Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Ojciec Hubert Czuma. Fot. Urząd Miasta Lublin
Ojciec Hubert Czuma. Fot. Urząd Miasta Lublin
Zmarł jezuita ojciec Hubert Czuma - honorowy Obywatel Miasta Szczecin. Duchowny mieszkał w naszym mieście w latach 70. i zajmował się duszpasterstwem akademickim.
Wokół jego osoby ukształtowało się środowisko opozycyjne Szczecina, Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela czy Studencki Komitet Solidarności - mówi historyk dr Artur Kubaj.

- To jest niezwykle zasłużona dla Szczecina postać. Nie tylko dla Szczecina, ale dla Polski również. Ojciec Hubert Czuma to jest wychowawca kilku pokoleń osób ważnych dla naszego miasta. Tych, którzy zaangażowali się w opór społeczny, w opozycję - opowiada dr Artur Kubaj.

Ojca Huberta Czumę dobrze znał z okresu studenckiego Grzegorz Prątnicki - szczeciński działacz opozycji antykomunistycznej.

- Spotkałem go w Duszpasterstwie Akademickim u Ojców Jezuitów na ulicy Pocztowej. Wiele lat uczestniczyłem w spotkaniach, w których on przewodniczył. Mogę powiedzieć, że w jakiś sposób mnie uformował - wspomina Grzegorz Prątnicki.

Ówczesnym władzom nie podobała się ani obecność ojca Huberta Czumy w mieście, ani prężna działalność Duszpasterstwa Akademickiego. Uważany przez Służbę Bezpieczeństwa za największe zagrożenie dla władz socjalistycznych w województwie szczecińskim.

W 1978 r., pod naciskiem ministra ds. wyznań Kazimierza Kąkola, który domagał się usunięcia ojca Czumy ze Szczecina, wyjechał na roczne studium z zakresu duchowości do Rzymu. Po roku wrócił do Szczecina, by znów pracować z młodzieżą, jednak władze wymusiły jego przeniesienie.

Ojciec Hubert Czuma urodził się w Lublinie w 1930 roku. Był absolwentem liceum im. Stanisława Staszica w Lublinie. Wstąpił do zakonu Jezuitów. Przez 71 lat był zakonnikiem, a przez 64 lata kapłanem. Od 1963 roku do 1971 roku był diecezjalnym duszpasterzem akademickim diecezji lubelskiej oraz rektorem Kościoła Akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Na znak żałoby na lubelskim ratuszu prezydent Lublina opuścił do połowy masztu flagę miasta. - Ojciec Czuma był Honorowym Obywatelem Lublina. Jego śmierć to ogromna strata - mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W 2006 roku ojciec Hubert Czuma został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ojciec Hubert Czuma miał 89 lat.
- Ojciec Czuma był Honorowym Obywatelem Lublina. Jego śmierć to ogromna strata - mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
Relacja Tomasza Duklanowskiego [Radio Szczecin]

Zobacz także

2020-11-29, godz. 10:46 Paczuszka dla Maluszka. Pomóż dzieciom Rusza akcja 'Paczuszka dla Maluszka'. Po raz 7. Fundacja Małych Stópek zachęca, by pomóc dzieciom w domach dziecka, domach samotnej matki, domach pomocy społecznej oraz hospicjach na terenie całej Polski. » więcej 2020-11-29, godz. 08:51 Trwa akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom Wakacyjny wypoczynek, bezpłatne posiłki, stypendia, a także wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu - m.in. na to trafią środki z dystrybucji świecy Caritas. » więcej 2020-11-29, godz. 07:19 Adwent - czas uporządkowania życia, prostowania zakręconych ścieżek W niedzielę katolicy rzymscy i protestanci rozpoczynają Adwent, czyli czas bezpośredniego oczekiwania na narodziny Chrystusa. Obejmuje cztery kolejne niedziele do Bożego Narodzenia. » więcej 2020-11-23, godz. 21:12 Goście RSnW: każda krytyka Kościoła jest traktowana jako atak Nie milknie dyskusja na temat kardynała Stanisława Dziwisza i innych hierarchów Kościelnych, którzy mieli ukrywać przypadki pedofilii. » więcej 2020-11-23, godz. 17:58 Święta spędzajmy tylko w gronie domowników Bez wyjazdów i w gronie domowników - tak z powodu panującej pandemii będą wyglądały w tym roku Święta Bożego Narodzenia. W konsultacjach jest projekt rozporządzenia, który zachęca co spędzenia świąt tylko z najbliższą ro… » więcej 2020-11-23, godz. 10:59 Ruszyło Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom W kościołach w parafiach wierni mogą zostawiać datki za świece. » więcej 2020-11-18, godz. 08:15 Mija 55 lat od orędzia biskupów polskich do niemieckich z prośbą o przebaczenie Mija 55 lat od słynnego orędzia biskupów polskich do niemieckich. To w tym dokumencie z 18 listopada 1965 roku padły historyczne słowa: 'przebaczamy i prosimy o wybaczenie', które rozpoczęły wieloletni proces pojednania polsko-nie… » więcej 2020-11-18, godz. 07:13 "Gdyby nie Siostry Misjonarki Miłości, to byśmy zginęli" [WIDEO, ZDJĘCIA] Nieprzerwanie od 33 lat otaczają opieką chorych, bezdomnych i ubogich w Szczecinie. Po presji Koalicji Obywatelskiej nie dojdzie jednak do przekazania kamienicy na Łasztowni dla Sióstr Misjonarek Miłości na sesji Rady Miasta w listo… » więcej 2020-11-15, godz. 07:11 Dyskusja o raporcie Watykanu w sprawie McCarricka Watykański raport w sprawie Theodore'a McCarricka pokazuje, że były amerykański kardynał oszukał wiele osób, w tym świętego Jana Pawła II - uważają goście programu 'Minęła 20' w TVP Info. » więcej 2020-11-11, godz. 20:43 "Służba wobec ojczyzny to nakaz serca" Służba wobec ojczyzny staje się nie tylko obowiązkiem, ile nade wszystko nakazem serca - mówił w homilii biskup Henryk Wejman. » więcej
65666768697071