Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Mówimy o zupełnie innej zasadzie współpracy międzynarodowej w ramach Unii Europejskiej dziś niż ta, o której mówili twórcy Unii - uważa arcybiskup Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński w wywiadzie dla audycji katolickiej "Religia na fali" Radia Szczecin odniósł się m.in. do tego czy UE wciąż podąża drogą wartości chrześcijańskich, na których była oparta na początku.
Metropolita przyznał, że najbliższe lata rozstrzygną o przyszłości Unii Europejskiej.

- Jeśli Unia zechce być w pewnym sensie w funkcji służebnej budując jedność, partnerską i uczciwą współpracę narodów i państw Europy absolutnie będzie witana radośnie, będzie przeżywana owocnie i to będzie jedna z tych dróg nowej silnej Europy, tej samej, która jest od dwóch tysięcy lat, tylko w nieco nowej formule organizacyjnej. Jeśli niestety będą dominowały założenia jednolitego organizmu sfederowanego z pomniejszaniem roli i znaczenia wolności narodów i państw, to absolutnie tak są silne kulturowe uwarunkowania i tożsamość kulturowa narodów Europy, że albo niektóre narody zdominują inne, a więc wrócimy do okupacji i zniewolenia, albo niektóre narody będą wyłączały się z tej współpracy, bo ona nie będzie odpowiadała ich wolności i koncepcji bytu - powiedział arcybiskup Andrzej Dzięga i dodał. - Zupełnie inna była koncepcja wspólnoty wolnych narodów i wspólnoty wolnych państw niż koncepcja organizmu sfederowanego o jednolitym zarządzie, o wspólnym budżecie, wspólnej monecie, wspólnej polityce zagranicznej, czy - jak się też słyszy - o wspólnej armii.

Metropolita odniósł się również do najnowszych statystyk religijności Polaków, według których spada liczba osób na mszach świętych i przyjmujących komunię świętą. Raport w styczniu opublikował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

- Gdy chodzi jedynie o nasz teren, proszę zwrócić uwagę, jak ogromny procent osób, które są u nas zameldowane, a więc w statystykach figurują jako mieszkańcy naszego terenu, faktycznie są poza granicami. To prawie 50 procent pokolenia, które jest w sile wieku, prowadzi nie tylko różne biznesy, ale też pokolenie aktywne, które jest ojcami i matkami - podkreśla arcybiskup Dzięga.

- To nie wyniki nie są zaskakujące dla nas, ale patrzymy na szerszy kontekst - mówi arcybiskup i wierzy, że "trendy nieco się zmienią, kiedy sytuacja gospodarcza i kulturowa w kraju pozwoli, żeby w kolejnym pokoleniu połowa albo 75 procent 20-30-latków nie musiała wyjeżdżać za pracą. Żeby tu mieli pracę, godziwe zarobki, żeby tu się osiedlali i zakładali rodziny".

Dodatkowo metropolita wskazuje na wzrost liczby osób starszych, samotnych i tych, którzy nie mają siły przyjść do kościoła.

W 2016 roku prawie 37 proc. Polaków deklarowało, że chodzi do kościoła na niedzielną mszę świętą. To ponad trzy procent mniej niż rok wcześniej. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej współczynnik jest jeszcze niższy i wynosi niespełna 23 proc. Do komunii świętej w 2016 roku przystąpiło w naszej archidiecezji 10,5 proc. przy średniej 16 proc. dla całego kraju.

Cała rozmowa z arcybiskupem Andrzejem Dzięgą na "Religia na fali" .
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2016-02-14, godz. 18:03 Te symbole pielgrzymują po całym świecie. Teraz są w Szczecinie [ZDJĘCIA] Msza św. w parafii pw. św. Rodziny w Szczecinie, a następnie procesja na Jasne Błonia i modlitwa przed pomnikiem św. Jana Pawła II - to kolejny etap pielgrzymki symboli Światowych Dni Młodzieży. Krzyż i Ikona Matki Bożej od tygodnia… » więcej 2016-02-14, godz. 09:58 Cuda się zdarzają. Z ulicy wrócił do domu Wychodzenie z bezdomności jest niezwykle trudne, ale przy wsparciu cuda się zdarzają - mówią młodzi ludzie z katolickiej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. W Szczecinie działają od ośmiu lat. » więcej 2016-02-14, godz. 02:43 Muzyczne powitanie symboli ŚDM w seminarium [ZDJĘCIA] Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży. » więcej 2016-02-13, godz. 15:08 Szczecin przyjmie symbole Światowych Dni Młodzieży [PROGRAM] Symbole Światowych Dni Młodzieży od soboty są w Szczecinie. Krzyż i Ikona Matki Bożej od tygodnia pielgrzymują po parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2016-02-13, godz. 14:44 Mieszkańcy regionu na darmowych badaniach. "Tylko chwalić takie akcje" [ZDJĘCIA] 120 pacjentów z regionu skorzystało w sobotę z darmowych badań u specjalistów w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. To w ramach Światowego Dnia Chorego. » więcej 2016-02-13, godz. 08:00 Można wesprzeć potrzebujących. Pomoże w tym skarbonka Osiem tysięcy Skarbonek Miłosierdzia trafiło do parafii w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w ramach przedświątecznej pomocy Caritas. W corocznej akcji 'Jałmużna Wielkopostna' trzy wyznania chrześcijańskie organizują pomoc… » więcej 2016-02-10, godz. 06:53 Katolicy rozpoczynają Wielki Post. Dziś Popielec Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post, czyli 40-dniowy okres bezpośredniego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. » więcej 2016-02-07, godz. 09:27 Bezdomni mają swój profil na fb Założył profil o bezdomnych Szczecina i chce łamać stereotypy o ludziach, którzy zostali bez dachu nad głową. Kamil Kielan należy do katolickiej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. » więcej 2016-02-06, godz. 10:51 Symbole Światowych Dni Młodzieży na Pomorzu Zach. Światowe Dni Młodzieży w lipcu, ale w sobotę młodzież z Pomorza Zachodniego rozpocznie duchowe przygotowanie do tego wydarzenia. Granice Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przekroczą symbole ŚDM: Krzyż i Ikona Matki Bożej. » więcej 2016-01-18, godz. 08:14 Chrześcijanie modlą się o jedność Katolicy, prawosławni i protestanci rozpoczynają Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. » więcej
155156157158159160161