Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Rok 2018: tysiące szczecinian na ulicach miasta - konie, kareta, śpiewy, tańce i kolorowe kostiumy... To orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami Szczecina. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Rok 2018: tysiące szczecinian na ulicach miasta - konie, kareta, śpiewy, tańce i kolorowe kostiumy... To orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami Szczecina. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Kościół katolicki obchodzi w niedziele uroczystość Objawienia Pańskiego. Wierni przejdą ulicami miast w Orszakach Trzech Króli. Dzień w swojej symbolice nawiązuje do pokłonu mędrców ze Wschodu, którzy przybyli z darami do narodzonego Jezusa.
Po upływie kilkunastu dni od narodzin Chrystusa do Betlejem przychodzą ci, którzy oddają mu pokłon.

- Ci, o których tradycja przyzwyczaiła mówić: "trzej królowie". My wiemy, że byli to mędrcy, ale ilu ich było - nie wiemy. Potocznie mówi się o trzech, gdyż przynieśli trzy dary: złoto, kadzidło i mirrę - mówi ks. Michał Mikołajczak ze szczecińskiej katedry.

Złoto objawia Jezusa jako Króla, kadzidło wskazuje na jego nauczanie, które jest dążeniem w górę, podobnie jak dym kadzidła. Mirra z kolei używana do namaszczania ciała wskazuje, że Chrystus umrze jak człowiek.

- Te wszystkie symbole pokazują nam głębię, że to objawienie pańskie tak naprawdę jest zaproszeniem każdego z nas, by odkrywać kim jest osoba Jezusa Chrystusa. Że to nie jest "gdzieś, coś, ktoś", ale to jest konkretnie Bóg, ten, który się objawia i mówi: kocham cię - podkreśla ks. Mikołajczak.

Dla katolików 6 stycznia to dzień, w którym mają obowiązek uczestniczenia we Mszy świętej.

Imiona mędrców pojawiły się w VIII wieku. Kacper, Melchior i Baltazar to jednak imiona przypadkowe, nie potwierdzone żadnym faktem historycznym. Pierwsze litery imion mędrców wypisujemy na drzwiach kredą poświęconą w kościele. Ten skrót jednak można też interpretować inaczej jako Christus Mansionem Benedicat, co oznacza "Niech Chrystus błogosławi temu domowi".

O godz. 12 ulicami Szczecina przejdzie VIII Szczeciński Orszak Trzech Króli. Pochód przejdzie z Placu Armii Krajowej i będzie zmierzać Al. Papieża Jana Pawła II na Plac Orła Białego.

6 stycznia wypada również Wigilia Bożego Narodzenia u chrześcijan wschodnich. Świętują prawosławni i grekokatolicy.
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2021-04-03, godz. 11:24 Święconki Jakubowe trafiły do najbardziej potrzebujących Świąteczna pomoc Caritas dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze bezdomni otrzymają Święconkę Jakubową. Początek o godzinie 10. » więcej 2021-04-03, godz. 10:11 Dzień oczekiwania na najwazniejsze święto chrzescijaństwa Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego, czas ciszy i oczekiwania. Dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie, a wierni wyczekują na najważniejsze wydarzenie w dziejach chrześcijaństwa - Zmartwychwstanie. » więcej 2021-04-03, godz. 09:06 Święcenie pokarmów przed świętem Wielkiej Nocy Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów. Początki tego obrzędu sięgają VIII wieku, a w Polsce czternastego stulecia. » więcej 2021-04-03, godz. 08:38 Jedenasta Noc Konfesjonałów w Szczecinie [ZDJĘCIA] Mimo pandemii, w tym roku odbyła się Noc Konfesjonałów. Cała minioną noc kapłani czekali na wiernych, między innymi w szczecińskiej katedrze. » więcej 2021-04-02, godz. 13:23 Symbolika Wielkiego Piątku W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2021-04-02, godz. 10:10 Jerozolima - procesja w pandemii Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi c… » więcej 2021-04-02, godz. 10:05 Adoracja krzyża w trybie obostrzeń Wielki Piątek to dzień, kiedy nie ma mszy świętej. W godzinie śmierci Chrystusa o 15-tej w kościołach odbywa się Droga Krzyżowa z zachowaniem obostrzeń epidemicznych, czyli 1 wierny na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5… » więcej 2021-04-02, godz. 08:06 Noc Konfesjonałów. Wspomnienie Jana Pawła II W Wielki Piątek wieczorem w kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpocznie się 11. Noc Konfesjonałów. Symbolicznie rozpocznie się o 21.37, w godzinę śmierci Jana Pawła II w 16. rocznicę tego wydarzenia. » więcej 2021-04-02, godz. 06:56 Mija 16. rocznica odejścia Jana Pawła II Odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku w opinii świętości. Jego życie i ponad 26-letni pontyfikat był wyjątkowym darem dla Kościoła w Polsce i na świecie. » więcej 2021-04-02, godz. 06:48 Wielki Piątek w Kościele katolickim Jezus jest w chorych, dlatego jak odmawiam brewiarz lub różaniec to siadam przy łóżku chorego - mówi pallotyn, ks. Andrzej Partika. » więcej
62636465666768