Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Około 200 osób uczestniczyło w Męskim Różańcu w Szczecinie. To pierwsza taka inicjatywa w naszym mieście.
Mszy św. o godzinie 7 rano w Bazylice Mniejszej św. Jana Chrzciciela przewodniczył salezjanin ks. Mariusz Wencławek. Potem wszyscy przeszli w małych grupach przed pomnik św. Jana Pawła II na Jasne Błonia.

- Ile razy powiemy kocham Cię do kogokolwiek, a do Matki Bożej szczególnie w modlitwie różańcowej, tyle razy potwierdzamy, że chcemy iść tą drogą, którą ona nam pokazuje - mówi pan Krzysztof.

- Musimy my mężczyźni pokazać siłę, bo różaniec to jest siła. To nie jest słabość męska, ale prawdziwie męska siła. Mężczyzna klęczący przed Matką Bożą z różańcem w ręku, to jest to, czego nam potrzeba - dodaje pan Dariusz.

- Dzisiaj także nasze rodziny, małżeństwa, nasze miasto, Ojczyzna i Kościół potrzebują mężczyzn, którzy zawiążą wspólnotę modlitwy. Ramię w ramię staną, aby zmagać się z osobistą słabością, często grzechem – ale najpierw swoim - mówił w homilii podczas mszy św. ks. Mariusz Wencławek.

Ks. Mariusz, który jest również współorganizatorem tłumaczy, dlaczego ta inicjatywa jest skierowana do mężczyzn.

- Mężczyźni zasadniczo wycofują się z takich działań, adresowanych tak ogólnie. I stąd na wielu nabożeństwach, czy to pokutnych, czy wynagradzających, czy dziękczynnych, czy przebłagalnych gromadzą się głównie kobiety. Nam zależy na tym, żeby mężczyźni poczuli się odpowiedzialni za to, co dzieje się w naszej ojczyźnie, w naszych rodzinach i stąd właśnie męski różaniec - powiedział ks. Wencławek i dodał, że różaniec jest odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej z Fatimy, która prosi o modlitwę różańcową w duchu wynagrodzenia w ramach pierwszych sobót miesiąca.

- Prawda jest taka, że żona podrzuciła mi ulotkę i mnie przekonała - przyznał pan Łukasz. - Czemu nie? Można trochę popracować nad sobą i swoją duchowością.

- Grzech, nawet najcięższy może zgładzić tylko Boże Miłosierdzie, a nie zaciśnięta pięść - mówił dziś w homilii ks. Mariusz Wencławek. Podczas Męskiego Różańca salezjanin nawiązał do pobicia w Bazylice św. Jana Chrzciciela ks. Aleksandra Ziejewskiego. W niedzielę trzej sprawcy wtargnęli do zakrystii, domagali się od proboszcza ornatu, bo jak twierdzili chcą odprawić mszę. Potem napadli kapłana i kościelnego. Teraz siedzą w areszcie.

- Jesteśmy w świątyni, w której niedawno zaciśniętą pięścią z różańcem uderzono w twarz kapłana. Nasze różańce nie do tego są przeznaczone. My nie chcemy zaciskać pięści trzymając w nich różaniec - mówił ks. Wencławek.

Ks. Aleksander Ziejewski, który jest proboszczem Bazyliki św. Jana Chrzciciela, gdzie pierwszy raz odbył się Męski Różaniec dziękował za solidarność i modlitwę. - Chcę powiedzieć, że ani chwili nie miałem lęku. Na drugi dzień stanąłem przy ołtarzu, żeby dziękować i modlić się o przemianę serca tych, którzy dopuścili się tego czynu - powiedział ks. Ziejewski.

- Uczestnicy różańca też bardzo krytycznie odnieśli się do pobicia księdza. - To straszna rzecz i nie podoba mi się ta nagonka na księży i Kościół - przyznał pan Krzysztof.

Męski Różaniec będzie odbywał się w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Kolejny 7 września również w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Podobne wydarzenia są m.in. w Warszawie, Olsztynie, Łodzi czy Krakowie.
Około 200 osób uczestniczyło w Męskim Różańcu w Szczecinie. To pierwsza taka inicjatywa w naszym mieście.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Współorganizator wydarzenia salezjanin ks. Mariusz Wencławek tłumaczy, dlaczego ta inicjatywa jest skierowana do mężczyzn.
Ks. Wencławek dodaje, że różaniec jest odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej z Fatimy, która prosi o modlitwę różańcową w duchu wynagrodzenia w ramach pierwszych sobót miesiąca. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Ks. Wencławek dodaje, że różaniec jest odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej z Fatimy, która prosi o modlitwę różańcową w duchu wynagrodzenia w ramach pierwszych sobót miesiąca. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2017-06-19, godz. 17:26 Nowy szpital rehabilitacyjny w Szczecinie [ZDJĘCIA] Dawny Szpital Miejski w Szczecinie od teraz jest Szpitalem Rehabilitacyjnym im. Świętego Karola Boromeusza. » więcej 2017-06-18, godz. 12:18 Akademicka procesja Bożego Ciała. Studentki sypią kwiaty Studenci z całego Szczecina wezmą dziś udział w procesji akademickiej Bożego Ciała. To nowa tradycja, którą tworzy Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie "Brama" w Szczecinie. » więcej 2017-06-17, godz. 11:28 Sposób na wakacje, czyli rowerem z modlitwą Blisko 600 kilometrów na dwóch kółkach w tydzień - taki plan mają uczestnicy Szczecińskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. Start zaplanowano 3 lipca, zapisy cały czas trwają. » więcej 2017-06-13, godz. 09:15 "Świadectwo - piątka z Poznania". Słuchowisko w Radiu Szczecin We wtorek po Wiadomościach o 22 Radio Szczecin wyemituje słuchowisko "Świadectwo - piątka z Poznania". To historia pięciu wychowanków Salezjańskiego Oratorium św. Jana Bosko w Poznaniu, którzy za walkę w obronie ojczyzny zostali… » więcej 2017-06-11, godz. 15:15 30 lat po wizycie Jana Pawła II. Szczecin pamięta Dziękujemy za tamto dotknięcie, obecność, modlitwę, błogosławieństwo, ukierunkowanie i zasiew - mówił w niedzielę w szczecińskiej katedrze abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył mszy św. w 30… » więcej 2017-06-11, godz. 09:07 Jubileusz arcybiskupa, a także festyny i wystawy w rocznicę wizyty papieża Msza św. w Bazylice Archikatedralnej z udziałem biskupów całej metropolii, a także rodzinne festyny papieskie to główne punkty obchodów 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Szczecinie. » więcej 2017-06-11, godz. 08:06 Abp Andrzej Dzięga: o rodzinie, wizycie papieża i posłudze bp. Kazimierza Majdańskiego Jan Paweł II mówił 30 lat temu na Jasnych Błoniach do małżeństw i całych rodzin. Podkreślał też ogromną rolę bp. Kazimierza Majdańskiego. Hierarcha, który wtedy stał na czele Kościoła na Pomorzu Zachodnim miał duży wpływ… » więcej 2017-06-11, godz. 06:46 Jan Paweł II na Jasnych Błoniach - lat 30 minęło [WIDEO, ZDJĘCIA] Wtedy spotkaliśmy się z naszym rodakiem, dziś wiemy, że doświadczyliśmy kontaktu ze świętym - tak swoje spotkanie z Janem Pawłem II wspominają Małgorzata i Janusz Modrzejewscy. O euforii, łzach szczęścia i radości, jaka panowała… » więcej 2017-06-09, godz. 18:30 Abp Dzięga krytycznie na temat prawa o ochronie życia Polskie prawo dotyczące ochrony życia nie jest optymalne, bo nigdy nie jest optymalne prawo, które jest sprzeczne samo w sobie, w którym jedna norma jest praktycznie przeciwna do drugiej - mówi abp Andrzej Dzięga. » więcej 2017-06-09, godz. 12:10 Abp Dzięga: Pomoc dla uchodźców "tak", ale nie pod przymusem [WIDEO] Metropolita szczecińsko-kamieński jest "za" pomocą uchodźcom, ale nie w atmosferze przymusu czy szantażu ze strony Unii Europejskiej. Arcybiskup Andrzej Dzięga w rozmowie z Radiem Szczecin odniósł się do tworzenia korytarzy human… » więcej
135136137138139140141