Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Mówimy o zupełnie innej zasadzie współpracy międzynarodowej w ramach Unii Europejskiej dziś niż ta, o której mówili twórcy Unii - uważa arcybiskup Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński w wywiadzie dla audycji katolickiej "Religia na fali" Radia Szczecin odniósł się m.in. do tego czy UE wciąż podąża drogą wartości chrześcijańskich, na których była oparta na początku.
Metropolita przyznał, że najbliższe lata rozstrzygną o przyszłości Unii Europejskiej.

- Jeśli Unia zechce być w pewnym sensie w funkcji służebnej budując jedność, partnerską i uczciwą współpracę narodów i państw Europy absolutnie będzie witana radośnie, będzie przeżywana owocnie i to będzie jedna z tych dróg nowej silnej Europy, tej samej, która jest od dwóch tysięcy lat, tylko w nieco nowej formule organizacyjnej. Jeśli niestety będą dominowały założenia jednolitego organizmu sfederowanego z pomniejszaniem roli i znaczenia wolności narodów i państw, to absolutnie tak są silne kulturowe uwarunkowania i tożsamość kulturowa narodów Europy, że albo niektóre narody zdominują inne, a więc wrócimy do okupacji i zniewolenia, albo niektóre narody będą wyłączały się z tej współpracy, bo ona nie będzie odpowiadała ich wolności i koncepcji bytu - powiedział arcybiskup Andrzej Dzięga i dodał. - Zupełnie inna była koncepcja wspólnoty wolnych narodów i wspólnoty wolnych państw niż koncepcja organizmu sfederowanego o jednolitym zarządzie, o wspólnym budżecie, wspólnej monecie, wspólnej polityce zagranicznej, czy - jak się też słyszy - o wspólnej armii.

Metropolita odniósł się również do najnowszych statystyk religijności Polaków, według których spada liczba osób na mszach świętych i przyjmujących komunię świętą. Raport w styczniu opublikował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

- Gdy chodzi jedynie o nasz teren, proszę zwrócić uwagę, jak ogromny procent osób, które są u nas zameldowane, a więc w statystykach figurują jako mieszkańcy naszego terenu, faktycznie są poza granicami. To prawie 50 procent pokolenia, które jest w sile wieku, prowadzi nie tylko różne biznesy, ale też pokolenie aktywne, które jest ojcami i matkami - podkreśla arcybiskup Dzięga.

- To nie wyniki nie są zaskakujące dla nas, ale patrzymy na szerszy kontekst - mówi arcybiskup i wierzy, że "trendy nieco się zmienią, kiedy sytuacja gospodarcza i kulturowa w kraju pozwoli, żeby w kolejnym pokoleniu połowa albo 75 procent 20-30-latków nie musiała wyjeżdżać za pracą. Żeby tu mieli pracę, godziwe zarobki, żeby tu się osiedlali i zakładali rodziny".

Dodatkowo metropolita wskazuje na wzrost liczby osób starszych, samotnych i tych, którzy nie mają siły przyjść do kościoła.

W 2016 roku prawie 37 proc. Polaków deklarowało, że chodzi do kościoła na niedzielną mszę świętą. To ponad trzy procent mniej niż rok wcześniej. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej współczynnik jest jeszcze niższy i wynosi niespełna 23 proc. Do komunii świętej w 2016 roku przystąpiło w naszej archidiecezji 10,5 proc. przy średniej 16 proc. dla całego kraju.

Cała rozmowa z arcybiskupem Andrzejem Dzięgą na "Religia na fali" .
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2016-05-03, godz. 14:30 Boży raban w Barlinku. "Jedziemy do Krakowa"! Nabożeństwa, koncerty i zabawa - na trzy dni Barlinek przejęli we władanie młodzi, którzy m.in. przez modlitwę i warsztaty przygotowywali się na lipcowe spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie. » więcej 2016-05-01, godz. 16:17 Młodzi zjechali do Barlinka [ZDJĘCIA] Ponad tysiąc osób z całej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej przyjechało do Barlinka. W niedzielę rozpoczęły się tam Archidiecezjalne Dni Młodych. » więcej 2016-05-01, godz. 10:39 Dziś Wielkanoc w kościołach w obrządku wschodnim Grekokatolicy i Prawosławni obchodzą uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. W tym roku to pięć tygodni później niż w obrządku zachodnim. » więcej 2016-05-01, godz. 09:16 Caritas pomaga w wyjeździe na Światowe Dni Młodzieży Jesteś wolontariuszem i nie stać cię na wyjazd na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa? Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej zorganizował konkurs, który może pomóc w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w lipcu w Polsce. » więcej 2016-04-27, godz. 15:26 Jubileusz szkół salezjańskich. "Wpajamy wartości chrześcijańskie i patriotyczne" [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Szkół Towarzystwa Salezjańskiego 'Collegium Salesianum' obchodzi 20. urodziny. » więcej 2016-04-25, godz. 12:26 Ekumeniczne bieganie dla Lenki [ZDJĘCIA] Blisko 200 osób wzięło udział w 10. Ekumenicznym Biegu Charytatywnym 'Biegnij, aby widziała'. » więcej 2016-04-24, godz. 17:16 "Marsz dla Życia": 12 tysięcy uczestników i jeden incydent [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] W marszu wzięło udział około 12 tysięcy osób - takie dane przedstawiła policja. » więcej 2016-04-24, godz. 08:19 Marsz dla Życia przejdzie przez Szczecin. Hasło: Mężczyzna Waleczne Serce 'Mężczyzna Waleczne Serce' - to hasło tegorocznego Szczecińskiego Marszu dla Życia. Największa w Polsce manifestacja w obronie życia wyruszy sprzed pomnika św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach w niedzielę o godz. 15. » więcej 2016-04-21, godz. 12:40 Tau rapuje w Radiu Szczecin [WIDEO] W ciągu tygodnia zakładałem maskę grzecznego chłopca, a w weekend zamieniałem się w bestię - mówił Piotr Kowalczyk 'Tau' w rozmowie z Radiem Szczecin. » więcej 2016-04-17, godz. 08:58 „Mężczyzna Waleczne Serce” to hasło tegorocznego Marszu dla Życia To największa manifestacja w obronie życia w Polsce, na którą w Szczecinie co roku przychodzi całymi rodzinami kilkanaście tysięcy osób. » więcej
151152153154155156157