Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Około 200 osób wspominało we wtorek wieczorem pontyfikat Jana Pawła II na szczecińskich Jasnych Błoniach. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Około 200 osób wspominało we wtorek wieczorem pontyfikat Jana Pawła II na szczecińskich Jasnych Błoniach. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Około 200 osób wspominało we wtorek wieczorem pontyfikat Jana Pawła II na szczecińskich Jasnych Błoniach. 2 kwietnia mija 14 lat od śmierci papieża Polaka, a tradycją w Szczecinie jest już wieczór czuwania organizowany przez młodzież z 13 LO oraz ich opiekuna ks. Grzegorza Adamskiego.
Jan Paweł II podczas trzeciej pielgrzymki do Polski odwiedził Szczecin. Na Jasnych Błoniach w wystąpieniu (nie ujętym w programie wizyty) powiedział do małżeństw m.in. o gwałtownych wichrach i uderzeniach różnych słabości.

Zaapelował wtedy, by nie przewracać się za lada podmuchem, ale stać jak żeglarz i dopłynąć.

- Przypomnij tchnienie ducha, które masz w sobie, od chrztu, od bierzmowania - zwracał się też do młodych. Ostatnie słowa, jakie skierował do młodych przed śmiercią też przeszły do historii. - Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie - powiedział.

Młodzież - ale nie tylko - co roku wspomina Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. Choć dziś jest już świętym Kościoła Rzymskokatolickiego, to ta data wciąż, po ludzku, wywołuje w Polakach refleksje i wyciszenie. Dziś coraz mocniej dorobek papieża staje się zadaniem, by przypominać i żyć według słów i wielu przemówień, które zostawił po sobie.

- Jan Paweł II zmarł, emocje ostygły i naszym zadaniem; młodych ludzi-patriotów jest wspominanie papieża nie tylko jako postaci historycznej, ale też jako wręcz autorytetu, przywoływanie nauk. Na tych spotkaniach dwa razy w roku mamy możliwość obcowania z jego myślami, dziś będziemy odczytywać jego dziennik osobisty i poznawać jego naukę - powiedziała Natalia, tegoroczna maturzystka.

We wtorek zebrani mogli posłuchać fragmentów wspomnień z osobistych notatek Jana Pawła II.

- Nigdy nie poznałem bliżej Jana Pawła II niż po lekturze notatek z jego życia osobistego. On w wieku 40 lat, kiedy zaczął prowadzić te notatki duchowe..., wtedy był już święty, czuje się, że Bóg dla niego był ponad inne wartości i był najważniejszy - podkreśla ks. Grzegorz Adamski.

- Coraz mniej ludzi pamięta o tym, a należałoby to - jak najbardziej kultywować. - Jestem organistką, gram w kościele, ale rzadko zaglądam do jego dokumentów i homilii - mówili uczestnicy czuwania.

O 21.37 zabrzmiała ulubiona pieśń papieża "Barka" odśpiewana po Apelu Jasnogórskim.
Relacja Piotra Kołodziejskiego z godz. 21
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2017-03-19, godz. 10:12 Miliony na pomoc uchodźcom od darczyńców Caritas Siedem tysięcy darczyńców z Polski przekazało w sumie około 10 mln zł dla rodzin syryjskich uchodźców w Aleppo i w Libanie. Pomoc Caritas w ramach programu 'Rodzina Rodzinie' płynie też z naszego regionu. » więcej 2017-03-18, godz. 09:45 Pożegnają budowniczego kościoła "pod niebieskim dachem" Mieszkańcy Szczecina, a przede wszystkim parafianie, pożegnają ks. prałata Zdzisława Garbicza. Pogrzeb budowniczego kościoła 'pod niebieskim dachem' odbędzie się w sobotę na Cmentarzu Centralnym. » więcej 2017-03-12, godz. 11:41 Jerzy Zelnik o swoim nawróceniu: Trzeba nauczyć się dwóch przykazań Jeżeli człowiek umie odpowiedzieć dobrem na zło, to znaczy, że jest naprawdę mocny - mówi Jerzy Zelnik. Aktor cytuje polskiego papieża i opowiada w Radiu Szczecin historię swojego nawrócenia. » więcej 2017-03-12, godz. 10:00 Spór o adhortację papieską. Dyskusja w Radiu Szczecin Trzeba się w to wgłębić, zobaczmy jak to rozwiązać w parafii, diecezji, w całym Kościele - tak spór wokół punktu z papieskiej adhortacji dotyczącego komunii świętej dla rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach komentuje… » więcej 2017-03-05, godz. 13:25 Abp Dzięga o znakach szatańskiego porządku. List do wiernych Szczególnym znakiem szatańskiego porządku w naszym pokoleniu jest po pierwsze przedziwne zakłamywanie języka, aby zło ukazywać jako coś dobrego - pisze do wiernych abp Andrzej Dzięga. Księża czytają list metropolity szczecińsko-kamieńskiego… » więcej 2017-03-01, godz. 08:19 Uczniowie ze Szczecina adoptują rówieśników z Kenii [ZDJĘCIA] Kwestowali i piekli ciasta, by ich rówieśnicy z Kenii mogli pójść do szkoły. Uczniowie z podstawówki nr 56 w Szczecinie zebrali ponad 900 złotych na sfinansowanie rocznej edukacji dwojga afrykańskich dzieci: 12-letniej Jackline i… » więcej 2017-03-01, godz. 07:46 Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post Dziś Środa Popielcowa. Czas, w którym katolicy rozpoczynają Wielki Post, czyli bezpośrednie przygotowanie do Świąt Wielkanocnych. » więcej 2017-02-26, godz. 09:47 Katecheci wrócili z Kenii. Będzie adopcja afrykańskich dzieci [ZDJĘCIA] Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska zaadoptuje na odległość blisko 130 dzieci w Kenii. To maluchy uczące się w szkole w Kipsing w afrykańskim buszu i sieroty z Embu. » więcej 2017-01-29, godz. 14:52 Szkoły z Pomorza Zachodniego ślą pomoc dla dzieci z Kenii Blisko 40 dzieci z Kenii otrzymało pomoc ze szkół z terenu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. 'Adopcja dziecka na odległość' to pomysł, który zrodził w Szczecinie. » więcej 2017-01-29, godz. 14:37 Niedzielna msza w intencji dziennikarzy [WIDEO, ZDJĘCIA] Dziennikarze i pracownicy szczecińskich mediów uczestniczyli w mszy św. w intencji środków społecznego przekazu. Liturgii w kościele seminaryjnym przewodniczył abp Andrzej Dzięga. » więcej
136137138139140141142