Około 200 osób wspominało we wtorek wieczorem pontyfikat Jana Pawła II na szczecińskich Jasnych Błoniach. 2 kwietnia mija 14 lat od śmierci papieża Polaka, a tradycją w Szczecinie jest już wieczór czuwania organizowany przez młodzież z 13 LO oraz ich opiekuna ks. Grzegorza Adamskiego.
Zaapelował wtedy, by nie przewracać się za lada podmuchem, ale stać jak żeglarz i dopłynąć.
- Przypomnij tchnienie ducha, które masz w sobie, od chrztu, od bierzmowania - zwracał się też do młodych. Ostatnie słowa, jakie skierował do młodych przed śmiercią też przeszły do historii. - Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie - powiedział.
Młodzież - ale nie tylko - co roku wspomina Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. Choć dziś jest już świętym Kościoła Rzymskokatolickiego, to ta data wciąż, po ludzku, wywołuje w Polakach refleksje i wyciszenie. Dziś coraz mocniej dorobek papieża staje się zadaniem, by przypominać i żyć według słów i wielu przemówień, które zostawił po sobie.
- Jan Paweł II zmarł, emocje ostygły i naszym zadaniem; młodych ludzi-patriotów jest wspominanie papieża nie tylko jako postaci historycznej, ale też jako wręcz autorytetu, przywoływanie nauk. Na tych spotkaniach dwa razy w roku mamy możliwość obcowania z jego myślami, dziś będziemy odczytywać jego dziennik osobisty i poznawać jego naukę - powiedziała Natalia, tegoroczna maturzystka.
We wtorek zebrani mogli posłuchać fragmentów wspomnień z osobistych notatek Jana Pawła II.
- Nigdy nie poznałem bliżej Jana Pawła II niż po lekturze notatek z jego życia osobistego. On w wieku 40 lat, kiedy zaczął prowadzić te notatki duchowe..., wtedy był już święty, czuje się, że Bóg dla niego był ponad inne wartości i był najważniejszy - podkreśla ks. Grzegorz Adamski.
- Coraz mniej ludzi pamięta o tym, a należałoby to - jak najbardziej kultywować. - Jestem organistką, gram w kościele, ale rzadko zaglądam do jego dokumentów i homilii - mówili uczestnicy czuwania.
O 21.37 zabrzmiała ulubiona pieśń papieża "Barka" odśpiewana po Apelu Jasnogórskim.
Zobacz także
2018-11-18, godz. 19:09
"Powinni poczuć się, że są ważni". Wsparcie dla potrzebujących w Koszalinie
W Światowym Dniu Ubogich, w Domu Miłosierdzia w Koszalinie na biednych i samotnych czekały: ciepły posiłek, modlitwa, wsparcie duchowe i pomoc wolontariuszy.
» więcej
2018-11-18, godz. 10:23
Serduszka zaśpiewają w pięciu językach - koncert o godz. 16
Pięć języków świata będzie można usłyszeć w niedzielę w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Zwycięstwa w Szczecinie. O godz. 16 rozpocznie się tam koncert promujący nową płytę zespołu Serduszka.
» więcej
2018-11-18, godz. 08:14
Caritas apeluje o wsparcie: niedziela Światowym Dniem Ubogich
6,5 tys. Toreb Miłosierdzia przygotował Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na Światowy Dzień Ubogich, który obchodzimy 18 listopada. Każdy może odebrać je w niedzielę w parafiach, ale też wypełnić je żywnością dla…
» więcej
2018-11-11, godz. 17:23
Święcenie Dzwonu Niepodległości w szczecińskiej katedrze
Największy Dzwon Niepodległości w Polsce „Św. Jan Paweł II” zostanie poświęcony w szczecińskiej katedrze podczas mszy św. za ojczyznę. Liturgii o godzinie 18 ma przewodniczyć abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-ka…
» więcej
2018-11-11, godz. 12:57
"Trzeba współpracować, a nie walczyć". Msza w intencji ojczyzny i odsłonięcie pomnika [ZDJĘCIA]
Gdy jest wolność i niepodległość, pewnie za mało o niej myślimy i za mało ją chronimy i za mało dziękujemy za nią Bogu - mówił w homilii arcybiskup Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył w niedzielę…
» więcej
2018-11-10, godz. 18:46
Msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości i w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej 2010 roku, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odprawiono mszę w intencji ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.
» więcej
2018-11-10, godz. 15:31
Przesłanie papieża z okazji 100-lecia niepodległości Polski
W Watykanie opublikowano przesłanie papieża z okazji 100-lecia niepodległości Polski. List Franciszka jest skierowany do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.
» więcej
2018-11-04, godz. 17:53
Nowy pomnik i Dzwon Niepodległości na 100. rocznicę w Szczecinie
Pomnik „Boże chroń Polskę” i Największy Dzwon Niepodległości w Polsce „Św. Jan Paweł II” na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Odsłonięcie pomnika i poświęcenie dzwonu nastąpi w Szczecinie podczas…
» więcej
2018-11-02, godz. 18:54
Papież: Dzień Zaduszny to dzień pamięci i nadziei
Papież powiedział, że Dzień Zaduszny to dzień pamięci i nadziei na życie wieczne, które można osiągnąć stosując się do nauczania Jezusa. Franciszek odprawił mszę św. na rzymskim cmentarzu laurentyńskim.
» więcej
2018-11-02, godz. 08:37
Dzień Zaduszny. Żyjący mogą wiele zrobić dla zmarłych
Kościół Rzymskokatolicki obchodzi 2 listopada Dzień Zaduszny, czyli czas modlitwy za zmarłych przebywających w czyśćcu.
» więcej