Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Kilkanaście tysięcy ludzi wzięło udział w 16. Szczecińskim Marszu dla Życia, który w niedzielę przeszedł ulicami miasta. To największa w Polsce manifestacja w obronie życia. Hasłem tegorocznej edycji było "Piękni od poczęcia". W tym roku prawdopodobnie padł frekwencjyjny rekord, choć na oficjalne dane trzeba poczekać.
Ksiądz Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek i organizator szczecińskiego marszu, podkreśla wagę ludzkiego życia. - Czasem jest tak, że trudniej jest pomóc jednej kobiecie, która jest w bardzo trudnej, dramatycznej sytuacji, kierującej ją w stronę aborcji, niż zorganizować największy w Polsce Marsz dla Życia - mówi ksiądz Kancelarczyk.

Bernarda Korycko w Fundacji Małych Stópek pracuje od niedawna. Przyznaje, że oprócz marszu jest też codzienna pomoc kobietom, które myślą o aborcji. - Mam trzy przypadki kobiet, które odstąpiły od tej decyzji, z radością zaakceptowały, że będzie dobrze. Jesteśmy w kontakcie, wspieramy je i szukamy tego co jest potrzebne, żeby ta trudna sytuacja przerodziła się w radość macierzyństwa - opowiada pani Bernarda.

Marsz wyruszył o godzinie 15 sprzed pomnika św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach do Bazyliki Katedralnej. Jego uczestnicy nieśli ze sobą stumetrową, biało-czerwoną flagę. Wśród biorących udział w manifestacji w Szczecinie była między innymi pani Agnieszka z Warszawy. - Ten marsz jest ważnym wydarzeniem, które promuje wartość i godność życia ludzkiego oraz że jest to dar, który człowiek powinien rozpoznać jako dar dany od Boga - przyznała pani Agnieszka.

W marszu uczestniczyło też młode małżeństwo: Paulina i Kamil. Towarzyszył im synek Franek. - Na Szczecińskim Marszu dla Życia właściwie nie można nie być. Jest to takie wydarzenie, które robi niesamowite wrażenie. Nie chodzi nawet o te kilkanaście tysięcy osób, które tutaj maszerują, ale o atmosferę oraz o radość płynącą z tych ludzi, którzy kochają życie, są "Piękni od poczęcia" i cieszą się z tego, że żyją. To jest coś niesamowitego. To trzeba przeżyć, tego trzeba doświadczyć - uważa Paulina.

- Nie jestem w stanie powiedzieć, który raz jestem na marszu, ale mogę powiedzieć, że Franek jest po raz drugi. Był już w ubiegłym roku, choć wtedy jeszcze w brzuchu mamy, w tym roku jedzie w wózku, a za rok pójdzie już pewnie na własnych nogach - mówił Kamil.

- To jest właśnie niesamowite, że idąc w szczecińskim marszu ma się wrażenie, że ci ludzie właściwie nie przejmują się tym, co dzieje się przed marszem i po nim. Idą w bieli, śpiewają, widać niesamowitą radość i szczęście. Myślę, że niektórzy nie mają śmiałości przyczepić się do czegokolwiek, co się tutaj dzieje, bo to wszystko jest bardzo czyste i piękne, ponad wszystkimi podziałami - oceniała jedna z uczestniczek marszu.

Jak tłumaczyła rzeczniczka Fundacji Małych Stópek Anna Piotrowska, fundacja zrodziła się właśnie ze Szczecińskiego Marszu dla Życia. - Główną ideą naszej organizacji jest obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci. My mówimy, że maszerujemy przez cały rok. Nasza działalność składa się z trzech głównych filarów: pomoc, edukacja i formacja - wyjaśnia. - Pomoc wszystkim kobietom, które są w ciąży, które są w trudnej sytuacji i potrzebują wsparcia. Edukacja, czyli właśnie Marsz dla Życia oraz edukowanie od najmłodszych lat, że wartość życia trzeba chronić. Formacja, czyli duchowa adopcja.

Po marszu w katedrze metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga odprawił mszę świętą, podczas której każdy chętny mógł podjąć się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, czyli dziewięciomiesięcznej modlitwy różańcem za nienarodzone dziecko zagrożone aborcją.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Relacja Piotra Kołodziejskiego w Wiadomościach o godzinie 15.
Relacja Piotra Kołodziejskiego w Wiadomościach o godzinie 16.
Relacja Piotra Kołodziejskiego w Wiadomościach o godzinie 17.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Marsz dla Życia w Szczecinie. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Marsz dla Życia w Szczecinie. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]

Zobacz także

2018-04-01, godz. 09:00 "Zmartwychwstał Pan, Alleluja!". Arcybiskup składa życzenia [WIDEO] Zmartwychwstał Pan, Alleluja! Rozdzwoniły się dzwony kościołów. Jedni się radują, inni się budzą i pytają o co chodzi. A to Jezus Chrystus, którego świat chciał zabić, ogłasza, że żyje - mówi metropolita szczecińsko-kamieński… » więcej 2018-04-01, godz. 08:11 Dziś Wielkanoc. Najważniejsze święto chrześcijan Katolicy rozpoczynają obchody świąt wielkanocnych mszą świętą rezurekcyjną odprawianą w niedzielę o świcie. W niektórych kościołach rzymskokatolickich procesja rezurekcyjna była połączona z Wigilią Paschalną i odbyła się… » więcej 2018-03-31, godz. 18:24 Wyjątkowa liturgia w szczecińskiej katedrze Pięć dorosłych osób przyjmie w sobotę chrzest, komunię i bierzmowanie podczas Wigilii Paschalnej w szczecińskiej katedrze. Wcześniej przygotowywali się w ośrodku katechumenalnym, który prowadzą przy katedrze siostry jadwiżanki… » więcej 2018-03-31, godz. 17:43 "To polska tradycja". Groby Pańskie w szczecińskich kościołach [ZDJĘCIA] We wszystkich kościołach Szczecina powstały Groby Pańskie. Odsłonięto je w Wielki Piątek. » więcej 2018-03-31, godz. 13:55 Wielka Sobota. Czas ciszy i oczekiwania Wielka Sobota to dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie. W kościołach trwa święcenie pokarmów na wielkanocny stół. Wieczorem po zachodzie słońca rozpocznie się najważniejsza część Triduum - Wigilia Paschalna. Na początku odbędzie… » więcej 2018-03-31, godz. 07:15 Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy W Wielką Sobotę przychodzimy do kościołów, w których kapłani błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Święcenia odbywają się od rana we wszystkich kościołach. O godzinie 10 w Bazylice Archikatedralnej Caritas… » więcej 2018-03-30, godz. 07:43 Wielki Piątek. "Kościół milczy" Dziś Wielki Piątek, w którym chrześcijanie upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. W czasie nabożeństwa w kościele czyta się ewangelię opisującą mękę i śmierć Jezusa. » więcej 2018-03-30, godz. 06:14 Noc Konfesjonałów "daje poczucie bezpieczeństwa" [ZDJĘCIA] W blisko 240 kościołach w całej Polsce, w tym kilku w samym Szczecinie odbywały się spowiedzi co najmniej do północy. Były też takie, w których księża spowiadali do 6 rano. » więcej 2018-03-29, godz. 08:36 Nocna spowiedź bez (większych) kolejek Ponad 200 kościołów w całej Polsce, również w Zachodniopomorskiem, bierze udział w Nocy Konfesjonałów. Warunkiem uczestnictwa jest zorganizowanie spowiedzi w Wielkim Tygodniu trwającej przynajmniej do północy. » więcej 2018-03-29, godz. 07:10 Najważniejszy czas dla chrześcijan Rozpoczyna się najważniejszy okres w roku dla chrześcijan. Chrześcijanie zachodni wchodzą w Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. » więcej
122123124125126127128