Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą dziś Wielką Sobotę. Wierzący w tym czasie odwiedzają symboliczne groby pańskie i święcą pokarmy. Tak jest również w Szczecinie.
W tym roku wygląda to jednak zupełnie inaczej niż dotychczas, ze względu na epidemię koronawirusa. Wierni nie wchodzą do cerkwi, święcenie pokarmów odbywa się przed świątynią.

Ten czas uczy nas pokory - mówi ksiądz Paweł Stefanowski, proboszcz parafii prawosławnej św. Mikołaja w Szczecinie. - Ludzie przywykają do pewnych rzeczy, do norm i przyzwyczajają się do stabilności, a życie takie nie jest. Życie nie jest stabilne i to jest myślę, że powód do tego, abyśmy się uczyli pokory w tym życiu i abyśmy się uczyli być czujni, bo to jest tak naprawdę ważne - dodaje ks. Stefanowski.

Choć do cerkwi z uwagi na obostrzenia nie można wejść to nie znaczy, że nie można odpowiednio przeżywać tego czasu - podkreśla ks. Paweł Stefanowski. - Ale z drugiej strony tej zadumy można poszukać też w sobie samym, bo to jedyny, jak gdyby, sposób na tę sytuacje - mówi ks. Stefanowski.

We wszystkich cerkwiach prawosławnych i greckokatolickich w Polsce wystawiane są obecnie "Płaszczenice" - obrazy Grobu Pańskiego. W tradycji tych kościołów wierni przychodzą się przy niej modlić.

W tym roku, w świątyniach ksiądz podczas nabożeństw jest niemal sam. To niezwykłe uczucie - mówi ks. Robert Rosa, proboszcz parafii greckokatolickiej pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Szczecinie. - Całkiem nowe doświadczenie i całkiem ciężkie też doświadczenie, dlatego, że ta samotność jest jakby czymś nienaturalnym. W eucharystii przecież też powinni uczestniczyć wierni. Z drugiej strony musimy pamiętać, że są to momenty próby naszej wierności - mówi ks. Rosa.

Nie wolno nam w czasie pandemii zapominać o drugim człowieku - przypomina dalej ks. Rosa. - Możemy mieć takie wrażenie czy też sami siebie wprowadzić w taki trans, że wokół, we wszystkich budynkach wszyscy są zarażeni. To jest też uruchomienie takiego lęku przed człowiekiem, a chrześcijanin nie powinien się bać drugiego człowieka - przekonuje ks. Rosa.

Różnica w terminie obchodów Świąt Wielkiej Nocy w obrządkach bizantyjskim i łacińskim wynika z używania innego kalendarza. W kościołach wschodnich obowiązuje kalendarz juliański.

Sprawowanie liturgii paschy w szczecińskiej cerkwi rozpocznie się o godzinie 23:30. W kościołach obrządku wschodniego kończy się Wielki Tydzień, w niedzielę Wielkanoc.
- Życie nie jest stabilne i to jest myślę, że powód do tego, abyśmy się uczyli pokory w tym życiu i abyśmy się uczyli być czujni, bo to jest tak naprawdę ważne - dodaje ks. Stefanowski.
- Ale z drugiej strony tej zadumy można poszukać też w sobie samym, bo to jedyny, jak gdyby, sposób na tę sytuacje - mówi ks. Stefanowski.
- To momenty próby naszej wierności - mówi ks. Rosa.
- To jest też uruchomienie takiego lęku przed człowiekiem, a chrześcijanin nie powinien się bać drugiego człowieka - przekonuje ks. Rosa.
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]

Zobacz także

2016-07-26, godz. 07:10 Kardynał Dziwisz zainauguruje Światowe Dni Młodzieży [ZDJĘCIA] Kardynał Stanisław Dziwisz uroczyście zainauguruje we wtorek Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. » więcej 2016-07-25, godz. 08:16 Rusza Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę Około 20 osób wyruszy w poniedziałek o godzinie 9 z Pustkowa w Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. » więcej 2016-07-24, godz. 14:12 Kończy się Jarmark Jakubowy. Odpust w poniedziałek [ZDJĘCIA] Jarmark Jakubowy to nie tylko uczta dla ciała, ale jak podkreślają organizatorzy przede wszystkim dla ducha. » więcej 2016-07-24, godz. 08:32 Kulinarny finał Dni w Diecezji Młodzi pielgrzymi z całego świata, którzy gościli u rodzin w Szczecinie w niedzielny wieczór wyjadą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Jeszcze przed wyjazdem przygotują pożegnalną ucztę złożoną z narodowych dań. » więcej 2016-07-23, godz. 15:14 ŚDM: Kolorowy korowód przeszedł ulicami Szczecina [WIDEO, ZDJĘCIA] Ponad tysiąc osób przeszło w Marszu Narodów sprzed szczecińskiej katedry na Jasne Błonia przed pomnik św. Jana Pawła II. » więcej 2016-07-23, godz. 09:36 Marsz Narodów sprzed szczecińskiej katedry na Jasne Błonia Bogaty program sobotnich Dni w Diecezji, czyli imprezy związanej ze Światowymi Dniami Młodzieży. Kilkuset młodych katolików nie czeka tylko przemarsz przez Szczecin. » więcej 2016-07-22, godz. 07:50 Szczecinianka przygotowała pościel, poduszki i ręczniki dla papieża Franciszka [ZDJĘCIA] Wszystko czeka już na Ojca Świętego w Brzegach koło Krakowa, gdzie odbędzie się nocne czuwanie z młodzieżą i msza kończąca Światowe Dni Młodzieży. » więcej 2016-07-22, godz. 07:23 Deus Meus porwał do tańca uczestników Dni w Diecezji [ZDJĘCIA] Kilkaset osób bawiło się w czwartkowy wieczór na zamkowym dziedzińcu przy muzyce zespołu Deus Meus. Koncert zgromadził młodzież m.in. z Francji, Brazylii, Izraela, Meksyku, Rosji, Niemiec, która w Szczecinie przygotowuje się do… » więcej 2016-07-21, godz. 15:29 Pysznie przy katedrze. Jarmark Jakubowy dla ciała i dla ducha [WIDEO, ZDJĘCIA] Regionalne smaki zagościły w okolicy szczecińskiej katedry. Ruszył 8. Jarmark Jakubowy. W tegorocznej edycji imprezy bierze udział ponad 300 wystawców z Polski i zagranicy. » więcej 2016-07-21, godz. 13:27 Młodzi z całego świata przygotowują się do ŚDM w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Setki młodych z Meksyku, Kanady, Belgii, Francji czy Niemiec modliło się w szczecińskiej katedrze. Oficjalnie rozpoczęły się Dni w Diecezji. » więcej
149150151152153154155