W czwartek Kościół Rzymskokatolicki rozpoczął Triduum Paschalne, czyli trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia kapłaństwa i eucharystii, czyli komunii świętej.
W każdej parafii tego dnia odbywa się tylko jedna msza święta - dodaje ks. Maciej Szmuc. - Chcemy tu podkreślić jedną niepowtarzalną chwilę, jaką jest Ostatnia Wieczerza.
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga chciał przewodniczyć obchodom Triduum w konkatedrze w Kamieniu Pomorskim (przyp. red. - drugi kościół w archidiecezji po Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie), dlatego że w tym roku mija 10 lat od tragicznego pożaru hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim, w którym zginęły 23 osoby.
- Gdy jednak patrzyłem na obraz płonącej katedry Notre Dame to pomyślałem, że trzeba zostać tu (przyp. red. - w Szczecinie w katedrze) - tłumaczył abp Andrzej Dzięga. - Dlatego też w prezbiterium jest obraz Jasnogórskiej Pani (przyp. Notre Dame - po franc. Nasza Pani, a w jednej z kaplic paryskiej katedry z pożaru zachowała się kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej).
Ostatecznie w Kamieniu Pomorskim był biskup pomocniczy Henryk Wejman.
Arcybiskup podkreślił w homilii swoje osobiste doświadczenie bliskości Boga. - Ilekroć biorę Hostię w dłoń, rozważam także cuda eucharystyczne na polskiej ziemi, w których potwierdzone jest, że to jest jak cząstka serca żyjącego, ale konającego i mam wrażenie, że trzymam w dłoniach konające serce Chrystusa. Pamiętaj o tym, gdy będziesz przystępować do komunii świętej. Nie przyjmujesz kawałka chleba, choć wygląda jak chleb i tak pachnie i smakuje. Ale brzmią słowa samego Pana: Bierzcie i jedzcie to jest moje ciało. Bierzcie i pijcie, to jest moja krew - mówił abp Dzięga.
Metropolita prosił, by pamiętać o słowach Franciszka, by nie bać się schylić do czyichś stóp. - Idź patrz, kto potrzebuje szacunku i przywrócenia godności, kto potrzebuje chleba, serca - mówił abp Dzięga. - Schylaj się do tych stęsknionych serc, osamotnionych dłoni i osłabłych stóp. Niech także przez Ciebie dobry Bóg nieustannie odnawia i uzdrawia oblicze tej ziemi. Niech się tak stanie - zakończył.
- Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej pojawiają się trzy zasadnicze akcenty: ustanowienie Eucharystii, ustanowienie kapłaństwa i miłość bliźniego. Szczególnie ten ostatni element, który spaja dwa pierwsze jest ukazany przez obrzęd obmycia nóg. Niejako przez to jesteśmy zachęceni do tego, żebyśmy sobie nawzajem świadczyli miłość - mówi ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.
W trakcie liturgii Wielkiego Czwartku abp Andrzej Dzięga obmył też nogi dwunastu mężczyznom na wzór Chrystusa, który obmył nogi apostołom podczas Ostatniej Wieczerzy.
Zobacz także
2014-07-13, godz. 07:44
Mniej wiernych przychodzi na msze. Najmniej w Zachodniopomorskiem
Najmniej wiernych na niedzielnej mszy świętej jest w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W naszej archidiecezji również najmniej osób, obok diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przystępuje do komunii świętej. To najnowsze dane…
» więcej
2014-07-12, godz. 15:59
Szczecinianie w pielgrzymce z tablicą pokoju do Brukseli
Dwa tysiące kilometrów przejdzie szczeciński pielgrzym. Swoją wędrówkę rozpoczął w piątek z włoskiego wzgórza Monte Cassino, a celem jest Bruksela.
» więcej
2014-07-07, godz. 07:23
Jedni wybrali kapłaństwo, inni założyli rodziny. Na rowerach z modlitwą na Jasną Górę [ZDJĘCIA]
230 osób bierze udział w Szczecińskiej Rowerowej Pielgrzymce na Jasną Górę. Cykliści rano spotkali się na modlitwie przed pomnikiem św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach, a o 8 wyjechali do Częstochowy.
» więcej
2014-07-02, godz. 13:46
Młodzież wspina się na Górę Tabor. Szukają źródła radości
Około 30 osób ze Szczecina wyjechało w środę z Dworca Głównego na spotkanie młodzieży pod hasłem "Góra Tabor" w Mórkowie, niedaleko Leszna w Wielkopolsce.
» więcej
2014-06-29, godz. 11:38
Studenci dziękują swojemu przewodnikowi. Duszpasterz akademicki Szczecina odchodzi
Świetlice środowiskowe dla dzieci, a w nich dziesiątki wolontariuszy, warsztaty, spotkania formacyjne dla studentów, obozy narciarskie to tylko część działalności, którą podejmował duszpasterz akademicki Szczecina. Decyzją władz…
» więcej
2014-06-23, godz. 16:10
Dziecko w szczecińskim Oknie Życia
Dziewczynkę znaleziono nad ranem w szczecińskim Oknie Życia. To już czwarte niemowlę znalezione w oknie przy kościele Świętej Rodziny na Królowej Korony Polskiej.
» więcej
2014-06-22, godz. 11:47
Ekumeniczny bieg dla hospicjum w Szczecinie
Pięć kilometrów mają do pokonania uczestnicy niedzielnego, charytatywnego biegu w Lasku Arkońskim. Podczas imprezy zamiast opłaty startowej będą zbierane pieniądze na rzecz Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie.
» więcej
2014-06-14, godz. 10:17
Jak wygląda życie przyszłych księży? Seminarium otwiera bramę
Jazda konna, loterie fantowe, zawody sportowe, koncerty zespołów Jesienni Przyjaciele, Szczecinianie i Clerboyz, a przede wszystkim zwiedzanie seminarium. W sobotę Dzień Otwarty w seminarium duchownym w Szczecinie.
» więcej
2014-06-08, godz. 17:24
Mały Książę, Pipi Pończoszanka i rycerze w parku Andersa [ZDJĘCIA]
Tłumy mieszkańców odwiedziły Rodzinny Festyn w parku Andersa w Szczecinie. Od niedzielnego poranka można tam było posłuchać bajek, które czytali księża i studenci. Były też koncerty, domowe wypieki, loteria fantowa oraz zawody…
» więcej
2014-06-07, godz. 16:31
Nowy prymas Polski objął urząd [WIDEO]
50-letni arcybiskup Wojciech Polak przyjął urząd prymasa Polski. Będzie też sprawował rządy nad powierzoną mu archidiecezją gnieźnieńską.
» więcej