Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
To nie jest łatwy czas, ale wiara nie jest łatwą sprawą - mówił w homilii ks. Andrzej Łysy. Chrystusowiec prowadzi rekolekcje z Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radiu Szczecin.
Żyjemy w czasach, kiedy tak łatwo zabić Pana Boga(...) Żyjemy w czasach wielkiej wolności - mówił w homilii podczas Mszy Św. duszpasterz akademicki. - To właśnie moja wolność posunięta do samowoli, zabija w nas Boga. Boga nie ma, bo On jest przeciwny moim zachciankom, moim potrzebom. Do tego przecież mam pełne prawo. Mam prawo chcieć. Mam prawo mieć wszystko, czego chcę. A gdy Bóg temu nie sprzyja, to nie jest Bogiem. To Go nie ma.

Ksiądz wskazał, że czas kwarantanny, który przeżywamy w domach jest czasem próby wiary, szczególnie w obliczu nadchodzących Świąt Wielkanocnych, kiedy nie będzie palmy, nie będzie święconki, może też nie będzie Komunii Świętej w największe święto.

- Czy to uderzy w moją wiarę? Uderzy. Niektórzy się zachwieją, niektórzy odejdą. Niektórzy zabiją w sobie Boga. Powiedzą, że to nie ma sensu. Ale dla nas to jest okazja, aby poszukać Boga, gdzie indziej i znaleźć Pana Boga. Nie tyle może w przyzwyczajeniach i z roku na rok rytuałach, tradycji, ale znaleźć żywego Boga w sercu - podkreślał ks. Andrzej Łysy.

W czasie tego Wielkiego Postu nie powinniśmy narzekać, że nie możemy wyjść z naszych domów, ale uznać swoją słabość i grzeszność. - Panie Boże przestaliśmy Cię słuchać. Zachcianki kierują naszym życiem. Nie żyjemy według Twojego prawa. I prosić o wstawiennictwo, aby dobry Bóg odmienił nasze życie, zesłał czas nawrócenia, pokuty i przemiany - mówił rekolekcjonista.

Jesteśmy chrześcijanami, wierzymy w krzyż, śmierć i Zmartwychwstanie. Te podstawowe prawdy wiary. Spójrzmy dziś z wiarą na krzyż Chrystusa. To jest nasze zbawienie, to jest nasze ocalenie wobec całego kryzysu, wobec całej niepewności. Spojrzenie z wiarą dodaje nam siły. Ta wiara jest nam potrzebna, żywa i autentyczna, która prowadzi do spotkania z Chrystusem - mówił w homilii duszpasterz.

Chrystus w bezradności wywyższenia na krzyżu, pokazuje nam dziś naszą bezradność. Co możemy zrobić? Jak przyjść do kościoła? Nie możemy przyjść do kościoła. Zostań więc w domu i trwaj w oczekiwaniu, trwaj w wielkiej nadziei i wierze, że Bóg sobie poradzi. Z całą pandemią, z moją niepewnością - dodał ks. Andrzej Łysy.

Chrystusowiec wskazał, że często stawialiśmy siebie na pierwszym miejscu, a Pan Bóg był dodatkiem. - Wiara jest postawieniem Boga na pierwszym miejscu. Bez Ciebie nic uczynić nie możemy - mówił kapłan i dodał, że dziś zadaniem dla nas jest, aby w bezradności doświadczyć wielkiej pokory, ale i Mocy Bożej.

- Niech znak wywyższenia Chrystusa na krzyżu, będzie dla nas zapowiedzią zwycięstwa nad chorobą, pandemią i wirusem, ale też chorobą naszej wiary - kontynuował kapłan.

- To nie jest łatwy czas, ale wiara nie jest łatwą sprawą. Wymaga konkretnego wysiłku wobec trudu, cierpienia i krzyża. Zostańmy na nim, zostańmy w naszych domach(...)Przyjdzie czas, Bóg jest tym, który daje łaskę - podkreślał w homilii.

Ostatnia Msza Św. z nauką rekolekcyjną w środę po godzinie 18.

W związku z epidemią koronawirusa rząd zdecydował, że w Mszy Świętej nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę.
Druga nauka rekolekcyjna. Wtorek 31.03.

Zobacz także

2022-03-02, godz. 07:30 Środa Popielcowa rozpoczyna czas przygotowania do Wielkanocy Dziś Środa Popielcowa. Początek Wielkiego Postu w Kościele Katolickim, czyli 40-dniowy okres przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Chrystusa, które są najważniejsze dla chrześcijan. » więcej 2022-03-02, godz. 06:23 Środa Popielcowa dniem postu w intencji pokoju Dziś Środa Popielcowa, którą papież Franciszek ogłosił dniem postu w intencji pokoju. To reakcja na wojnę w Ukrainie. » więcej 2022-03-01, godz. 19:09 Salezjanie apelują o udzielenie gościny uchodźcom - Zachęcam wiernych do przyjmowania w swoich domach uchodźców z Ukrainy - mówi ksiądz Grzegorz Witkowski, dyrektor Szkół Salezjańskich w Szczecinie. » więcej 2022-02-27, godz. 15:25 Szczecińscy salezjanie przyjmują uchodźców z Ukrainy [WIDEO, ZDJĘCIA] Szczecińscy Salezjanie przyjmują uchodźców z Ukrainy. Pierwsi już przyjechali - to rodziny z Kijowa, Lwowa i Równego. » więcej 2022-02-15, godz. 14:09 Modlitwy o pokój na Ukrainie Modlitwy o pokój na Ukrainie w całej Polsce, również w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2022-02-15, godz. 09:46 Rak znów zaatakował. "Patrzenie w sufit jest najgłupszą rzeczą, jaką mogłabym zrobić" Anna Koniarska zaczęła chorować w 2019 roku. Diagnoza: guz na jajniku. Przeszła operację i chemioterapię, ale w czerwcu ubiegłego roku rak znów zaatakował. Duże zmiany udało się usunąć przez chemioterapię, ale małe zmiany pozostały… » więcej 2022-02-13, godz. 15:00 Siostry zakonne zbierają fundusze na dom rekolekcyjny Dom Rekolekcyjny buduje Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża. I choć ośrodek powstaje w Czmońcu koło Poznania, to już teraz z jego oferty korzystają mieszkańcy Pomorza Zachodniego, a same zakonnice są związane z Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską… » więcej 2022-02-10, godz. 10:38 Stargard: „Renowacja stulecia" na półmetku [ZDJĘCIA] „Renowacja stulecia" Kolegiaty Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie jest już na półmetku. W jubileuszowym roku 730-lecia Kolegiaty, prace konserwacyjno-remontowe rozpoczęte w 2020 roku, wkraczają w kulminacyjną… » więcej 2022-02-07, godz. 07:50 Małżeństwo z Barlinka pomogło Hiacyncie z Kenii. Tak działają Papieskie Dzieła Misyjne [ZDJĘCIA] Przez sześć lat małżeństwo z Barlinka finansowało naukę Hiacynty z ubogiej wielodzietnej kenijskiej rodziny. » więcej 2022-02-05, godz. 09:30 Relikwie bł. Prymasa w Kamieniu Pomorskim Trwa pielgrzymka relikwii błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego po Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej
44454647484950