Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Dachau był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym i funkcjonował do końca wojny - przebywało w nim łącznie 200 tys. osób, w tym - 42 tys. Polaków. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Dachau był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym i funkcjonował do końca wojny - przebywało w nim łącznie 200 tys. osób, w tym - 42 tys. Polaków. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Dziś 75. rocznica wyzwolenia przez wojska amerykańskie obozu śmierci w Dachau pod Monachium.
W Dachau przebywało łącznie trzy tysiące duchownych, z których 1800 stanowili polscy księża.

- Ponad połowa z nich zmarła - mówi historyk prof. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie. - Zmarła na skutek niewolniczej pracy, zadawanych tortur, ale również na skutek głodu, niedożywienia. Średnia waga więźnia w obozie wynosiła 40 kilogramów. Część więźniów zmarła na skutek eksperymentów pseudomedycznych, którym byli w okrutny sposób poddawani.

Jako 23-letni alumn do Dachau trafił ks. Kazimierz Majdański, późniejszy biskup diecezji szczecińsko-kamieńskiej. W 1942 roku wykonywano na nim pseudomedyczne eksperymenty naukowe, które polegały na wstrzykiwaniu ropy w uda. Wykonywał je lekarz SS Heinrich Schuetz.

- W 1975 roku biskup Kazimierz Majdański był świadkiem w procesie lekarza obozu Heinricha Schuetza. Podczas tego procesu, na znak zgody i pojednania swojemu katowi podał rękę w geście przebaczenia. To świadczy o wyjątkowości biskupa Kazimierza Majdańskiego - podkreśla prof. Krzysztof Kowalczyk.

Lekarz SS Heinrich Schuetz po wojnie pracował jako szanowany lekarz w Essen. W 1975 roku został skazany na 10 lat więzienia za zbrodnie w Dachau, ale kary nie odbył ze względu na orzeczenie lekarskie o złym stanie zdrowia.
W Dachau przebywało łącznie trzy tysiące duchownych, z których 1800 stanowili polscy księża. - Ponad połowa z nich zmarła - mówi historyk prof. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie.
Jako 23-letni alumn do Dachau trafił ks. Kazimierz Majdański, późniejszy biskup diecezji szczecińsko-kamieńskiej. W 1942 roku wykonywano na nim pseudomedyczne eksperymenty naukowe, które polegały na wstrzykiwaniu ropy w uda. Wykonywał je lekarz SS Heinrich Schuetz.

Zobacz także

2021-10-03, godz. 01:44 "Wiara to nie fajerwerki. ADM są, żeby doświetlić duszę człowieka" [ZDJĘCIA] Archidiecezjalne Dni Młodych zakończyły się w sobotę w Chojnie. Spotkanie w jednodniowej formule przyciągnęło kilkaset osób z całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2021-10-02, godz. 10:46 Startują Archidiecezjalne Dni Młodych Koncert ewangelizacyjny, msza św., świadectwa, a przede wszystkim integracja. To wszystko w sobotę w ramach Archidiecezjalnych Dni Młodych, które w południe rozpoczną się w Chojnie. » więcej 2021-09-26, godz. 13:49 Coroczne liczenie wiernych w kościołach Do wieczora w kościołach w całym kraju potrwa liczenie wiernych - to zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski. » więcej 2021-09-19, godz. 14:19 Współpracowniczka Prymasa: Walczył o człowieka w każdym ustroju [WIDEO, ZDJĘCIA] Najważniejszym w życiu Prymasa była jego ufna wiara w Boga, pewność i ogromny spokój - mówiła pani Anna Rastawicka. » więcej 2021-09-19, godz. 12:16 Kobylanka wciąż świętuje Msza święta, festyn parafialny i koncert Siewców Lednicy to główne punkty niedzielnego świętowania w Kobylance. » więcej 2021-09-18, godz. 17:21 Wielkie święto w Kobylance. Jest sanktuarium bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Przestańmy się kłócić w polskim domu ojczystym. Szukajmy tego, co wspólne i co pozwoli budować - mówił w homilii abp Jan Pawłowski. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej, podczas której zostało ustanowione sanktuarium… » więcej 2021-09-18, godz. 11:36 To szansa na odnowienie wiary. Sanktuarium Prymasa Tysiąclecia w Kobylance W sobotę, w Kobylance, delegat papieski arcybiskup Jan Pawłowski - będzie przewodniczył mszy świętej, na której zostanie ustanowione sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. » więcej 2021-09-18, godz. 10:53 Kościół w Chominie ma nowego patrona Kościół w Chominie, w powiecie kamieńskim, od soboty za patrona będzie miał błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość poświęcenia świątyni rozpocznie się przed południem. » więcej 2021-09-18, godz. 07:47 75-lecie parafii prawosławnej w Szczecinie. "Stanowimy bardzo zgrany zespół" Jestem szczęśliwy i spełniony, choć wiele wyzwań jeszcze przed nami - tak ksiądz Paweł Stefanowski mówi o swojej posłudze w cerkwi prawosławnej w Szczecinie. » więcej 2021-09-17, godz. 10:26 75 lat prawosławnej parafii w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Zaczynali od mieszkania, potem była poewangelicka kaplica, a od 10 lat mogą modlić się już w nowo zbudowanej cerkwi. » więcej
52535455565758