W czwartek Kościół Rzymskokatolicki rozpoczął Triduum Paschalne, czyli trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia kapłaństwa i eucharystii, czyli komunii świętej.
W każdej parafii tego dnia odbywa się tylko jedna msza święta - dodaje ks. Maciej Szmuc. - Chcemy tu podkreślić jedną niepowtarzalną chwilę, jaką jest Ostatnia Wieczerza.
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga chciał przewodniczyć obchodom Triduum w konkatedrze w Kamieniu Pomorskim (przyp. red. - drugi kościół w archidiecezji po Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie), dlatego że w tym roku mija 10 lat od tragicznego pożaru hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim, w którym zginęły 23 osoby.
- Gdy jednak patrzyłem na obraz płonącej katedry Notre Dame to pomyślałem, że trzeba zostać tu (przyp. red. - w Szczecinie w katedrze) - tłumaczył abp Andrzej Dzięga. - Dlatego też w prezbiterium jest obraz Jasnogórskiej Pani (przyp. Notre Dame - po franc. Nasza Pani, a w jednej z kaplic paryskiej katedry z pożaru zachowała się kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej).
Ostatecznie w Kamieniu Pomorskim był biskup pomocniczy Henryk Wejman.
Arcybiskup podkreślił w homilii swoje osobiste doświadczenie bliskości Boga. - Ilekroć biorę Hostię w dłoń, rozważam także cuda eucharystyczne na polskiej ziemi, w których potwierdzone jest, że to jest jak cząstka serca żyjącego, ale konającego i mam wrażenie, że trzymam w dłoniach konające serce Chrystusa. Pamiętaj o tym, gdy będziesz przystępować do komunii świętej. Nie przyjmujesz kawałka chleba, choć wygląda jak chleb i tak pachnie i smakuje. Ale brzmią słowa samego Pana: Bierzcie i jedzcie to jest moje ciało. Bierzcie i pijcie, to jest moja krew - mówił abp Dzięga.
Metropolita prosił, by pamiętać o słowach Franciszka, by nie bać się schylić do czyichś stóp. - Idź patrz, kto potrzebuje szacunku i przywrócenia godności, kto potrzebuje chleba, serca - mówił abp Dzięga. - Schylaj się do tych stęsknionych serc, osamotnionych dłoni i osłabłych stóp. Niech także przez Ciebie dobry Bóg nieustannie odnawia i uzdrawia oblicze tej ziemi. Niech się tak stanie - zakończył.
- Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej pojawiają się trzy zasadnicze akcenty: ustanowienie Eucharystii, ustanowienie kapłaństwa i miłość bliźniego. Szczególnie ten ostatni element, który spaja dwa pierwsze jest ukazany przez obrzęd obmycia nóg. Niejako przez to jesteśmy zachęceni do tego, żebyśmy sobie nawzajem świadczyli miłość - mówi ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.
W trakcie liturgii Wielkiego Czwartku abp Andrzej Dzięga obmył też nogi dwunastu mężczyznom na wzór Chrystusa, który obmył nogi apostołom podczas Ostatniej Wieczerzy.
Zobacz także
2020-04-16, godz. 18:08
Dar archidiecezji dla Madagaskaru. Pierwszy etap skończony [ZDJĘCIA]
W jednym z najbiedniejszych rejonów Madagaskaru - Menabe - wybudowano kościół. Udało się to dzięki pieniądzom zebranym na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
» więcej
2020-04-15, godz. 15:45
List do premiera w sprawie liczby wiernych w kościołach
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego zaproponował zmianę w przepisach, regulujących dopuszczalną liczbę wiernych w kościołach.
» więcej
2020-04-13, godz. 11:08
Papież do polityków: myślcie o ludziach, a nie o pieniądzach
Papież zaapelował do polityków i naukowców, by walcząc z konsekwencjami pandemii koronawirusa myśleli o ludziach, a nie o pieniądzach. Franciszek wygłosił kazanie podczas porannej mszy w Domu św. Marty w którym mieszka.
» więcej
2020-04-12, godz. 14:51
"Zmartwychwstanie centralną tajemnicą naszej wiary"
Zmartwychwstanie Jezusa było nie tylko wydarzeniem historycznym, ono jest centralną tajemnicą naszej wiary, bo nadaje ostateczny sens naszemu życiu i działaniu - mówił w homilii biskup pomocniczy Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej…
» więcej
2020-04-12, godz. 13:55
Jerozolima: Wielkanoc w Bożym Grobie
Jedynie kilku franciszkanów wzięło udział w porannej, wielkanocnej mszy w najważniejszym dla katolików kościele na świecie - Bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie.
» więcej
2020-04-12, godz. 11:16
Niedziela Wielkanocna. Transmisja mszy świętej na antenie Radia Szczecin
Radio Szczecin przeprowadzi bezpośrednią transmisję z Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie. W Wielkanoc, w samo południe, będziemy transmitować mszę świętą.
» więcej
2020-04-12, godz. 08:50
Dziś katolicy świętują Wielkanoc
W niedzielę katolicy obchodzą Wielkanoc. W części parafii rzymskokatolickich procesja rezurekcyjna jest zwykle połączona z Wigilią Paschalną i odbywa się w sobotnią noc.
» więcej
2020-04-12, godz. 08:01
Arcybiskup Andrzej Dzięga składa życzenia Wielkanocne [WIDEO]
Dziś najważniejsze święto dla chrześcijan. Życzenia z okazji Wielkanocy składa metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga.
» więcej
2020-04-11, godz. 20:31
Orędzie wielkanocne arcybiskupa Stanisława Gądeckiego
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki w orędziu wielkanocnym powiedział, że "Chrystus zmartwychwstał i my razem z nim zmartwychwstaniemy".
» więcej
2020-04-11, godz. 12:13
Święcenia pokarmów i wielkanocne życzenia od księdza arcybiskupa
Kościół katolicki obchodzi Wielką Sobotę. To dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa. Wielka Sobota to trzeci, ostatni dzień i centralny punkt Triduum Paschalnego.
» więcej