Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Pomnik papieża Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Pomnik papieża Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
We wtorek 14. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Przy pomniku papieża Polaka na Jasnych Błoniach w Szczecinie o godzinie 21 rozpocznie się wieczór wspomnień pontyfikatu Ojca Świętego.
Fundacja "Jego" i młodzież z XIII Liceum Ogólnokształcącego zapraszają wszystkich szczecinian na wspólne czuwanie.

- Wszyscy w pamięci mamy dzień, kiedy odchodził - mówi ks. Grzegorz Adamski z parafii św. Rodziny w Szczecinie. - Wiadomo, że w tradycji chrześcijańskiej, dzień śmierci zawsze był dniem narodzin dla nieba i stąd pomysł, żeby spotykać się 2 kwietnia, modlić się do Jana Pawła II i przypominać to, co chciał nam powiedzieć.

Młodzież miała kilka lat, gdy umierał, ale dziś wraca do jego nauczania. - Pamiętam jak mówił do młodych o seksualności, właśnie o miłości nastoletniej, wskazywał przede wszystkim na czystość. Myślę, że obok papieża Franciszka był Ojcem Świętym, który najbardziej wychodził do ludzi - mówi Michał Krajewski z "Trzynastki".

- Nauczał o nowej ewangelizacji i jak ponownie chrystianizować zlaicyzowaną Europę, pobudzał do tego, by brać przyszłość Kościoła w swoje ręce - dodaje Sabina Kwiecień, również z XIII Liceum Ogólnokształcącego.

Polski papież odwiedził też Szczecin 11 czerwca 1987 roku podczas trzeciej pielgrzymki do Polski. Jan Paweł II przewodniczył m.in. mszy świętej na Jasnych Błoniach w obecności kilkuset tysięcy ludzi.

Jan Paweł II został ogłoszony świętym 27 kwietnia 2014 roku. Kanonizował go papież Franciszek. W Kościele Rzymskokatolickim liturgiczne wspomnienie przypada nie w kwietniu, kiedy zmarł, ale 22 października, czyli w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu.

Jan Paweł II zmarł 14 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku - w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego. Zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 1978-2005. Jego przesłanie odzwierciedlały słowa wypowiedziane na początku misji: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy". Podczas całego pontyfikatu i swoich licznych pielgrzymek niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia. Już podczas uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II, wierni wołali "Santo subito", czyli "Święty natychmiast". Beatyfikacji papieża Polaka dokonał w 2011 roku Benedykt XVI, a kanonizacji - 27 kwietnia 2014 roku - papież Franciszek.

Jan Paweł II jest uważany za orędownika Miłosierdzia Bożego. Poświęcił mu swoją encyklikę "Dives in Misericordia", a także ustanowił specjalne święto, obchodzone w II niedzielę wielkanocną.

Papież pielgrzym odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 129 krajów. Zwołał i przewodniczył kilkunastu spotkaniom młodzieży z całego świata. Wyniósł na ołtarze więcej osób, niż jego poprzednicy przez pięć stuleci.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2018-11-18, godz. 19:09 "Powinni poczuć się, że są ważni". Wsparcie dla potrzebujących w Koszalinie W Światowym Dniu Ubogich, w Domu Miłosierdzia w Koszalinie na biednych i samotnych czekały: ciepły posiłek, modlitwa, wsparcie duchowe i pomoc wolontariuszy. » więcej 2018-11-18, godz. 10:23 Serduszka zaśpiewają w pięciu językach - koncert o godz. 16 Pięć języków świata będzie można usłyszeć w niedzielę w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Zwycięstwa w Szczecinie. O godz. 16 rozpocznie się tam koncert promujący nową płytę zespołu Serduszka. » więcej 2018-11-18, godz. 08:14 Caritas apeluje o wsparcie: niedziela Światowym Dniem Ubogich 6,5 tys. Toreb Miłosierdzia przygotował Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na Światowy Dzień Ubogich, który obchodzimy 18 listopada. Każdy może odebrać je w niedzielę w parafiach, ale też wypełnić je żywnością dla… » więcej 2018-11-11, godz. 17:23 Święcenie Dzwonu Niepodległości w szczecińskiej katedrze Największy Dzwon Niepodległości w Polsce „Św. Jan Paweł II” zostanie poświęcony w szczecińskiej katedrze podczas mszy św. za ojczyznę. Liturgii o godzinie 18 ma przewodniczyć abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-ka… » więcej 2018-11-11, godz. 12:57 "Trzeba współpracować, a nie walczyć". Msza w intencji ojczyzny i odsłonięcie pomnika [ZDJĘCIA] Gdy jest wolność i niepodległość, pewnie za mało o niej myślimy i za mało ją chronimy i za mało dziękujemy za nią Bogu - mówił w homilii arcybiskup Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył w niedzielę… » więcej 2018-11-10, godz. 18:46 Msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości i w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej 2010 roku, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odprawiono mszę w intencji ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. » więcej 2018-11-10, godz. 15:31 Przesłanie papieża z okazji 100-lecia niepodległości Polski W Watykanie opublikowano przesłanie papieża z okazji 100-lecia niepodległości Polski. List Franciszka jest skierowany do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. » więcej 2018-11-04, godz. 17:53 Nowy pomnik i Dzwon Niepodległości na 100. rocznicę w Szczecinie Pomnik „Boże chroń Polskę” i Największy Dzwon Niepodległości w Polsce „Św. Jan Paweł II” na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Odsłonięcie pomnika i poświęcenie dzwonu nastąpi w Szczecinie podczas… » więcej 2018-11-02, godz. 18:54 Papież: Dzień Zaduszny to dzień pamięci i nadziei Papież powiedział, że Dzień Zaduszny to dzień pamięci i nadziei na życie wieczne, które można osiągnąć stosując się do nauczania Jezusa. Franciszek odprawił mszę św. na rzymskim cmentarzu laurentyńskim. » więcej 2018-11-02, godz. 08:37 Dzień Zaduszny. Żyjący mogą wiele zrobić dla zmarłych Kościół Rzymskokatolicki obchodzi 2 listopada Dzień Zaduszny, czyli czas modlitwy za zmarłych przebywających w czyśćcu. » więcej
111112113114115116117