Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Kamień węgielny, który pochodzi z fundamentów Archikatedry Św. Jakuba, wmurowano podczas uroczystej mszy świętej. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Kamień węgielny, który pochodzi z fundamentów Archikatedry Św. Jakuba, wmurowano podczas uroczystej mszy świętej. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
11 tysięcy kilometrów od Szczecina powstanie kościół, który wybuduje Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska.
Kamień węgielny pod budowę świątyni został wmurowany. Kościół powstanie w miejscowości Misokitsy na Madagaskarze.

Jeszcze nigdy tak daleko od Szczecina, diecezja nie wybudowała kościoła i szkoły - mówi ksiądz Paweł Płaczek, który zawiózł kamień węgielny na Madagaskar. - Po raz pierwszy budujemy kościół, który jest poza terenem naszej archidiecezji, czyli kościoła na Odrą i Bałtykiem. I to tak daleko, bo 11 tysięcy kilometrów na afrykańskiej wyspie - mówi ksiądz Paweł Płaczek z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńska.

To jest historyczny moment dla Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej - podkreślał ksiądz Paweł Płaczek. - Kościół, który budujemy, według ich obliczeń będzie nas kosztował 15 tysięcy euro w stanie surowym. Natomiast wyposażenie tego kościoła, to dodatkowo 5 tys. euro, choć on będzie pełnił też funkcję szkoły. Dlatego będą tam potrzebne ławki, krzesła i tablice - mówi Płaczek.

Pieniądze na budowę świątyni zbierano od czerwca tego roku w parafiach naszej diecezji - dodaje ksiądz. - Tam nie trzeba korzystać z żadnych wytycznych, jak pozwolenia na budowę, doprowadzanie prądu, wody, itd. Tylko kupujemy materiał, cegły, drewno, blachę. Lokalna społeczność będzie budowała to swoimi siłami. A wszystko pod nadzorem osoby, która zna się na budownictwie - mówi Płaczek.

Kamień węgielny, który pochodzi z fundamentów Archikatedry Św. Jakuba, wmurowano podczas uroczystej mszy świętej.

- Tutaj w regionie czerwonym jest 10 procent chrześcijan. A 90 procent to są jeszcze ludzie niewierzący, animiści. Jeszcze jest potrzeba misjonarzy, potrzeba tej pierwszej ewangelizacji. Tutaj są dwa podstawowe plemiona, kiedyś były nomadyczne, które się przemieszczały, obecnie są to plemiona stałe. Hodują oni bydło i uprawiają orzeszki ziemne, ryż, kukurydzę, to wszystko co można na tej suchej ziemi posadzi. Radzą sobie jak mogą, żeby przeżyć - ksiądz Maciej Ochlak, misjonarz.

Wioska Misokitsy znajduje się w najbiedniejszym rejonie Madagaskaru. Kościół i szkoła powstaną tutaj w październiku przyszłego roku. Na jego konsekrację ma przyjechać ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga.
Jeszcze nigdy tak daleko od Szczecina diecezja nie wybudowała kościoła i szkoły - mówi ksiądz Paweł Płaczek, który zawiózł kamień węgielny na Madagaskar.
Pieniądze na budowę świątyni zbierano od czerwca tego roku w parafiach naszej diecezji - mówi ks. Paweł Płaczek.
Relacja Tomasza Duklanowskiego [Radio Szczecin]

Zobacz także

2021-07-05, godz. 08:44 Ruszyła rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę [WIDEO, ZDJĘCIA] Ponad stu uczestników jest na trasie Szczecińskiej Rowerowej Pielgrzymki na Jasną Górę. Cykliści mają do pokonania 600 kilometrów, a w niedzielę planują dojechać przed Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. » więcej 2021-07-04, godz. 17:16 Polski dom dla świeckich misjonarzy powstaje w Kenii [ZDJĘCIA] W środkowej Kenii ruszyła budowa domu dla wolontariuszy, którzy chcą wspierać jedne z najbiedniejszych rejonów Afryki. » więcej 2021-07-04, godz. 11:58 Startuje Letni Festiwal Organowy w Morzyczynie W niedzielę w kościele św. Dominika Savio w Morzyczynie rozpocznie się II Letni Miedwiański Festiwal Organowy im. ks. Piotra Głogowskiego. Cykl koncertów potrwa do 29 sierpnia. » więcej 2021-07-04, godz. 10:59 US: trwa nabór na teologię Asystent rodziny czy też mediator - m.in. takie specjalności można skończyć, studiując na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2021-07-04, godz. 10:22 Ruszyły przygotowania do beatyfikacji Kardynała Wyszyńskiego Rozpoczęły się duchowe przygotowania do beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego. » więcej 2021-07-04, godz. 08:39 Rekolekcje na dwóch kółkach, czyli rowerem na Jasną Górę To już ostatni moment, żeby zapisać się na Szczecińską Rowerową Pielgrzymkę na Jasną Górę. » więcej 2021-07-03, godz. 16:25 Trzech laureatów nagrody im. ks. Domańskiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Poznaliśmy laureatów nagrody imienia księdza Bolesława Domańskiego. W tym roku statuetki trafiły do historyka i szczecińskiego antykwariusza dr. Wojciecha Lizaka, weterana Armii Krajowej Zbigniewa Hasa i księdza Piotra Grabowskiego… » więcej 2021-07-02, godz. 10:10 Rowerem na Jasną Górę. Zapisz się na pielgrzymkę Trwają zapisy na Szczecińską Rowerową Pielgrzymkę na Jasną Górę. Uczestnicy wystartują w poniedziałek ze Szczecina. » więcej 2021-06-23, godz. 20:18 25 lat od historycznej pielgrzymki Jana Pawła II do Niemiec Mija 25 lat od historycznej, a zarazem ostatniej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Niemiec. Jak oceniają niemieckie media, jego wizyta do naszych zachodnich sąsiadów miała szczególne znaczenie. Była pełna symboliki i znakiem wdzięczności… » więcej 2021-06-12, godz. 08:59 Podniesienie kościoła w Chojnie do rangi sanktuarium Ustanowienie sanktuarium, akt zawierzenia archidiecezji i Polaków na całym świecie Chrystusowi Królowi, to główne punkty sobotnich uroczystości w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie. » więcej
50515253545556