Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga zatwierdził dekretem "Katalog dobrych praktyk w relacjach duszpasterskich z dziećmi i młodzieżą w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej". Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga zatwierdził dekretem "Katalog dobrych praktyk w relacjach duszpasterskich z dziećmi i młodzieżą w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej". Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga zatwierdził dekretem "Katalog dobrych praktyk w relacjach duszpasterskich z dziećmi i młodzieżą w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej". To obowiązujące od 1 lipca zasady postępowania w relacjach z osobami poniżej 18. roku życia.
Dekret w szczecińskiej katedrze odczytał kanclerz Kurii Metropolitalnej ks. dr Sławomir Zyga.

"Ufam, że niniejszy katalog dobrych praktyk przyczyni się do promocji i ochrony dzieci i młodzieży przed różnymi formami przemocy i wykorzystania, również poza środowiskiem kościelnym" – czytamy w dekrecie podpisanym przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego.

Od listopada 2018 roku działa zespół roboczy do spraw programu prewencji w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. To właśnie ten zespół - do którego należą m.in. psycholog, seksuolog, przedstawiciel szkół katolickich i Caritasu - wypracował nowe zasady. W 7-osobowej grupie są zarówno księża, jak i osoby świeckie.

- To dotyczy również świeckich i wszelkich osób podejmujących działania duszpasterskie z ramienia Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Dotyczy to także wyjazdów pielgrzymkowych, kolonii dla dzieci, działań podejmowanych przez Caritas, szkół katolickich czy działalności katechetów - wylicza przewodniczący zespołu ks. dr Krzysztof Łuszczek, jednocześnie rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Dekret został odczytany pod koniec mszy św., podczas której wyświęcono nowych kapłanów.

Zasady w katalogu dotyczą relacji indywidualnych, grupowych i cyfrowych. W katalogu czytamy m.in. że w przypadku relacji indywidualnych „zabrania się zapraszania pojedynczo małoletniego do mieszkania na plebanii. W przypadku spotkań większych grup o takim spotkaniu powinni być poinformowani rodzice lub opiekunowie”.

W innym miejscu napisano: „Na plebanii powinno istnieć pomieszczenie do rozmów duszpasterskich (szczególnie z małoletnimi), które z jednej strony zapewnia warunki do swobodnej rozmowy a z drugiej jest transparentne” oraz: „Nie można przytulać, ściskać lub całować małoletniego”.

To kolejny krok w walce z pedofilią wśród duchownych. W maju bowiem metropolia powołał Zespół Prawny do przeglądu spraw z zakresu nadużyć seksualnych wobec niepełnoletnich w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W archidiecezji jest też delegat do spraw ochrony dzieci i młodzieży, którym jest ks. dr Sławomir Zyga.

Papież Franciszek w maju opublikował list: "Wy jesteście światłością świata", który zawiera przepisy o postępowaniu przy przestępstwach związanych z wykorzystywaniem małoletnich. Ma on usprawnić ściganie takich przypadków w całym Kościele powszechnym.

Przepisy zawarte w papieskim liście nakładają na konferencje episkopatu obowiązek ustanowienia dla każdego łatwo dostępnych procedur, w których można będzie powiadomić o przestępstwach seksualnych w Kościele. Nałożono na księży i zakonników obowiązek niezwłocznego zgłoszenia wspomnianych przestępstw biskupowi oraz miejsca, w którym je popełniono. Wyjątek stanowią informacje uzyskane podczas spowiedzi świętej.

List papieża to efekt lutowego spotkania przewodniczących konferencji biskupich z całego świata, przedstawicieli kurii rzymskiej, wyższych przełożonych zakonnych i ofiar wykorzystywania seksualnego. Spotkanie w Watykanie miało uświadomić przełożonym kościelnym dramat wykorzystywania osób małoletnich.

W czerwcu w Polsce z wizytą był abp Charles Scicluna, który od kilkunastu lat jest ważną postacią w walce z przypadkami wykorzystywania seksualnego w Kościele katolickim. Spotkał się również z polskimi biskupami.

W 2014 r. Konferencja Episkopatu Polski przyjęła „Wytyczne dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią, poniżej osiemnastego roku życia”.

Katalog dobrych praktyk w relacjach duszpasterskich z dziećmi i młodzieżą w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2021-09-19, godz. 14:19 Współpracowniczka Prymasa: Walczył o człowieka w każdym ustroju [WIDEO, ZDJĘCIA] Najważniejszym w życiu Prymasa była jego ufna wiara w Boga, pewność i ogromny spokój - mówiła pani Anna Rastawicka. » więcej 2021-09-19, godz. 12:16 Kobylanka wciąż świętuje Msza święta, festyn parafialny i koncert Siewców Lednicy to główne punkty niedzielnego świętowania w Kobylance. » więcej 2021-09-18, godz. 17:21 Wielkie święto w Kobylance. Jest sanktuarium bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Przestańmy się kłócić w polskim domu ojczystym. Szukajmy tego, co wspólne i co pozwoli budować - mówił w homilii abp Jan Pawłowski. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej, podczas której zostało ustanowione sanktuarium… » więcej 2021-09-18, godz. 11:36 To szansa na odnowienie wiary. Sanktuarium Prymasa Tysiąclecia w Kobylance W sobotę, w Kobylance, delegat papieski arcybiskup Jan Pawłowski - będzie przewodniczył mszy świętej, na której zostanie ustanowione sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. » więcej 2021-09-18, godz. 10:53 Kościół w Chominie ma nowego patrona Kościół w Chominie, w powiecie kamieńskim, od soboty za patrona będzie miał błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość poświęcenia świątyni rozpocznie się przed południem. » więcej 2021-09-18, godz. 07:47 75-lecie parafii prawosławnej w Szczecinie. "Stanowimy bardzo zgrany zespół" Jestem szczęśliwy i spełniony, choć wiele wyzwań jeszcze przed nami - tak ksiądz Paweł Stefanowski mówi o swojej posłudze w cerkwi prawosławnej w Szczecinie. » więcej 2021-09-17, godz. 10:26 75 lat prawosławnej parafii w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Zaczynali od mieszkania, potem była poewangelicka kaplica, a od 10 lat mogą modlić się już w nowo zbudowanej cerkwi. » więcej 2021-09-15, godz. 12:18 Męskie oblężenie Jasnej Góry Mężczyźni szykują najazd na Częstochowę. 'Oblężenie Jasnej Góry. Mężczyźni u tronu Królowej' pod takim hasłem pielgrzymi z całej Polski spotkają się w sobotę. » więcej 2021-09-13, godz. 23:20 Relikwie błogosławionego w asyście motocykli wjechały do Kobylanki [WIDEO, ZDJĘCIA] Relikwie błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego już w kościele w Kobylance, który w sobotę zostanie ustanowiony sanktuarium bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. » więcej 2021-09-13, godz. 09:18 Relikwie bł. kard. Wyszyńskiego dla kościoła w Kobylance Relikwie błogosławionego Prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego trafią do Kobylanki. W poniedziałek delegacja z parafii odebrała relikwie od kanclerza kurii warszawskiej. » więcej
46474849505152