Pociecha płynąca z wiary jest balsamem. Dziś na nasze czasy, na nasz trud, a może na naszą beznadzieję - podkreślał chrystusowiec ks. Andrzej Łysy. Duszpasterz akademicki przewodniczył Mszy Św. która zakończyła trzydniowe rekolekcje wielkopostne w Radiu Szczecin.
Gdy człowiek pokłada nadzieję w tym, co jest ludzkie i przemijające, wtedy przegrywa. Taka nadzieja zawodzi. Taka nadzieja jest związana z postępem, z ufnością w ludzki rozum, w ludzką wolność. Zobaczmy jak w jednej chwili taka nadzieja upadła - podkreślał ks. Andrzej Łysy. - Wydaje się, że żyjemy w czasie, kiedy nad wszystkim potrafimy zapanować. Kiedy wszystko potrafimy wyjaśnić swoim ludzkim rozumem. A tu nagle nie ma rozwiązania, bezwładnie rozłożone ręce i mówimy "nie damy rady".
Jesteśmy ludźmi wolnymi i wszystko się nam należy, wszystko możemy i nagle jesteśmy uwięzieni - mówił w homilii kapłan. - Wtedy dopiero zaczynamy doceniać wolność. Wolność to w pewnym momencie nie tylko to, co jest na zewnątrz, ale to, co jest w nas.
Duszpasterz wskazywał, że "nadzieja i zaufanie to nie dyktowanie Bogu swoich warunków, swoich zachcianek, swojej woli. To otwartość na to, co Bóg dla mnie przygotował (...)Codziennie modlimy się słowami "bądź wola Twoja" a w życiu? Żyjemy zupełnie inaczej. niech się dzieje moja wola, bo mam prawo, bo mam jakiś pomysł, a Bóg ma mi służyć. To nie jest nadzieja - przekonywał chrystusowiec. - Dzisiejszy czas rozbija taką fałszywą nadzieję i pokazuje nam, na czym powinniśmy budować zaufanie i w czym pokładać nadzieję.
Tu kapłan wskazał, na to, by trwać w nauce Chrystusa. To znaczy: słyszeć naukę, być otwartym i coraz częściej czytać Słowo Boże.
Chrystus daje nam siebie, daje nam nadzieję, bo jedynie On prawdziwie kocha(...)To jest znak Bożej Miłości, który powinniśmy przyjąć. Znak, który objawił się w krzyżu i Zmartwychwstaniu - kontynuował rekolekcjonista. - Człowiek nadziei to człowiek wolny od grzechu, od zła. Chcemy pokładać nadzieję w Bogu. I dalej chrystusowiec dodał, że Bóg mówi do nas, by czynić jak najwięcej dobra.
W dalszej części homilii powiedział, że "Nadzieja to kroczenie drogą wolności do tego, do czego zaprasza nas Bóg". - Nie możemy pójść do kościoła, nie możemy wyjść z domu, ale możemy trwać na modlitwie, wręcz powinniśmy. Do tego zapraszam i zachęcam. To daje nam oczy otwarte na przyszłość; na to, co przed nami, pocieszajmy się nawzajem. Bądźmy ludźmi, którzy potrafią w tych trudnych chwilach zaufać Bogu i powierzyć mu swoją przyszłość - zachęcał kapłan.
Pociecha płynąca z wiary jest tym balsamem. Dziś na nasze czasy, na nasz trud, a może na naszą beznadzieję. Chrystus napełnia nas swoją obecnością. Przyjdzie mimo zamkniętych drzwi(...) oczekuje naszych otwartych serc.
Po Wielkim Piątku zawsze jest poranek Zmartwychwstania(...) Od nas zależy czy będziemy wierzyć w Jego Zmartwychwstanie i czy będziemy świadkami zmartwychwstania w naszych sercach(...)Czekajmy z wielką nadzieją Świąt Zmartwychwstania w tym roku. Czekajmy lepszego jutra, pełnego wolności - zapraszał ks. Andrzej Łysy.
W związku z epidemią koronawirusa rząd zdecydował, że w Mszy Świętej nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Radio Szczecin wyszło naprzeciw oczekiwaniom wiernych i księży, którzy nie mogli zorganizować rekolekcji w swoich parafiach.
Zobacz także
2017-05-20, godz. 09:46
Najpierw krew, potem pieluchy
Uczestnicy Marszu dla Życia oddają krew. Akcja do godziny 12 prowadzona jest w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Szczecinie.
» więcej
2017-05-18, godz. 09:56
Powstaje audiobook na podstawie świadectwa szczecińskiej mistyczki
Audiobook na podstawie rozmów Chrystusa z mistyczką ze Szczecina ma powstać w Częstochowie. "Świadectwo. Dziennik duchowy" to 650 stron, na których Alicja Lenczewska zapisała rozmowy z Chrystusem na podstawie swoich prywatnych obja…
» więcej
2017-05-16, godz. 08:47
Święto patrona u szczecińskich jezuitów
Biskup Henryk Wejman będzie przewodniczył we wtorek uroczystościom odpustowym w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Msza rozpocznie się o 18 w kościele jezuitów przy ulicy Pocztowej.
» więcej
2017-05-14, godz. 14:20
Polska pomaga w budowie Kościoła na Ukrainie. Wizyta w Szczecinie i apel biskupa
Gdyby nie Polska, to byłoby bardzo ciężko - tak o pomocy dla Kościoła na Ukrainie mówi biskup Bronisław Biernacki z diecezji odesko-symferopolskiej.
» więcej
2017-05-14, godz. 00:29
Szczecin: Pierwsze na świecie takie sanktuarium. Dziękczynienie za kanonizację pastuszków [ZDJĘCIA]
Uroczystości dziękczynne za dar kanonizacji pastuszków Franciszka i Hiacynty odbyły się również w Szczecinie. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył mszy św. w pierwszym na świecie Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os…
» więcej
2017-05-12, godz. 19:34
Papież w Fatimie. "Błagam o zgodę na świecie"
Jako pielgrzym pokoju błagam o zgodę na świecie pomiędzy wszystkimi narodami - modlił się Franciszek w Kaplicy Objawień sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. To tam 100 lat temu Maryja przekazała trojgu niepiśmiennych…
» więcej
2017-05-12, godz. 17:09
Młodzież sprawdziła swoją wiedzę z objawień fatimskich
Wojciech Kłosowski ze Szczecina wygrał konkurs wiedzy o Fatimie. W ścisłym finale test pisało blisko 40 gimnazjalistów z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
» więcej
2017-05-10, godz. 14:20
Gryfino żegna swojego proboszcza [ZDJĘCIA]
Łzy, wzruszenia i wspomnienia. Trwają uroczystości pogrzebowe w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie, które zakończą się w czwartek mszą pogrzebową i konduktem żałobnym, który wyruszy ulicami na cmentarz w…
» więcej
2017-05-10, godz. 07:24
Zuchniewicz: Szkoła jest środowiskiem, które pomaga w wychowaniu
W szkołach zróżnicowanych ze względu na płeć dziecko przygotowuje się do swojej roli w społeczeństwie - mówił we wtorkowy wieczór Paweł Zuchniewicz. Dziennikarz, autor książek o Janie Pawle II, a także m.in. słuchowisk poświęconych…
» więcej
2017-05-06, godz. 10:41
Pierwsza msza św. w polskim Szczecinie
72 lat temu chrystusowiec ksiądz Florian Berlik odprawił pierwszą mszę św. w powojennym Szczecinie.
» więcej