Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Około 200 osób uczestniczyło w Męskim Różańcu w Szczecinie. To pierwsza taka inicjatywa w naszym mieście.
Mszy św. o godzinie 7 rano w Bazylice Mniejszej św. Jana Chrzciciela przewodniczył salezjanin ks. Mariusz Wencławek. Potem wszyscy przeszli w małych grupach przed pomnik św. Jana Pawła II na Jasne Błonia.

- Ile razy powiemy kocham Cię do kogokolwiek, a do Matki Bożej szczególnie w modlitwie różańcowej, tyle razy potwierdzamy, że chcemy iść tą drogą, którą ona nam pokazuje - mówi pan Krzysztof.

- Musimy my mężczyźni pokazać siłę, bo różaniec to jest siła. To nie jest słabość męska, ale prawdziwie męska siła. Mężczyzna klęczący przed Matką Bożą z różańcem w ręku, to jest to, czego nam potrzeba - dodaje pan Dariusz.

- Dzisiaj także nasze rodziny, małżeństwa, nasze miasto, Ojczyzna i Kościół potrzebują mężczyzn, którzy zawiążą wspólnotę modlitwy. Ramię w ramię staną, aby zmagać się z osobistą słabością, często grzechem – ale najpierw swoim - mówił w homilii podczas mszy św. ks. Mariusz Wencławek.

Ks. Mariusz, który jest również współorganizatorem tłumaczy, dlaczego ta inicjatywa jest skierowana do mężczyzn.

- Mężczyźni zasadniczo wycofują się z takich działań, adresowanych tak ogólnie. I stąd na wielu nabożeństwach, czy to pokutnych, czy wynagradzających, czy dziękczynnych, czy przebłagalnych gromadzą się głównie kobiety. Nam zależy na tym, żeby mężczyźni poczuli się odpowiedzialni za to, co dzieje się w naszej ojczyźnie, w naszych rodzinach i stąd właśnie męski różaniec - powiedział ks. Wencławek i dodał, że różaniec jest odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej z Fatimy, która prosi o modlitwę różańcową w duchu wynagrodzenia w ramach pierwszych sobót miesiąca.

- Prawda jest taka, że żona podrzuciła mi ulotkę i mnie przekonała - przyznał pan Łukasz. - Czemu nie? Można trochę popracować nad sobą i swoją duchowością.

- Grzech, nawet najcięższy może zgładzić tylko Boże Miłosierdzie, a nie zaciśnięta pięść - mówił dziś w homilii ks. Mariusz Wencławek. Podczas Męskiego Różańca salezjanin nawiązał do pobicia w Bazylice św. Jana Chrzciciela ks. Aleksandra Ziejewskiego. W niedzielę trzej sprawcy wtargnęli do zakrystii, domagali się od proboszcza ornatu, bo jak twierdzili chcą odprawić mszę. Potem napadli kapłana i kościelnego. Teraz siedzą w areszcie.

- Jesteśmy w świątyni, w której niedawno zaciśniętą pięścią z różańcem uderzono w twarz kapłana. Nasze różańce nie do tego są przeznaczone. My nie chcemy zaciskać pięści trzymając w nich różaniec - mówił ks. Wencławek.

Ks. Aleksander Ziejewski, który jest proboszczem Bazyliki św. Jana Chrzciciela, gdzie pierwszy raz odbył się Męski Różaniec dziękował za solidarność i modlitwę. - Chcę powiedzieć, że ani chwili nie miałem lęku. Na drugi dzień stanąłem przy ołtarzu, żeby dziękować i modlić się o przemianę serca tych, którzy dopuścili się tego czynu - powiedział ks. Ziejewski.

- Uczestnicy różańca też bardzo krytycznie odnieśli się do pobicia księdza. - To straszna rzecz i nie podoba mi się ta nagonka na księży i Kościół - przyznał pan Krzysztof.

Męski Różaniec będzie odbywał się w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Kolejny 7 września również w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Podobne wydarzenia są m.in. w Warszawie, Olsztynie, Łodzi czy Krakowie.
Około 200 osób uczestniczyło w Męskim Różańcu w Szczecinie. To pierwsza taka inicjatywa w naszym mieście.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Współorganizator wydarzenia salezjanin ks. Mariusz Wencławek tłumaczy, dlaczego ta inicjatywa jest skierowana do mężczyzn.
Ks. Wencławek dodaje, że różaniec jest odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej z Fatimy, która prosi o modlitwę różańcową w duchu wynagrodzenia w ramach pierwszych sobót miesiąca. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Ks. Wencławek dodaje, że różaniec jest odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej z Fatimy, która prosi o modlitwę różańcową w duchu wynagrodzenia w ramach pierwszych sobót miesiąca. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2019-08-05, godz. 13:11 Caritas pomaga dzieciom ze Wschodu Około 700 plecaków przygotował Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńsiej w ramach akcji "Tornister pełen uśmiechów". » więcej 2019-08-04, godz. 15:34 Mocny list abp. Dzięgi. "Droga Bożej Prawdy przeciwko drodze zwykłego, pogańskiego bezbożnictwa" Za słabo wołaliśmy i za delikatnie broniliśmy w Polsce w ostatnich dziesięcioleciach świętego i nienaruszalnego prawa do życia. Skutkiem silnej lewicowej propagandy oraz zbyt dużego duchowego lenistwa wielu wierzących, rozpada się… » więcej 2019-07-29, godz. 11:11 Różne intencje, cel ten sam: dotrzeć na Jasną Górę [WIDEO, ZDJĘCIA] Około 200 osób wyszło z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. » więcej 2019-07-29, godz. 07:07 35 . Szczecińska Piesza Pielgrzymka w drodze na Jasną Górę Najwytrwalsi maszerują od czwartku, największa grupa jednak wyruszyła w poniedziałek z os. Słonecznego. Uczestnicy idą w Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. To już 35. edycja. » więcej 2019-07-25, godz. 07:38 Znad morza na Jasną Górę. Startuje pielgrzymka W czwartek rozpoczyna się Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pierwsi uczestnicy wyruszą spod Bałtyckiego Krzyża Nadziei w Pustkowie o godzinie 9. » więcej 2019-07-25, godz. 07:17 Coś dla ducha i dla ciała. Jarmark Jakubowy w Szczecinie Ponad 200 wystawców z całej Polski, ale też m.in. z Litwy, Łotwy, Ukrainy, z Azerbejdżanu i Bułgarii, a na stoiskach produkty regionalne, o które trudno codziennie w zwykłych sklepach. Do tego warsztaty rękodzieła, zabawy dla dzieci… » więcej 2019-07-21, godz. 17:46 Ponad 600 km w 20 dni pieszo. Trwają zapisy na pielgrzymkę Trwają zapisy na Szczecińską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. To obok kaszubskiej, najdłuższa pielgrzymka w Polsce. Uczestnicy mają do przejścia ponad 620 kilometrów. » więcej 2019-07-18, godz. 07:20 Sanktuarium Serca Jezusowego w remoncie [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE] Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie w remoncie. To największa parafia chrystusowców w Polsce. » więcej 2019-07-10, godz. 09:46 Jedyne takie półkolonie w tej części kraju Ponad 30 osób z różną niepełnosprawnością uczestniczy w półkoloniach na szczecińskich Pomorzanach. Wypoczynek dla osób z zespołem Downa, autyzmem i upośledzeniem umysłowym przygotował parafialny oddział Akcji Katolickiej i… » więcej
9899100101102103104