Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, w kościołach zabraknie tradycyjnego święcenia pokarmów na wielkanocny stół, a wierni nie będą mogli odwiedzać grobu Jezusa. Wieczorem rozpocznie się Wigilia Paschalna.
To najważniejsza część Triduum. Na początku odbędzie się liturgia światła i poświęcenie ognia. Paschał wniesiony do kościoła symbolizuje Jezusa Chrystusa - mówi ks. Adam Krzykała, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ładzinie, koło Wolina.

- Święcony na początku jest Paschał, jako symbol nowego ognia, zmartwychwstania, odrodzenia. Poświęcenie wody, w naturalny sposób ten wieczór będzie nam się kojarzył z odrodzeniem, ze zgładzeniem grzechów, a więc także i z chrztem. Tej nocy chrzczono dorosłych - mówi ks. Krzykała.

W bogatej w teksty liturgii słowa wierni usłyszą czytania, które obrazują całą historię zbawienia.

- Czytamy historię zbawienia by przypomnieć sobie, skąd tak naprawdę jesteśmy, ku czemu to wszystko zmierza. Dlatego czytane są księgi historyczne, o Izraelu. By później przejść do nowego przymierza, a więc do Nowego Testamentu. By nawet rozpoznać w tych czytaniach tę najpiękniejszą treść, że i poganie dostąpić mogą zbawienia przez śmierć i zmartwychwstanie Jezusa - mówi proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ładzinie, koło Wolina.

Obchody Wigilii Paschalnej rozpoczynają się w noc poprzedzającą Niedzielę Zmartwychwstania. Liturgia w szczecińskiej katedrze rozpocznie się o godzinie 21. Przewodniczyć jej będzie metropolita szczecińsko-kamieński, arcybiskup Andrzej Dzięga. Transmisja na stronie katedra.szczecin.pl.
Na początku odbędzie się liturgia światła i poświęcenie ognia. Paschał wniesiony do kościoła symbolizuje Jezusa Chrystusa - mówi ks. Adam Krzykała, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ładzinie, koło Wolina.
W bogatej w teksty liturgii słowa wierni usłyszą czytania, które obrazują całą historię zbawienia.

Zobacz także

2020-08-05, godz. 08:24 Rozpoczęto zbiórkę na renowację zabytkowego kościoła w Vincennes We Francji stowarzyszenie 'Misja - Dziedzictwo Narodowe' rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na renowację zabytkowego kościoła w Vincennes. Koszt remontu to pięć milionów euro. Na razie zebrano niecałe dwieście tysięcy. » więcej 2020-08-02, godz. 10:07 Jubileusz w Parafii Rzymskokatolickiej w Nowogardzie Jubileusz w Nowogardzie. Mija 75 lat od pierwszej mszy świętej i ustanowienia Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny. » więcej 2020-08-02, godz. 08:11 Modlitwa wynagradzająca po profanacji figury Chrystusa w Warszawie W bazylice świętego Krzyża w Warszawie o godzinie 18 odbędzie się wynagradzając modlitwa, po profanacji figury Chrystusa. » więcej 2020-07-29, godz. 10:06 Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła ze Słonecznego [WIDEO, ZDJĘCIA] 10 osób wyruszyło rano z os. Słonecznego w Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Z powodu epidemii koronawirusa, organizatorzy musieli ograniczyć liczbę uczestników. » więcej 2020-07-27, godz. 20:24 W jeden dzień od morza do gór z wejściem na Giewont Ks. Marian Augustyn proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie Dąbiu wraz z kolegą (Jarosławem Laskowskim z Siadła Dolnego) dojechali w poniedziałek po południu z nadmorskiego Pustkowa do Zakopanego, a… » więcej 2020-07-27, godz. 06:49 Celem motocyklowego wypadu: krzyż na Giewoncie 830 kilometrów motocyklem w jeden dzień - proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie Dąbiu, ks. Marian Augustyn zamierza w jeden dzień dojechać do Zakopanego i wejść przed krzyż na Giewoncie. » więcej 2020-07-25, godz. 11:04 Pielgrzymka na Jasną Górę na trasie. Mocno zmieniona Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę już na trasie. W tym roku jednak ze względu na epidemię koronawirusa w mocno okrojonym składzie. » więcej 2020-07-17, godz. 19:30 Zmarł jeden z najwybitniejszych polskich hierarchów Kościoła W Rzymie zmarł kardynał Zenon Grocholewski, bliski współpracownik papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Miał 80 lat. » więcej 2020-07-17, godz. 16:55 Jarmark Jakubowy nie odbędzie się w tym roku Jarmark Jakubowy w tym roku nie odbędzie się. Jarmark to już tradycja Szczecina, ale w tym roku kilkuset wystawców z całej Polski i Europy nie przyjedzie do stolicy Pomorza Zachodniego. Powód to epidemia koronawirusa. » więcej 2020-07-12, godz. 15:52 Papież zasmucony zamianą muzeum Hagia Sophia w meczet Papież powiedział, że z wielkim smutkiem przyjął wiadomość o zamianie muzeum Hagia Sophia w meczet. Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański. » więcej
72737475767778