Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Wielkanoc. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Wielkanoc. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
W Wielką Sobotę przychodzimy do kościołów, w których kapłani błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Święcenia odbywają się od rana we wszystkich kościołach. O godzinie 10 w Bazylice Archikatedralnej Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przygotował "Święconkę Jakubową" i paczki dla bezdomnych mieszkańców Szczecina.
Zdaniem księdza Michała Mikołajczaka ze szczecińskiej katedry, święcenie pokarmów jest w Polsce niesamowitym fenomenem.

- Gdyby ci wszyscy ludzie, którzy przychodzą z koszyczkami, w których są pokarmy do poświęcenia, mieliby uczestniczyć w liturgii, to w niedzielę nie zmieściliby się na wszystkich mszach świętych we wszystkich kościołach Szczecina - mówi duchowny.

Do wielkanocnego koszyka wkładamy między innymi jajka, sól, wędliny czy pieczywo. - Jajka są symbolem nowego życia. Wędliny przypominają o tym, że prawdziwym Barankiem Paschalnym jest Jezus Chrystus. Sól konserwuje od zepsucia. I w ten sposób prosimy byśmy i my wstrzymywali się od zepsucia grzechem. Natomiast pieczywo jest wyrazem dobroci Boga, bo jest to dar ziemi i pracy ludzkich rąk - tłumaczy ksiądz Mikołajczak.

Chrześcijańska tradycja błogosławieństwa pokarmów wywodzi się z VIII wieku, chociaż praktyka tego obrzędu w Polsce sięga XIV stulecia.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2021-05-26, godz. 14:41 Miał zostać zniszczony, ale przetrwał kilkadziesiąt lat [ZDJĘCIA] Namalowany na prześcieradle, potem miał zostać zniszczony, ale udało się go ukryć i dziś znajduje się na plebanii przy sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku koło Goleniowa. » więcej 2021-05-25, godz. 10:00 Nowe wytyczne dotyczące pielgrzymek. Czy niezaszczepieni mogą iść na Jasną Górę? Maksymalna liczba to 300 osób, nie licząc zaszczepionych. » więcej 2021-05-20, godz. 09:54 Jubileuszowy Rok Ignacjański w Kościele W czwartek rozpoczyna się Jubileuszowy Rok Ignacjański, który w Towarzystwie Jezusowym na świecie będzie trwał do 31 lipca przyszłego roku. » więcej 2021-05-16, godz. 10:07 Katolicy świętują Wniebowstąpienie Pańskie Dziś Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Choć miało to miejsce 40 dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa, to ze względu na wolne od pracy katolicy w Polsce obchodzą ten dzień w niedzielę, po to by móc… » więcej 2021-05-15, godz. 18:30 Księża odwiedzają chorych. "Jestem zbyt słaby, żeby iść do kościoła" Raz w miesiącu z Komunią Św. do chorych przychodzą kapłani. To okazja dla tych, którzy nie mogą spowiadać się lub uczestniczyć we Mszy Św., by przyjąć sakramenty w domu. » więcej 2021-05-13, godz. 18:07 Wokaliści z regionu na koncercie papieskim w Wadowicach Młodzi wokaliści z Gminy Mieszkowice: Michalina Lewandowska i Maksymilian Szacht zaśpiewają w koncercie "Modlę się i przebaczam" w Wadowicach. » więcej 2021-05-13, godz. 15:05 Kaplica fatimska koło Goleniowa. "Człowiek może opowiedzieć tu historię swojego życia" 13 maja obchodzimy 104. rocznicę objawień fatimskich, a od 2015 roku na terenie diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku koło Goleniowa znajduje się kaplica maryjna, jedyna w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej… » więcej 2021-05-13, godz. 07:53 Zamach na papieża i objawienia fatimskie 13 maja mija 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II. Na życie papieża targnął się Turek Mehmet Ali Agca strzelając na Placu Świętego Piotra. Nigdy jednak nie udało się do końca ustalić wspólników i tła zamachu. Papież uważał… » więcej 2021-05-06, godz. 07:21 Skazani zbudowali kościół dedykowany Prymasowi Wyszyńskiemu [ZDJĘCIA] Skazani z zakładu karnego budowali kościół w Chominie, który we wrześniu podczas konsekracji otrzyma za patrona bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. » więcej 2021-05-04, godz. 13:31 Będzie kolejne sanktuarium w regionie Kościół w Kobylance otrzyma tytuł bł. Stefana Wyszyńskiego i zostanie w nim ustanowione sanktuarium Prymasa Tysiąclecia. » więcej
58596061626364