Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Kamień węgielny, który pochodzi z fundamentów Archikatedry Św. Jakuba, wmurowano podczas uroczystej mszy świętej. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Kamień węgielny, który pochodzi z fundamentów Archikatedry Św. Jakuba, wmurowano podczas uroczystej mszy świętej. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
11 tysięcy kilometrów od Szczecina powstanie kościół, który wybuduje Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska.
Kamień węgielny pod budowę świątyni został wmurowany. Kościół powstanie w miejscowości Misokitsy na Madagaskarze.

Jeszcze nigdy tak daleko od Szczecina, diecezja nie wybudowała kościoła i szkoły - mówi ksiądz Paweł Płaczek, który zawiózł kamień węgielny na Madagaskar. - Po raz pierwszy budujemy kościół, który jest poza terenem naszej archidiecezji, czyli kościoła na Odrą i Bałtykiem. I to tak daleko, bo 11 tysięcy kilometrów na afrykańskiej wyspie - mówi ksiądz Paweł Płaczek z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńska.

To jest historyczny moment dla Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej - podkreślał ksiądz Paweł Płaczek. - Kościół, który budujemy, według ich obliczeń będzie nas kosztował 15 tysięcy euro w stanie surowym. Natomiast wyposażenie tego kościoła, to dodatkowo 5 tys. euro, choć on będzie pełnił też funkcję szkoły. Dlatego będą tam potrzebne ławki, krzesła i tablice - mówi Płaczek.

Pieniądze na budowę świątyni zbierano od czerwca tego roku w parafiach naszej diecezji - dodaje ksiądz. - Tam nie trzeba korzystać z żadnych wytycznych, jak pozwolenia na budowę, doprowadzanie prądu, wody, itd. Tylko kupujemy materiał, cegły, drewno, blachę. Lokalna społeczność będzie budowała to swoimi siłami. A wszystko pod nadzorem osoby, która zna się na budownictwie - mówi Płaczek.

Kamień węgielny, który pochodzi z fundamentów Archikatedry Św. Jakuba, wmurowano podczas uroczystej mszy świętej.

- Tutaj w regionie czerwonym jest 10 procent chrześcijan. A 90 procent to są jeszcze ludzie niewierzący, animiści. Jeszcze jest potrzeba misjonarzy, potrzeba tej pierwszej ewangelizacji. Tutaj są dwa podstawowe plemiona, kiedyś były nomadyczne, które się przemieszczały, obecnie są to plemiona stałe. Hodują oni bydło i uprawiają orzeszki ziemne, ryż, kukurydzę, to wszystko co można na tej suchej ziemi posadzi. Radzą sobie jak mogą, żeby przeżyć - ksiądz Maciej Ochlak, misjonarz.

Wioska Misokitsy znajduje się w najbiedniejszym rejonie Madagaskaru. Kościół i szkoła powstaną tutaj w październiku przyszłego roku. Na jego konsekrację ma przyjechać ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga.
Jeszcze nigdy tak daleko od Szczecina diecezja nie wybudowała kościoła i szkoły - mówi ksiądz Paweł Płaczek, który zawiózł kamień węgielny na Madagaskar.
Pieniądze na budowę świątyni zbierano od czerwca tego roku w parafiach naszej diecezji - mówi ks. Paweł Płaczek.
Relacja Tomasza Duklanowskiego [Radio Szczecin]

Zobacz także

2020-10-22, godz. 20:01 Organizator Szczecińskiego Marszu dla Życia: Bardzo dobra wiadomość i zadanie dla nas To bardzo dobra wiadomość - tak ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek i organizator Szczecińskiego Marszu dla Życia skomentował dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego. » więcej 2020-10-22, godz. 09:24 Trybunał Konstytucyjny w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II Kościół Katolicki na całym świecie wspomina w liturgii św. Jana Pawła II. 22 października to dzień rozpoczęcia pontyfikatu papieża Polaka w 1978 roku. » więcej 2020-10-20, godz. 09:16 Nowenna Życia w intencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego W czwartek sędziowie zdecydują, czy zgodny z Konstytucją jest przypadek, w którym prawo dopuszcza możliwość aborcji, jeśli u nienarodzonego dziecka zachodzi podejrzenie kalectwa lub ciężkiej choroby. » więcej 2020-10-19, godz. 20:33 Zmarł ks. Tadeusz Giedrys. Był chory na Covid-19 Nie żyje ksiądz Tadeusz Giedrys, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Lubanowie w powiecie gryfińskim. Jak informuje portal igryfino.pl, był zakażony koronawirusem i zmarł w szpitalu przy Arkońskiej w Szczecinie. » więcej 2020-10-19, godz. 14:28 "Starał się przekazać walkę bez przemocy" Zło dobrem zwyciężaj - to jedno z najbardziej popularnych przesłań bł. ks. Jerzego Popiełuszki. » więcej 2020-10-18, godz. 14:59 Pierwszy krzyż w miejscu nowej parafii [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] To pierwszy krzyż w miejscu, gdzie będzie świątynia. Całe pokolenia mają wyrastać na bożej drodze - powiedział ks. arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, podczas święcenia krzyża misyjnego i terenu na… » więcej 2020-10-18, godz. 13:08 Duszpasterstwa akademickie zapraszają. Każdy znajdzie coś dla siebie Wyjazdy integracyjne, spotkania dla zakochanych, wieczory biblijne, a przede wszystkim ludzie o podobnych wartościach na wspólnej modlitwie. » więcej 2020-10-18, godz. 09:00 Nie będzie liczenia wiernych w kościołach W tym roku nie odbędzie się tradycyjne liczenie wiernych w kościołach. Powód to epidemia koronawirusa. » więcej 2020-10-17, godz. 21:03 Papież przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. » więcej 2020-10-17, godz. 08:40 Dyspensa od niedzielnego uczestnictwa we mszy Dyspensy dla wiernych z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej od niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej udzielił ordynariusz diecezji biskup Edward Dajczak. Powodem są epidemia i nowe obostrzenia. » więcej
68697071727374