Pociecha płynąca z wiary jest balsamem. Dziś na nasze czasy, na nasz trud, a może na naszą beznadzieję - podkreślał chrystusowiec ks. Andrzej Łysy. Duszpasterz akademicki przewodniczył Mszy Św. która zakończyła trzydniowe rekolekcje wielkopostne w Radiu Szczecin.
Gdy człowiek pokłada nadzieję w tym, co jest ludzkie i przemijające, wtedy przegrywa. Taka nadzieja zawodzi. Taka nadzieja jest związana z postępem, z ufnością w ludzki rozum, w ludzką wolność. Zobaczmy jak w jednej chwili taka nadzieja upadła - podkreślał ks. Andrzej Łysy. - Wydaje się, że żyjemy w czasie, kiedy nad wszystkim potrafimy zapanować. Kiedy wszystko potrafimy wyjaśnić swoim ludzkim rozumem. A tu nagle nie ma rozwiązania, bezwładnie rozłożone ręce i mówimy "nie damy rady".
Jesteśmy ludźmi wolnymi i wszystko się nam należy, wszystko możemy i nagle jesteśmy uwięzieni - mówił w homilii kapłan. - Wtedy dopiero zaczynamy doceniać wolność. Wolność to w pewnym momencie nie tylko to, co jest na zewnątrz, ale to, co jest w nas.
Duszpasterz wskazywał, że "nadzieja i zaufanie to nie dyktowanie Bogu swoich warunków, swoich zachcianek, swojej woli. To otwartość na to, co Bóg dla mnie przygotował (...)Codziennie modlimy się słowami "bądź wola Twoja" a w życiu? Żyjemy zupełnie inaczej. niech się dzieje moja wola, bo mam prawo, bo mam jakiś pomysł, a Bóg ma mi służyć. To nie jest nadzieja - przekonywał chrystusowiec. - Dzisiejszy czas rozbija taką fałszywą nadzieję i pokazuje nam, na czym powinniśmy budować zaufanie i w czym pokładać nadzieję.
Tu kapłan wskazał, na to, by trwać w nauce Chrystusa. To znaczy: słyszeć naukę, być otwartym i coraz częściej czytać Słowo Boże.
Chrystus daje nam siebie, daje nam nadzieję, bo jedynie On prawdziwie kocha(...)To jest znak Bożej Miłości, który powinniśmy przyjąć. Znak, który objawił się w krzyżu i Zmartwychwstaniu - kontynuował rekolekcjonista. - Człowiek nadziei to człowiek wolny od grzechu, od zła. Chcemy pokładać nadzieję w Bogu. I dalej chrystusowiec dodał, że Bóg mówi do nas, by czynić jak najwięcej dobra.
W dalszej części homilii powiedział, że "Nadzieja to kroczenie drogą wolności do tego, do czego zaprasza nas Bóg". - Nie możemy pójść do kościoła, nie możemy wyjść z domu, ale możemy trwać na modlitwie, wręcz powinniśmy. Do tego zapraszam i zachęcam. To daje nam oczy otwarte na przyszłość; na to, co przed nami, pocieszajmy się nawzajem. Bądźmy ludźmi, którzy potrafią w tych trudnych chwilach zaufać Bogu i powierzyć mu swoją przyszłość - zachęcał kapłan.
Pociecha płynąca z wiary jest tym balsamem. Dziś na nasze czasy, na nasz trud, a może na naszą beznadzieję. Chrystus napełnia nas swoją obecnością. Przyjdzie mimo zamkniętych drzwi(...) oczekuje naszych otwartych serc.
Po Wielkim Piątku zawsze jest poranek Zmartwychwstania(...) Od nas zależy czy będziemy wierzyć w Jego Zmartwychwstanie i czy będziemy świadkami zmartwychwstania w naszych sercach(...)Czekajmy z wielką nadzieją Świąt Zmartwychwstania w tym roku. Czekajmy lepszego jutra, pełnego wolności - zapraszał ks. Andrzej Łysy.
W związku z epidemią koronawirusa rząd zdecydował, że w Mszy Świętej nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Radio Szczecin wyszło naprzeciw oczekiwaniom wiernych i księży, którzy nie mogli zorganizować rekolekcji w swoich parafiach.
Zobacz także
2021-08-06, godz. 14:11
"Mówi się, że to trudna młodzież, ale dla mnie to wymarzona praca" [ZDJĘCIA]
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. św. Brata Alberta przy ulicy Świerkowej w Szczecinie przygotowuje się do nowego roku szkolnego. W placówce socjoterapeutycznej dla chłopców trwa remont łazienek.
» więcej
2021-07-29, godz. 10:31
Ze Szczecina wyruszyła pielgrzymka na Jasną Górę [ZDJĘCIA]
Ponad 60 osób jest już na trasie 37. Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. W czwartek do pątników, którzy maszerują już od kilku dni z nadmorskiego Pustkowa, dołączyła grupa w Szczecinie.
» więcej
2021-07-25, godz. 12:06
Wystartowała 37. Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
Około 40 osób wyszło w niedzielę z nadmorskiego Pustkowa w 37. Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Największa grupa tradycyjnie rozpocznie pielgrzymowanie w czwartek w Szczecinie. Ci, którzy już dziś weszli na pątniczy…
» więcej
2021-07-25, godz. 09:12
Fundacja Małych Stópek przygotowuje "Bezpieczną Przystań"
To dom dla kobiet w sytuacji kryzysowej, zarówno dla tych, które oczekują narodzin dziecka, jak i dla tych, które już urodziły. Placówka znajduje się w Syrkowicach koło Kołobrzegu.
» więcej
2021-07-25, godz. 08:26
Odpust i rekolekcje w katedrze
W niedzielę odpust św. Jakuba. Kiedy uroczystość wypada w niedzielę, mamy Rok Święty Jakubowy. To wiąże się z dodatkowymi przywilejami szczecińskiej katedry.
» więcej
2021-07-22, godz. 09:09
Religijny wymiar Jarmarku Jakubowego
Rekolekcje jakubowe a na zakończenie odpust parafialny to religijne punkty 12. Jarmarku Jakubowego, który rozpoczyna się w czwartek w Szczecinie. Wokół katedry 250 wystawców z kraju i zagranicy, a w Bazylice Archikatedralnej czas na…
» więcej
2021-07-22, godz. 08:16
Rusza Jarmark Jakubowy
Smaczne wędliny, sery, miody, produkty regionalne, ale też rękodzieło i koncerty. To dla ciała, a dla ducha - rekolekcje i odpust parafialny. W czwartek rozpoczyna się Jarmark Jakubowy. To 12. edycja imprezy, która tradycyjnie odbywa…
» więcej
2021-07-17, godz. 20:13
Katedra doczeka się wizerunku swojego patrona
Prawdopodobnie w listopadzie w Bazylice Archikatedralnej pojawi się obraz z wizerunkiem patrona szczecińskiej katedry.
» więcej
2021-07-17, godz. 18:04
Jarmark Jakubowy od czwartku w Szczecinie
Ponad 250 wystawców z Polski i zagranicy: z Ukrainy, Francji, Litwy, Węgier i Czech weźmie udział w 12 Jarmarku Jakubowym, który rozpocznie się w czwartek w Szczecinie.
» więcej
2021-07-15, godz. 09:10
Zapisy na pieszą pielgrzymkę. Są zmiany
Trwają zapisy na Szczecińską Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę. Dziennie pątnicy mają do przejścia średnio 35 kilometrów, a cała trasa to ponad 600 kilometrów.
» więcej