Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Pociecha płynąca z wiary jest balsamem. Dziś na nasze czasy, na nasz trud, a może na naszą beznadzieję - podkreślał chrystusowiec ks. Andrzej Łysy. Duszpasterz akademicki przewodniczył Mszy Św. która zakończyła trzydniowe rekolekcje wielkopostne w Radiu Szczecin.
Chrystus napełnia nas swoją obecnością. Przyjdzie mimo zamkniętych drzwi(...)oczekuje naszych otwartych serc - kontynuował kapłan podczas homilii w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.

Gdy człowiek pokłada nadzieję w tym, co jest ludzkie i przemijające, wtedy przegrywa. Taka nadzieja zawodzi. Taka nadzieja jest związana z postępem, z ufnością w ludzki rozum, w ludzką wolność. Zobaczmy jak w jednej chwili taka nadzieja upadła - podkreślał ks. Andrzej Łysy. - Wydaje się, że żyjemy w czasie, kiedy nad wszystkim potrafimy zapanować. Kiedy wszystko potrafimy wyjaśnić swoim ludzkim rozumem. A tu nagle nie ma rozwiązania, bezwładnie rozłożone ręce i mówimy "nie damy rady".

Jesteśmy ludźmi wolnymi i wszystko się nam należy, wszystko możemy i nagle jesteśmy uwięzieni - mówił w homilii kapłan. - Wtedy dopiero zaczynamy doceniać wolność. Wolność to w pewnym momencie nie tylko to, co jest na zewnątrz, ale to, co jest w nas.

Duszpasterz wskazywał, że "nadzieja i zaufanie to nie dyktowanie Bogu swoich warunków, swoich zachcianek, swojej woli. To otwartość na to, co Bóg dla mnie przygotował (...)Codziennie modlimy się słowami "bądź wola Twoja" a w życiu? Żyjemy zupełnie inaczej. niech się dzieje moja wola, bo mam prawo, bo mam jakiś pomysł, a Bóg ma mi służyć. To nie jest nadzieja - przekonywał chrystusowiec. - Dzisiejszy czas rozbija taką fałszywą nadzieję i pokazuje nam, na czym powinniśmy budować zaufanie i w czym pokładać nadzieję.

Tu kapłan wskazał, na to, by trwać w nauce Chrystusa. To znaczy: słyszeć naukę, być otwartym i coraz częściej czytać Słowo Boże.

Chrystus daje nam siebie, daje nam nadzieję, bo jedynie On prawdziwie kocha(...)To jest znak Bożej Miłości, który powinniśmy przyjąć. Znak, który objawił się w krzyżu i Zmartwychwstaniu - kontynuował rekolekcjonista. - Człowiek nadziei to człowiek wolny od grzechu, od zła. Chcemy pokładać nadzieję w Bogu. I dalej chrystusowiec dodał, że Bóg mówi do nas, by czynić jak najwięcej dobra.

W dalszej części homilii powiedział, że "Nadzieja to kroczenie drogą wolności do tego, do czego zaprasza nas Bóg". - Nie możemy pójść do kościoła, nie możemy wyjść z domu, ale możemy trwać na modlitwie, wręcz powinniśmy. Do tego zapraszam i zachęcam. To daje nam oczy otwarte na przyszłość; na to, co przed nami, pocieszajmy się nawzajem. Bądźmy ludźmi, którzy potrafią w tych trudnych chwilach zaufać Bogu i powierzyć mu swoją przyszłość - zachęcał kapłan.

Pociecha płynąca z wiary jest tym balsamem. Dziś na nasze czasy, na nasz trud, a może na naszą beznadzieję. Chrystus napełnia nas swoją obecnością. Przyjdzie mimo zamkniętych drzwi(...) oczekuje naszych otwartych serc.

Po Wielkim Piątku zawsze jest poranek Zmartwychwstania(...) Od nas zależy czy będziemy wierzyć w Jego Zmartwychwstanie i czy będziemy świadkami zmartwychwstania w naszych sercach(...)Czekajmy z wielką nadzieją Świąt Zmartwychwstania w tym roku. Czekajmy lepszego jutra, pełnego wolności - zapraszał ks. Andrzej Łysy.

W związku z epidemią koronawirusa rząd zdecydował, że w Mszy Świętej nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Radio Szczecin wyszło naprzeciw oczekiwaniom wiernych i księży, którzy nie mogli zorganizować rekolekcji w swoich parafiach.
Trzecia nauka rekolekcyjna. Środa 1.04.

Zobacz także

2021-12-10, godz. 11:24 Kobiety będą mogły udzielać Komunii Świętej? W niedzielę wejdzie w życie dekret Episkopatu Polski, który dopuszcza możliwość ustanowienia kobiet w posłudze lektora czy akolity. To oznacza, że kobiety mogłyby udzielać Komunii Świętej. » więcej 2021-12-05, godz. 10:43 Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową. Są nagrody Konkurs na wykonanie Szopki Bożonarodzeniowej organizuje Fundacja Małych Stópek wraz z sekretariatem do spraw Apostolstwa, Księży Pallotynów. » więcej 2021-12-05, godz. 09:56 Przez sport do Kościoła. "To dobra wędka" Od dziecka był miłośnikiem sportu, grał w piłkę, a potem poszedł do seminarium, został księdzem i wciąż realizuje tą pasję. Gra w piłkarskiej reprezentacji polskich księży. Ks. Emil Kancir jest kapłanem Archidiecezji Lubelskiej… » więcej 2021-11-29, godz. 17:54 Kamień Pomorski świętuje nadanie honorowego obywatelstwa papieżowi W Kamieniu Pomorskim upamiętniono 20. rocznicę nadania honorowego obywatelstwa miasta papieżowi Janowi Pawłowi II. » więcej 2021-11-28, godz. 17:01 Zerwij chlebek i pomóż potrzebującej rodzinie [ZDJĘCIA] Parafianie zrywają symboliczne chlebki z choinki w kościele, aby zamienić bochenki na paczki dla najbardziej potrzebujących rodzin na święta Bożego Narodzenia. Akcję - od kilku lat - prowadzi Parafia Rzymskokatolicka p.w. Przemienienia… » więcej 2021-11-21, godz. 09:47 "By zatroszczyć się także o dzieci, które mają przyjść na świat" Szczecińska Fundacja Małych Stópek zachęca do pomocy dzieciom w ramach akcji Paczuszka dla Maluszka. » więcej 2021-11-21, godz. 09:08 Caritas zbiera na migrantów, również na szczeciński ośrodek Dziś w kościołach w całej Polsce trwa zbiórka na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Pol… » więcej 2021-11-21, godz. 08:19 Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w Kościele W niedzielę w Kościele Katolickim uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Jej początki to pierwsza połowa XX wieku. » więcej 2021-11-11, godz. 13:04 "Chodzi o rozbudzenie kultu św. Ottona" Metropolita szczecińsko-kamieński rozpoczął trzyletni okres przygotowań do Jubileuszu Dziewięćsetlecia Misji Pomorskiej Świętego Ottona z Bambergu. » więcej 2021-11-11, godz. 11:43 Duchowieństwo, a niepodległość Polski Cały naród polski pracował nad odbudową państwa polskiego, a cząstką, która odegrała wybitną rolę było duchowieństwo. W 1924 roku było prawie osiem tysięcy kapłanów. » więcej
48495051525354