Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
To będą inne święta, ale może przez to bardziej duchowe - oceniają goście "Radia Szczecin na Wieczór".
Choć dla osób religijnych, które także wcześniej głęboko przeżywały Wielkanoc, obecne obostrzenia nie zmieniają wiele - powiedział filozof i etyk ks. prof. Andrzej Kobyliński.

- Być może jest problem z osobami, które traktują religię trochę tak po macoszemu, powierzchownie. Jeśli ktoś w przeszłości podchodził dość banalnie do kwestii religijnych, to w tym roku brak pewnych obrzędów może sprawić, że ta oziębłość będzie jeszcze większa - mówił Kobyliński.

Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś ze względu na święta nie przestrzegał restrykcji i spotykał się np. w dużym gronie - dodał prof. US Bogdan Matławski, etnolog kulturoznawca.

- Ważniejsze będzie i chyba o to chodzi, żebyśmy duchowo przeżywali. Ta duchowa łączność wynagrodzi nam wszystko. Bo jeśli chodzi o obrzędy i tradycję, to jest nią zbiorowa mądrość wielu poprzednich pokoleń. My, jako nosiciele tradycji, jej strażnicy, jesteśmy ludźmi rozumnymi i wiemy, że trzeba się stosownie do obecnej sytuacji zachować - mówił Matławski.

Z rekomendacji ministra zdrowia jasno wynika, że czas zbliżających się świat nie może oznaczać rezygnacji z przyjętych obostrzeń. Oznaczałaby to bowiem nawet o 50 proc. więcej zachorowań na koronawirusa.
Choć dla osób religijnych, które także wcześniej głęboko przeżywały Wielkanoc, obecne obostrzenia nie zmieniają wiele - powiedział filozof i etyk ks. prof. Andrzej Kobyliński.
Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś ze względu na święta nie przestrzegał restrykcji i spotykał się np. w dużym gronie - dodał prof. US Bogdan Matławski, etnolog kulturoznawca.

Zobacz także

2019-12-18, godz. 16:30 Sztandar Duszpasterstwa Ludzi Pracy trafił do Archiwum Państwowego [ZDJĘCIA] Sztandar szczecińskiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy został w środę uroczyście przekazany do Archiwum Państwowego w Szczecinie. » więcej 2019-12-16, godz. 08:39 Otworzyli niebo dla szczecinian [ZDJĘCIA] W menu kawa i domowe ciasto, a na półce religijna książka - tak jest, od kilku tygodni, w jednej ze szczecińskich księgarnio-kawiarni. » więcej 2019-12-15, godz. 15:40 Pomóż zorganizować wigilię dla potrzebujących Konserwy, napoje, produkty z długim terminem ważności można przynosić do szczecińskiej Bazyliki Archikatedralnej. To pomoże w organizacji Wigilii dla 600 osób. » więcej 2019-12-15, godz. 09:47 Betlejemskie Światełko Pokoju już w Polsce Do Polski dotarło Betlejemskie Światełko Pokoju. » więcej 2019-12-14, godz. 21:14 Papież przekazał prezenty otrzymane z okazji 50-lecia święceń Papież Franciszek przekazuje potrzebującym prezenty, które otrzymał w związku z 50. rocznicą święceń kapłańskich. Ciasta otrzymały stołówki dla ubogich i bezdomnych. » więcej 2019-12-14, godz. 17:05 "Muzyka w dawnym Szczecinie" inspirowana tajemnicą Wcielenia Syna Bożego Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza szczecinian na Koncert Adwentowy z cyklu "Muzyka w dawnym Szczecinie". » więcej 2019-12-02, godz. 19:35 Wmurowano kamień węgielny pod budowę kościoła na Madagaskarze [ZDJĘCIA] 11 tysięcy kilometrów od Szczecina powstanie kościół, który wybuduje Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska. » więcej 2019-12-01, godz. 08:43 100 000 świec Caritasu 100 tys. świec przygotował Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. » więcej 2019-12-01, godz. 08:11 Czas refleksji, czyli rozpoczął się adwent W niedzielę katolicy rzymscy, ale też protestanci rozpoczęli adwent, czyli prawie czterotygodniowy okres poprzedzający Boże Narodzenie. » więcej 2019-11-30, godz. 13:32 Szczecińska misja na Madagaskar. "To początek współpracy" [ZDJĘCIA] Przy tej współpracy zobaczycie potęgę wiary - powiedział do przedstawicieli Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej biskup Marie Fabien z Morondavy na Madagaskarze. » więcej
92939495969798