Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą dziś Wielką Sobotę. Wierzący w tym czasie odwiedzają symboliczne groby pańskie i święcą pokarmy. Tak jest również w Szczecinie.
W tym roku wygląda to jednak zupełnie inaczej niż dotychczas, ze względu na epidemię koronawirusa. Wierni nie wchodzą do cerkwi, święcenie pokarmów odbywa się przed świątynią.

Ten czas uczy nas pokory - mówi ksiądz Paweł Stefanowski, proboszcz parafii prawosławnej św. Mikołaja w Szczecinie. - Ludzie przywykają do pewnych rzeczy, do norm i przyzwyczajają się do stabilności, a życie takie nie jest. Życie nie jest stabilne i to jest myślę, że powód do tego, abyśmy się uczyli pokory w tym życiu i abyśmy się uczyli być czujni, bo to jest tak naprawdę ważne - dodaje ks. Stefanowski.

Choć do cerkwi z uwagi na obostrzenia nie można wejść to nie znaczy, że nie można odpowiednio przeżywać tego czasu - podkreśla ks. Paweł Stefanowski. - Ale z drugiej strony tej zadumy można poszukać też w sobie samym, bo to jedyny, jak gdyby, sposób na tę sytuacje - mówi ks. Stefanowski.

We wszystkich cerkwiach prawosławnych i greckokatolickich w Polsce wystawiane są obecnie "Płaszczenice" - obrazy Grobu Pańskiego. W tradycji tych kościołów wierni przychodzą się przy niej modlić.

W tym roku, w świątyniach ksiądz podczas nabożeństw jest niemal sam. To niezwykłe uczucie - mówi ks. Robert Rosa, proboszcz parafii greckokatolickiej pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Szczecinie. - Całkiem nowe doświadczenie i całkiem ciężkie też doświadczenie, dlatego, że ta samotność jest jakby czymś nienaturalnym. W eucharystii przecież też powinni uczestniczyć wierni. Z drugiej strony musimy pamiętać, że są to momenty próby naszej wierności - mówi ks. Rosa.

Nie wolno nam w czasie pandemii zapominać o drugim człowieku - przypomina dalej ks. Rosa. - Możemy mieć takie wrażenie czy też sami siebie wprowadzić w taki trans, że wokół, we wszystkich budynkach wszyscy są zarażeni. To jest też uruchomienie takiego lęku przed człowiekiem, a chrześcijanin nie powinien się bać drugiego człowieka - przekonuje ks. Rosa.

Różnica w terminie obchodów Świąt Wielkiej Nocy w obrządkach bizantyjskim i łacińskim wynika z używania innego kalendarza. W kościołach wschodnich obowiązuje kalendarz juliański.

Sprawowanie liturgii paschy w szczecińskiej cerkwi rozpocznie się o godzinie 23:30. W kościołach obrządku wschodniego kończy się Wielki Tydzień, w niedzielę Wielkanoc.
- Życie nie jest stabilne i to jest myślę, że powód do tego, abyśmy się uczyli pokory w tym życiu i abyśmy się uczyli być czujni, bo to jest tak naprawdę ważne - dodaje ks. Stefanowski.
- Ale z drugiej strony tej zadumy można poszukać też w sobie samym, bo to jedyny, jak gdyby, sposób na tę sytuacje - mówi ks. Stefanowski.
- To momenty próby naszej wierności - mówi ks. Rosa.
- To jest też uruchomienie takiego lęku przed człowiekiem, a chrześcijanin nie powinien się bać drugiego człowieka - przekonuje ks. Rosa.
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-04-10, godz. 08:37 Niedziela Palmowa. "To najważniejszy czas w całym roku liturgicznym" Dziś w Kościele Katolickim Niedziela Męki Pańskiej, która nazywana jest Niedzielą Palmową. Rozpoczyna ona najważniejszy okres dla chrześcijan, którego zwieńczeniem będzie Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. » więcej 2022-04-08, godz. 20:49 Akademicka Droga Krzyżowa znów na ulicach Szczecina [ZDJĘCIA] Ponad sto osób uczestniczyło w Akademickiej Drodze Krzyżowej. To powrót tego wydarzenia na ulice Szczecina po dwóch latach spowodowanych pandemią koronawirusa. » więcej 2022-04-08, godz. 09:58 Ekstremalne Drogi Krzyżowe w regionie Kilkadziesiąt kilometrów lasem i w nocy - tak będzie wyglądać Ekstremalna Droga Krzyżowa. W kilkunastu miejscach regionu uczestnicy rozpoczną wędrówkę w piątek wieczorem. » więcej 2022-04-08, godz. 08:49 Akademicka Droga Krzyżowa przejdzie dziś ulicami Szczecina Po dwóch latach spowodowanych pandemią, studenci i całe środowisko akademickie znów wyruszy na trasę, by przeżyć 14 stacji Drogi Krzyżowej Chrystusa. » więcej 2022-04-07, godz. 08:39 Marsz dla Życia wraca na ulice Szczecina Po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią, Marsz dla Życia wraca na ulice Szczecina. » więcej 2022-04-06, godz. 15:38 "Wymiarem religii jest to, żeby tworzyć i dbać o pokój". Ekumenicznie w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Ekumeniczna Akademia Letnia a także wspólna modlitwa o pokój na Ukrainie to główne tematy spotkania biskupów katolickich, prawosławnych i ewangelickich z Polski i Niemiec, którzy obradowali w Szczecinie. » więcej 2022-04-06, godz. 09:16 Ekumeniczne spotkanie w Szczecinie Konsultacja ekumeniczna biskupów nad Odrą i Nysą, a także nabożeństwo ekumeniczne w intencji pokoju na Ukrainie odbędą się w środę w Szczecinie. » więcej 2022-04-05, godz. 12:40 Kilkadziesiąt kilometrów lasem i w nocy. Ekstremalna Droga Krzyżowa już w piątek Trwają zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową, która w piątek wyruszy z kilku miejsc w regionie. Uczestnicy będą modlić się i wędrować ponad 40, a czasem nawet 60 kilometrów nocą. Jedna z tras ma swój początek na szczecińskich… » więcej 2022-04-02, godz. 18:00 17 lat temu zmarł Jan Paweł II. "Był wzorem i wyznacznikiem wartości" [WIDEO, ZDJĘCIA] Jego śmierć ogłosił stu tysiącom wiernym zebranym na placu świętego Piotra w Rzymie arcybiskup Leonardo Sandri. Chwilę później informacja obiegła cały świat - 17 lat temu zmarł Jan Paweł II. » więcej 2022-04-02, godz. 11:25 Rocznica śmierci papieża Polaka. "Mamy do odrobienia lekcje ze św. Jana Pawła II" To był jeden z najważniejszych pontyfikatów w historii Kościoła i świata - tak o blisko 27-letnim okresie posługi św. Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej mówi ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium… » więcej
35363738394041