Około 200 osób uczestniczyło w Męskim Różańcu w Szczecinie. To pierwsza taka inicjatywa w naszym mieście.
- Ile razy powiemy kocham Cię do kogokolwiek, a do Matki Bożej szczególnie w modlitwie różańcowej, tyle razy potwierdzamy, że chcemy iść tą drogą, którą ona nam pokazuje - mówi pan Krzysztof.
- Musimy my mężczyźni pokazać siłę, bo różaniec to jest siła. To nie jest słabość męska, ale prawdziwie męska siła. Mężczyzna klęczący przed Matką Bożą z różańcem w ręku, to jest to, czego nam potrzeba - dodaje pan Dariusz.
- Dzisiaj także nasze rodziny, małżeństwa, nasze miasto, Ojczyzna i Kościół potrzebują mężczyzn, którzy zawiążą wspólnotę modlitwy. Ramię w ramię staną, aby zmagać się z osobistą słabością, często grzechem – ale najpierw swoim - mówił w homilii podczas mszy św. ks. Mariusz Wencławek.
Ks. Mariusz, który jest również współorganizatorem tłumaczy, dlaczego ta inicjatywa jest skierowana do mężczyzn.
- Mężczyźni zasadniczo wycofują się z takich działań, adresowanych tak ogólnie. I stąd na wielu nabożeństwach, czy to pokutnych, czy wynagradzających, czy dziękczynnych, czy przebłagalnych gromadzą się głównie kobiety. Nam zależy na tym, żeby mężczyźni poczuli się odpowiedzialni za to, co dzieje się w naszej ojczyźnie, w naszych rodzinach i stąd właśnie męski różaniec - powiedział ks. Wencławek i dodał, że różaniec jest odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej z Fatimy, która prosi o modlitwę różańcową w duchu wynagrodzenia w ramach pierwszych sobót miesiąca.
- Prawda jest taka, że żona podrzuciła mi ulotkę i mnie przekonała - przyznał pan Łukasz. - Czemu nie? Można trochę popracować nad sobą i swoją duchowością.
- Grzech, nawet najcięższy może zgładzić tylko Boże Miłosierdzie, a nie zaciśnięta pięść - mówił dziś w homilii ks. Mariusz Wencławek. Podczas Męskiego Różańca salezjanin nawiązał do pobicia w Bazylice św. Jana Chrzciciela ks. Aleksandra Ziejewskiego. W niedzielę trzej sprawcy wtargnęli do zakrystii, domagali się od proboszcza ornatu, bo jak twierdzili chcą odprawić mszę. Potem napadli kapłana i kościelnego. Teraz siedzą w areszcie.
- Jesteśmy w świątyni, w której niedawno zaciśniętą pięścią z różańcem uderzono w twarz kapłana. Nasze różańce nie do tego są przeznaczone. My nie chcemy zaciskać pięści trzymając w nich różaniec - mówił ks. Wencławek.
Ks. Aleksander Ziejewski, który jest proboszczem Bazyliki św. Jana Chrzciciela, gdzie pierwszy raz odbył się Męski Różaniec dziękował za solidarność i modlitwę. - Chcę powiedzieć, że ani chwili nie miałem lęku. Na drugi dzień stanąłem przy ołtarzu, żeby dziękować i modlić się o przemianę serca tych, którzy dopuścili się tego czynu - powiedział ks. Ziejewski.
- Uczestnicy różańca też bardzo krytycznie odnieśli się do pobicia księdza. - To straszna rzecz i nie podoba mi się ta nagonka na księży i Kościół - przyznał pan Krzysztof.
Męski Różaniec będzie odbywał się w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Kolejny 7 września również w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Podobne wydarzenia są m.in. w Warszawie, Olsztynie, Łodzi czy Krakowie.
Około 200 osób uczestniczyło w Męskim Różańcu w Szczecinie. To pierwsza taka inicjatywa w naszym mieście.
Zobacz także
2016-10-26, godz. 01:53
Quo vadis Kościele? Temat aborcji na Tygodniu Społecznym [ZDJĘCIA]
O duchowości kobiet i zdecentralizowanym Kościele Franciszka rozmawiali uczestnicy Tygodnia Społecznego w Szczecinie. Zaproszeni goście próbowali we wtorek odpowiedzieć na pytanie "Quo vadis Kościele?" W klasztorze dominikanów pojawił…
» więcej
2016-10-26, godz. 01:52
Pomagali uchodźcom na Tygodniu Społecznym
Pomoc dla rodziny syryjskiej podczas Tygodnia Społecznego. Obserwatorzy debaty o Kościele w klasztorze dominikanów mieli możliwość złożyć ofiarę na trzyosobową rodzinę z Aleppo, która została na terenach objętych wojną.
» więcej
2016-10-25, godz. 15:39
Szczecińscy dominikanie pomagają rodzinie w Aleppo
Dominikanie dołączyli do ogólnopolskiej akcji Caritas "Rodzina Rodzinie", która wspiera poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii.
» więcej
2016-10-25, godz. 08:50
Quo vadis Kościele? Debata u dominikanów
Drugi dzień Tygodnia Społecznego w Szczecinie pod znakiem debaty o Kościele.
» więcej
2016-10-24, godz. 07:24
Tydzień Społeczny wraca po latach do Szczecina
Szymon Hołownia, Magdalena Ogórek, Jerzy Buzek, Paweł Kowal, Jadwiga Staniszkis, Tomasz Terlikowski czy o. Maciej Zięba to tylko niektórzy goście rozpoczynającego się w poniedziałek w Szczecinie Tygodnia Społecznego.
» więcej
2016-10-23, godz. 11:38
Kościół na Pomorzu Zachodnim pomaga uchodźcom
Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej objął pomocą finansową jedną z rodzin uchodźców na greckiej wyspie Samos.
» więcej
2016-10-23, godz. 08:56
Abp Dzięga dla Radia Szczecin: o aborcji, ŚDM i intronizacji Chrystusa
Światowe Dni Młodzieży, dzieło intronizacji Chrystusa w Polsce, ale także stanowisko Kościoła w sprawie karania kobiet za aborcję czy stosunek do gender to niektóre tematy rozmowy z abp. Andrzejem Dzięgą.
» więcej
2016-10-17, godz. 22:01
Szczecinianie modlą się za uchodźców [ZDJĘCIA]
Za znanych z imienia i nazwiska, ale i anonimowych uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy i na wszystkich kontynentach modlili się w poniedziałek wieczorem szczecinianie.
» więcej
2016-09-25, godz. 18:55
"Być on line z Bogiem". Rozpoczynają drogę do kapłaństwa
Siedem osób rozpocznie studia w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. W poniedziałek odbędzie się uroczysta inauguracja roku formacyjnego w uczelni.
» więcej
2016-09-17, godz. 09:07
Szczecinianie na ulicach Berlina. Przejdą w Marszu dla Życia
Ponad 60 osób ze Szczecina, głównie członkowie Bractwa Małych Stópek i Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, wyjechało pociągiem do Berlina na Marsz dla Życia w stolicy Niemiec.
» więcej