W czwartek Kościół Rzymskokatolicki rozpoczął Triduum Paschalne, czyli trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia kapłaństwa i eucharystii, czyli komunii świętej.
W każdej parafii tego dnia odbywa się tylko jedna msza święta - dodaje ks. Maciej Szmuc. - Chcemy tu podkreślić jedną niepowtarzalną chwilę, jaką jest Ostatnia Wieczerza.
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga chciał przewodniczyć obchodom Triduum w konkatedrze w Kamieniu Pomorskim (przyp. red. - drugi kościół w archidiecezji po Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie), dlatego że w tym roku mija 10 lat od tragicznego pożaru hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim, w którym zginęły 23 osoby.
- Gdy jednak patrzyłem na obraz płonącej katedry Notre Dame to pomyślałem, że trzeba zostać tu (przyp. red. - w Szczecinie w katedrze) - tłumaczył abp Andrzej Dzięga. - Dlatego też w prezbiterium jest obraz Jasnogórskiej Pani (przyp. Notre Dame - po franc. Nasza Pani, a w jednej z kaplic paryskiej katedry z pożaru zachowała się kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej).
Ostatecznie w Kamieniu Pomorskim był biskup pomocniczy Henryk Wejman.
Arcybiskup podkreślił w homilii swoje osobiste doświadczenie bliskości Boga. - Ilekroć biorę Hostię w dłoń, rozważam także cuda eucharystyczne na polskiej ziemi, w których potwierdzone jest, że to jest jak cząstka serca żyjącego, ale konającego i mam wrażenie, że trzymam w dłoniach konające serce Chrystusa. Pamiętaj o tym, gdy będziesz przystępować do komunii świętej. Nie przyjmujesz kawałka chleba, choć wygląda jak chleb i tak pachnie i smakuje. Ale brzmią słowa samego Pana: Bierzcie i jedzcie to jest moje ciało. Bierzcie i pijcie, to jest moja krew - mówił abp Dzięga.
Metropolita prosił, by pamiętać o słowach Franciszka, by nie bać się schylić do czyichś stóp. - Idź patrz, kto potrzebuje szacunku i przywrócenia godności, kto potrzebuje chleba, serca - mówił abp Dzięga. - Schylaj się do tych stęsknionych serc, osamotnionych dłoni i osłabłych stóp. Niech także przez Ciebie dobry Bóg nieustannie odnawia i uzdrawia oblicze tej ziemi. Niech się tak stanie - zakończył.
- Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej pojawiają się trzy zasadnicze akcenty: ustanowienie Eucharystii, ustanowienie kapłaństwa i miłość bliźniego. Szczególnie ten ostatni element, który spaja dwa pierwsze jest ukazany przez obrzęd obmycia nóg. Niejako przez to jesteśmy zachęceni do tego, żebyśmy sobie nawzajem świadczyli miłość - mówi ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.
W trakcie liturgii Wielkiego Czwartku abp Andrzej Dzięga obmył też nogi dwunastu mężczyznom na wzór Chrystusa, który obmył nogi apostołom podczas Ostatniej Wieczerzy.
Zobacz także
2018-11-01, godz. 17:09
Msza w intencji obrońców Lwowa
Na Cmentarzu Orląt Lwowskich odprawiona została msza w intencji obrońców Lwowa. W czwartek mija 100 lat od wybuchu walk o to miasto. 1 listopada 1918 roku Polacy ze Lwowa chwycili za broń by walczyć z Ukraińcami, którzy chcieli przejąć…
» więcej
2018-11-01, godz. 06:45
Wszystkich Świętych. Bardziej radość czy zaduma? [ZDJĘCIA]
1 listopada to uroczystość Wszystkich Świętych, kiedy Kościół Rzymskokatolicki wspomina świętych i błogosławionych i tych wszystkich nieznanych, którzy już są zbawieni. W polskiej tradycji jednak więcej jest w tym czasie zadumy…
» więcej
2018-10-31, godz. 21:16
"Procesja ze Świętymi", czyli Wigilia Wszystkich Świętych w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Ponad pół tysiąca osób przeszło z parafii ojców dominikanów do szczecińskiej katedry w "Procesji ze Świętymi". Tak drugi rok z rzędu, katolicy obchodzą w Szczecinie Wigilię Wszystkich Świętych, czyli dzień poprzedzający 1…
» więcej
2018-10-31, godz. 09:40
Święci na ulicach Szczecina
"Procesja ze Świętymi" przejdzie ulicami Szczecina. Tak katolicy drugi rok z rzędu będą obchodzić w Szczecinie Wigilię Wszystkich Świętych, czyli dzień poprzedzający 1 listopada.
» więcej
2018-10-31, godz. 09:10
Młodzi jadą do Panamy. Można ich wesprzeć
14 osób będzie reprezentować naszą archidiecezję na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Każdy może wesprzeć wyjazd młodych, chociażby kupując cegiełkę.
» więcej
2018-10-28, godz. 08:56
Papież odprawi uroczystą mszę św. na zakończenie synodu
O godzinie 10 rano na Placu św. Piotra rozpocznie się uroczysta msza święta, którą papież odprawi na zakończenie synodu poświęconego młodzieży. 170 biskupów i przedstawiciele młodych ludzi z całego świata obradowali od 3 p…
» więcej
2018-10-23, godz. 19:28
Można być powołanym i nie być księdzem
Czy papież Franciszek przyciąga młodych do Kościoła i na ile katolickie wspólnoty studenckie mogą być miejscem uczenia się wiary? M.in. o tym mówili uczestnicy konferencji "Młodzież wobec problemu wiary i wyboru powołania" na…
» więcej
2018-10-19, godz. 09:23
Przyjaciel księdza Jerzego Popiełuszki: on wiedział, że grozi mu śmierć
Mija 34. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Był kapelanem "Solidarności”, wrażliwym na losy ludzi, ciemiężonych przez komunistyczny system PRL. Nie zawahał się poświęcić życia w obronie…
» więcej
2018-10-16, godz. 22:57
Na Jasnych Błoniach wspominali wybór konklawe sprzed 40 lat [ZDJĘCIA]
Kilkaset osób we wtorek wieczorem wspominało na Jasnych Błoniach wybór Karola Wojtyły na papieża. Mija 40 lat odkąd Ojcem Świętym został Jan Paweł II. Młodzież przygotowała śpiewy i wspomnienia. Była też modlitwa, a zebranym…
» więcej
2018-10-16, godz. 18:51
"Dom rodzinny Jana Pawła II" przy parafii Św. Rodziny [ZDJĘCIA]
Wystawę "Dom rodzinny Jana Pawła II" można oglądać przy parafii Św. Rodziny w Szczecinie. To z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Przyjechała z Wadowic i obrazuje jego historię oraz życie.
» więcej