Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Relikwie Krzyża Świętego i św. Mikołaja trafiły do cerkwi prawosławnej w Szczecinie.
Relikwie św. Mikołaja, czyli fragment jego kości, przyjechały z włoskiego Bari, a z Cypru fragment Krzyża Świętego, na którym ukrzyżowano Chrystusa.

- Św. Mikołaj pokazywał, w jaki sposób można oddać wszystko tylko po to, aby było trochę lepiej innym ludziom. To jest to, o czym Jezus mówił, żebyśmy lubili się nawzajem - mówił wierny.

- Święty, który jest tak naprawdę jednym z największych świętych czczonych w prawosławiu. To jest ten święty, który opiekuje się nami. Zazwyczaj mówimy, że to jest patron marynarzy, dlatego w zasadzie we wszystkich portowych miastach są cerkwie pod wezwaniem św. Mikołaja. I w Szczecinie, i w Nowym Jorku oraz wielu innych portowych miastach - opowiadał ksiądz Paweł Stefanowski, proboszcz parafii prawosławnej św. Mikołaja w Szczecinie.

- Należę do katolickiej parafii. Św. Mikołaj łączy katolików i prawosławnych jako jedną wspólnotę, ale przede wszystkim też daje dużo łask chorym - podkreślała szczecinianka.

Św. Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Jest świętym uznanym zarówno przez Kościół prawosławny, jak i rzymskokatolicki.

Do cerkwi trafiły także relikwie mniszki, męczennicy Elżbiety z rodziny Romanowów.

Więcej w niedzielnej audycji katolickiej "Religia na fali", 19 stycznia.
Relacja Piotra Kołodziejksiego [Radio Szczecin]
Relikwie Krzyża Świętego i św. Mikołaja trafiły do cerkwi prawosławnej w Szczecinie. Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Relikwie Krzyża Świętego i św. Mikołaja trafiły do cerkwi prawosławnej w Szczecinie. Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]

Zobacz także

2021-12-10, godz. 11:24 Kobiety będą mogły udzielać Komunii Świętej? W niedzielę wejdzie w życie dekret Episkopatu Polski, który dopuszcza możliwość ustanowienia kobiet w posłudze lektora czy akolity. To oznacza, że kobiety mogłyby udzielać Komunii Świętej. » więcej 2021-12-05, godz. 10:43 Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową. Są nagrody Konkurs na wykonanie Szopki Bożonarodzeniowej organizuje Fundacja Małych Stópek wraz z sekretariatem do spraw Apostolstwa, Księży Pallotynów. » więcej 2021-12-05, godz. 09:56 Przez sport do Kościoła. "To dobra wędka" Od dziecka był miłośnikiem sportu, grał w piłkę, a potem poszedł do seminarium, został księdzem i wciąż realizuje tą pasję. Gra w piłkarskiej reprezentacji polskich księży. Ks. Emil Kancir jest kapłanem Archidiecezji Lubelskiej… » więcej 2021-11-29, godz. 17:54 Kamień Pomorski świętuje nadanie honorowego obywatelstwa papieżowi W Kamieniu Pomorskim upamiętniono 20. rocznicę nadania honorowego obywatelstwa miasta papieżowi Janowi Pawłowi II. » więcej 2021-11-28, godz. 17:01 Zerwij chlebek i pomóż potrzebującej rodzinie [ZDJĘCIA] Parafianie zrywają symboliczne chlebki z choinki w kościele, aby zamienić bochenki na paczki dla najbardziej potrzebujących rodzin na święta Bożego Narodzenia. Akcję - od kilku lat - prowadzi Parafia Rzymskokatolicka p.w. Przemienienia… » więcej 2021-11-21, godz. 09:47 "By zatroszczyć się także o dzieci, które mają przyjść na świat" Szczecińska Fundacja Małych Stópek zachęca do pomocy dzieciom w ramach akcji Paczuszka dla Maluszka. » więcej 2021-11-21, godz. 09:08 Caritas zbiera na migrantów, również na szczeciński ośrodek Dziś w kościołach w całej Polsce trwa zbiórka na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Pol… » więcej 2021-11-21, godz. 08:19 Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w Kościele W niedzielę w Kościele Katolickim uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Jej początki to pierwsza połowa XX wieku. » więcej 2021-11-11, godz. 13:04 "Chodzi o rozbudzenie kultu św. Ottona" Metropolita szczecińsko-kamieński rozpoczął trzyletni okres przygotowań do Jubileuszu Dziewięćsetlecia Misji Pomorskiej Świętego Ottona z Bambergu. » więcej 2021-11-11, godz. 11:43 Duchowieństwo, a niepodległość Polski Cały naród polski pracował nad odbudową państwa polskiego, a cząstką, która odegrała wybitną rolę było duchowieństwo. W 1924 roku było prawie osiem tysięcy kapłanów. » więcej
48495051525354