Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
To męczennik, który wciąż czeka na bliższe poznanie - tak o byłym proboszczu parafii w Podjuchach mówił ks. arcybiskup Andrze Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Chodzi o ks. Alberta Willimsky'ego, niemieckiego księdza z parafii pw. Piotra i Pawła, zabitego w obozie Sachsenhausen pod Berlinem.
W 80. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana, podczas mszy świętej w kościele w Podjuchach arcybiskup Andrzej Dzięga poświęcił tablicę upamiętniającą niemieckiego męczennika.

- Wspominając czasy II wojny światowej, jako polski naród liczymy także w tysiące pomordowanych kapłanów polskich. Ale uświadamiamy sobie coraz dobitniej, jak wielu również kapłanów niemieckich i austriackich oddało życie za bożą sprawę - mówił Dzięga.

Ksiądz Willimsky w hitlerowskich Niemczech sprzeciwiał się ideologii nazistowskiej, nie godził się na prześladowania Żydów i Słowian. Sam był za to prześladowany przez Gestapo, a w lutym 1940 roku został przewieziony do Sachsenhausen, gdzie po trzech tygodniach zmarł.

- A ksiądz Albert Willimsky ciągle czeka na bliższe poznanie. Jego ziarno zasiane w tej ziemi czeka na pełen rozkwit. Bo wzrasta. Ale na rozkwit i owocowanie jeszcze czeka - mówił Dzięga.

W uroczystości 80. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Alberta Willimsky'ego wzięli udział duchowni z Berlina.
W 80. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana, podczas mszy świętej w kościele w Podjuchach arcybiskup Andrzej Dzięga poświęcił tablicę upamiętniającą niemieckiego męczennika.
Nie godził się na prześladowania Żydów i Słowian. Sam był za to prześladowany przez Gestapo, a w lutym 1940 roku został przewieziony do Sachsenhausen, gdzie po trzech tygodniach zmarł.

Zobacz także

2019-12-25, godz. 20:04 Polacy na Ukrainie odnawiają tradycje obchodzenia Bożego Narodzenia Boże Narodzenie w czasach komunizmu w Związku Radzieckim świętowano w ukryciu, obecnie można to robić już bez przeszkód. Polacy na Ukrainie odnawiają tradycje obchodzenia Bożego Narodzenia. Pomaga im w tym Kościół. » więcej 2019-12-25, godz. 09:44 Życzenia arcybiskupa Andrzeja Dzięgi [WIDEO, ZDJĘCIA] Idźmy jako wspólnota niepodzielona, jako rodzina z Chrystusem pod opieką Maryi w nowy czas - mówi abp Andrzej Dzięga. » więcej 2019-12-24, godz. 09:38 Radiowa transmisja z Pasterki w Bazylice Archikatedralnej Radio Szczecin przeprowadziło bezpośrednią transmisję z Pasterki w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. » więcej 2019-12-24, godz. 08:21 Bożonarodzeniowy rozejm nauką w czasach pokoju. O czym mówi wydarzenie z Ypres Ludzie nie kłóćcie się, przypomnijcie sobie o bożonarodzeniowym rozejmie - mówi ks. Jarosław Bilicki dla Radia Szczecin. » więcej 2019-12-24, godz. 08:02 Pewne potrawy pojawiały się tylko na bogatych stołach Ryby dla bogatych, groch i konopie dla ubogich. Staropolska Wigilia wyglądała nieco inaczej niż dziś. » więcej 2019-12-24, godz. 07:51 W południe przy katedrze rozpocznie się Wigilia dla potrzebujących Wigilię dla 600 osób przygotowała parafia katedralna, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz indywidualni sponsorzy. » więcej 2019-12-24, godz. 07:43 Betlejem rozpoczyna uroczystości Bożego Narodzenia Tysiące osób będą we wtorek uczestniczyły w uroczystościach Bożego Narodzenia w Betlejem. » więcej 2019-12-24, godz. 07:25 Wigilia to jeden z najpiękniejszych dni w roku W roku jest Wigilia, która ma dla chrześcijan szczególną wartość. » więcej 2019-12-23, godz. 21:15 Jasna Góra gotowa na świąteczne przyjęcie pielgrzymów Sanktuarium na Jasnej Górze lśni kolorowymi lampkami i jest gotowe na przyjęcie pielgrzymów. » więcej 2019-12-21, godz. 10:58 Koncert z papieskim błogosławieństwem Błogosławieństwo papieża Franciszka ma sobotni koncert w kościele seminaryjnym w Szczecinie. "Missa a Buenos Aires" to utwór argentyńskiego współczesnego kompozytora, Martina Palmieri. » więcej
91929394959697