Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Kamień węgielny, który pochodzi z fundamentów Archikatedry Św. Jakuba, wmurowano podczas uroczystej mszy świętej. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Kamień węgielny, który pochodzi z fundamentów Archikatedry Św. Jakuba, wmurowano podczas uroczystej mszy świętej. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
11 tysięcy kilometrów od Szczecina powstanie kościół, który wybuduje Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska.
Kamień węgielny pod budowę świątyni został wmurowany. Kościół powstanie w miejscowości Misokitsy na Madagaskarze.

Jeszcze nigdy tak daleko od Szczecina, diecezja nie wybudowała kościoła i szkoły - mówi ksiądz Paweł Płaczek, który zawiózł kamień węgielny na Madagaskar. - Po raz pierwszy budujemy kościół, który jest poza terenem naszej archidiecezji, czyli kościoła na Odrą i Bałtykiem. I to tak daleko, bo 11 tysięcy kilometrów na afrykańskiej wyspie - mówi ksiądz Paweł Płaczek z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńska.

To jest historyczny moment dla Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej - podkreślał ksiądz Paweł Płaczek. - Kościół, który budujemy, według ich obliczeń będzie nas kosztował 15 tysięcy euro w stanie surowym. Natomiast wyposażenie tego kościoła, to dodatkowo 5 tys. euro, choć on będzie pełnił też funkcję szkoły. Dlatego będą tam potrzebne ławki, krzesła i tablice - mówi Płaczek.

Pieniądze na budowę świątyni zbierano od czerwca tego roku w parafiach naszej diecezji - dodaje ksiądz. - Tam nie trzeba korzystać z żadnych wytycznych, jak pozwolenia na budowę, doprowadzanie prądu, wody, itd. Tylko kupujemy materiał, cegły, drewno, blachę. Lokalna społeczność będzie budowała to swoimi siłami. A wszystko pod nadzorem osoby, która zna się na budownictwie - mówi Płaczek.

Kamień węgielny, który pochodzi z fundamentów Archikatedry Św. Jakuba, wmurowano podczas uroczystej mszy świętej.

- Tutaj w regionie czerwonym jest 10 procent chrześcijan. A 90 procent to są jeszcze ludzie niewierzący, animiści. Jeszcze jest potrzeba misjonarzy, potrzeba tej pierwszej ewangelizacji. Tutaj są dwa podstawowe plemiona, kiedyś były nomadyczne, które się przemieszczały, obecnie są to plemiona stałe. Hodują oni bydło i uprawiają orzeszki ziemne, ryż, kukurydzę, to wszystko co można na tej suchej ziemi posadzi. Radzą sobie jak mogą, żeby przeżyć - ksiądz Maciej Ochlak, misjonarz.

Wioska Misokitsy znajduje się w najbiedniejszym rejonie Madagaskaru. Kościół i szkoła powstaną tutaj w październiku przyszłego roku. Na jego konsekrację ma przyjechać ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga.
Jeszcze nigdy tak daleko od Szczecina diecezja nie wybudowała kościoła i szkoły - mówi ksiądz Paweł Płaczek, który zawiózł kamień węgielny na Madagaskar.
Pieniądze na budowę świątyni zbierano od czerwca tego roku w parafiach naszej diecezji - mówi ks. Paweł Płaczek.
Relacja Tomasza Duklanowskiego [Radio Szczecin]

Zobacz także

2020-04-15, godz. 15:45 List do premiera w sprawie liczby wiernych w kościołach Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego zaproponował zmianę w przepisach, regulujących dopuszczalną liczbę wiernych w kościołach. » więcej 2020-04-13, godz. 11:08 Papież do polityków: myślcie o ludziach, a nie o pieniądzach Papież zaapelował do polityków i naukowców, by walcząc z konsekwencjami pandemii koronawirusa myśleli o ludziach, a nie o pieniądzach. Franciszek wygłosił kazanie podczas porannej mszy w Domu św. Marty w którym mieszka. » więcej 2020-04-12, godz. 14:51 "Zmartwychwstanie centralną tajemnicą naszej wiary" Zmartwychwstanie Jezusa było nie tylko wydarzeniem historycznym, ono jest centralną tajemnicą naszej wiary, bo nadaje ostateczny sens naszemu życiu i działaniu - mówił w homilii biskup pomocniczy Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej… » więcej 2020-04-12, godz. 13:55 Jerozolima: Wielkanoc w Bożym Grobie Jedynie kilku franciszkanów wzięło udział w porannej, wielkanocnej mszy w najważniejszym dla katolików kościele na świecie - Bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie. » więcej 2020-04-12, godz. 11:16 Niedziela Wielkanocna. Transmisja mszy świętej na antenie Radia Szczecin Radio Szczecin przeprowadzi bezpośrednią transmisję z Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie. W Wielkanoc, w samo południe, będziemy transmitować mszę świętą. » więcej 2020-04-12, godz. 08:50 Dziś katolicy świętują Wielkanoc W niedzielę katolicy obchodzą Wielkanoc. W części parafii rzymskokatolickich procesja rezurekcyjna jest zwykle połączona z Wigilią Paschalną i odbywa się w sobotnią noc. » więcej 2020-04-12, godz. 08:01 Arcybiskup Andrzej Dzięga składa życzenia Wielkanocne [WIDEO] Dziś najważniejsze święto dla chrześcijan. Życzenia z okazji Wielkanocy składa metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga. » więcej 2020-04-11, godz. 20:31 Orędzie wielkanocne arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki w orędziu wielkanocnym powiedział, że "Chrystus zmartwychwstał i my razem z nim zmartwychwstaniemy". » więcej 2020-04-11, godz. 12:13 Święcenia pokarmów i wielkanocne życzenia od księdza arcybiskupa Kościół katolicki obchodzi Wielką Sobotę. To dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa. Wielka Sobota to trzeci, ostatni dzień i centralny punkt Triduum Paschalnego. » więcej 2020-04-11, godz. 10:23 Droga Krzyżowa w Watykanie Papież Franciszek przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, które z powodu pandemii koronawirusa nie odbyło się w Koloseum, a na pustym placu Świętego Piotra. Procesja z krzyżem wiodła od obelisku do schodów przed wejściem do… » więcej
84858687888990