Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą dziś Wielką Sobotę. Wierzący w tym czasie odwiedzają symboliczne groby pańskie i święcą pokarmy. Tak jest również w Szczecinie.
W tym roku wygląda to jednak zupełnie inaczej niż dotychczas, ze względu na epidemię koronawirusa. Wierni nie wchodzą do cerkwi, święcenie pokarmów odbywa się przed świątynią.

Ten czas uczy nas pokory - mówi ksiądz Paweł Stefanowski, proboszcz parafii prawosławnej św. Mikołaja w Szczecinie. - Ludzie przywykają do pewnych rzeczy, do norm i przyzwyczajają się do stabilności, a życie takie nie jest. Życie nie jest stabilne i to jest myślę, że powód do tego, abyśmy się uczyli pokory w tym życiu i abyśmy się uczyli być czujni, bo to jest tak naprawdę ważne - dodaje ks. Stefanowski.

Choć do cerkwi z uwagi na obostrzenia nie można wejść to nie znaczy, że nie można odpowiednio przeżywać tego czasu - podkreśla ks. Paweł Stefanowski. - Ale z drugiej strony tej zadumy można poszukać też w sobie samym, bo to jedyny, jak gdyby, sposób na tę sytuacje - mówi ks. Stefanowski.

We wszystkich cerkwiach prawosławnych i greckokatolickich w Polsce wystawiane są obecnie "Płaszczenice" - obrazy Grobu Pańskiego. W tradycji tych kościołów wierni przychodzą się przy niej modlić.

W tym roku, w świątyniach ksiądz podczas nabożeństw jest niemal sam. To niezwykłe uczucie - mówi ks. Robert Rosa, proboszcz parafii greckokatolickiej pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Szczecinie. - Całkiem nowe doświadczenie i całkiem ciężkie też doświadczenie, dlatego, że ta samotność jest jakby czymś nienaturalnym. W eucharystii przecież też powinni uczestniczyć wierni. Z drugiej strony musimy pamiętać, że są to momenty próby naszej wierności - mówi ks. Rosa.

Nie wolno nam w czasie pandemii zapominać o drugim człowieku - przypomina dalej ks. Rosa. - Możemy mieć takie wrażenie czy też sami siebie wprowadzić w taki trans, że wokół, we wszystkich budynkach wszyscy są zarażeni. To jest też uruchomienie takiego lęku przed człowiekiem, a chrześcijanin nie powinien się bać drugiego człowieka - przekonuje ks. Rosa.

Różnica w terminie obchodów Świąt Wielkiej Nocy w obrządkach bizantyjskim i łacińskim wynika z używania innego kalendarza. W kościołach wschodnich obowiązuje kalendarz juliański.

Sprawowanie liturgii paschy w szczecińskiej cerkwi rozpocznie się o godzinie 23:30. W kościołach obrządku wschodniego kończy się Wielki Tydzień, w niedzielę Wielkanoc.
- Życie nie jest stabilne i to jest myślę, że powód do tego, abyśmy się uczyli pokory w tym życiu i abyśmy się uczyli być czujni, bo to jest tak naprawdę ważne - dodaje ks. Stefanowski.
- Ale z drugiej strony tej zadumy można poszukać też w sobie samym, bo to jedyny, jak gdyby, sposób na tę sytuacje - mówi ks. Stefanowski.
- To momenty próby naszej wierności - mówi ks. Rosa.
- To jest też uruchomienie takiego lęku przed człowiekiem, a chrześcijanin nie powinien się bać drugiego człowieka - przekonuje ks. Rosa.
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]

Zobacz także

2020-05-18, godz. 07:42 Był jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Urodziny św. Jana Pawła II W poniedziałek obchodzimy setną rocznicę urodzin świętego papieża Polaka. » więcej 2020-05-18, godz. 07:19 Szczecin dziękuje za życie i pontyfikat papieża Polaka Metropolita szczecińsko-kamieński będzie w poniedziałek przewodniczył mszy św. w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. » więcej 2020-05-18, godz. 07:06 Dwa tygodnie na rowerze, żeby spotkać papieża Dwa tygodnie rowerem ze Szczecina do Rzymu na spotkanie papieża. Czterech rowerzystów podjęło wyzwanie i choć nie obyło się bez przygód osiągnęli swój cel i spotkali się z Janem Pawłem II. Jeden z nich wspomina ten moment w 100… » więcej 2020-05-17, godz. 14:29 Szczecińskie msze dziękczynne za dar pontyfikatu i życia św. Jana Pawła II Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga przewodniczył w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej niedzielnej mszy św. dziękczynnej za dar pontyfikatu i życia św. Jana Pawła II. W poniedziałek przypada setna rocznica… » więcej 2020-05-17, godz. 13:22 Rozpoczęcie uroczystości setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły Wadowice świętują przypadającą na poniedziałek setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. » więcej 2020-05-16, godz. 12:45 Msza dziękczynna za pontyfikat św. Jana Pawła II W poniedziałek setna rocznica urodzin papieża Polaka. Tradycyjnie, w sobotę przed kolejną rocznicą urodzin, wierni będą dziękować za pontyfikat w pierwszej w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej parafii pod wezwaniem św. Jana… » więcej 2020-05-16, godz. 12:22 Szczecin zyskał sanktuarium patrona Polski [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] Świątynia św. Andrzeja Boboli przy ulicy Pocztowej w Szczecinie został podniesiona do rangi sanktuarium. » więcej 2020-05-16, godz. 09:07 Kościół św. Andrzeja Boboli stanie się sanktuarium Od dziś Szczecin będzie miał nowe sanktuarium. Dekretem metropolity szczecińsko-kamieńskiego kościół św. Andrzeja Boboli przy ulicy Pocztowej został podniesiony do rangi sanktuarium. » więcej 2020-05-13, godz. 20:43 Kościoły w Rzymie odkażane przed otwarciem Kościoły w Rzymie są dezynfekowane przed otwarciem planowanym na 18 maja. Nadzór nad akcją odkażania sprawują władze miasta. Pomaga im wojsko. » więcej 2020-05-13, godz. 10:19 Rocznica zamachu na Jana Pawła II. „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę” Mija 39 lat od zamachu na papieża Jana Pawła II. 13 maja 1981 roku o godzinie 17.19, podczas audiencji na placu św. Piotra w Rzymie turecki zamachowiec Ali Agca strzelił do Ojca Świętego. » więcej
80818283848586