko niektóre z transparentów, jakie przynieśli ze sobą uczestnicy protestu przeciwko dofinansowywaniu tych zabiegów z budżetu miasta. Ponad 50 osób manifestowało… » więcej 2012-11-22, godz. 16:08 In vitro z miejskich pieniędzy? Komitet mówi "nie" Kategorycznie sprzeciwiamy się dofinansowywaniu metody in vitro z budżetu miasta - poinformowali członkowie Komitetu Obywatelskiego, który powstał w Szczecinie. W czwartek jego członkowie rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją… » więcej 2012-11-20, godz. 18:16 Naukowcy i lekarze przeciwko finansowaniu "in vitro" z miasta Szczecińscy naukowcy i lekarze nie zgadzają się na finansowanie zabiegów "in vitro" z kasy miasta. » więcej 2012-11-19, godz. 01:54 Środowisko akademickie pamięta - klimatyczny wieczór w Sercu [ZDJĘCIA] Wypełniony po brzegi kościół wspominał w niedzielny wieczór zmarłych studentów, profesorów i pracowników naukowych. Najpierw była msza św., a następnie koncert. W Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyły się Zaduszki… » więcej
203204205206207208209