Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Dachau był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym i funkcjonował do końca wojny - przebywało w nim łącznie 200 tys. osób, w tym - 42 tys. Polaków. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Dachau był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym i funkcjonował do końca wojny - przebywało w nim łącznie 200 tys. osób, w tym - 42 tys. Polaków. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Dziś 75. rocznica wyzwolenia przez wojska amerykańskie obozu śmierci w Dachau pod Monachium.
W Dachau przebywało łącznie trzy tysiące duchownych, z których 1800 stanowili polscy księża.

- Ponad połowa z nich zmarła - mówi historyk prof. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie. - Zmarła na skutek niewolniczej pracy, zadawanych tortur, ale również na skutek głodu, niedożywienia. Średnia waga więźnia w obozie wynosiła 40 kilogramów. Część więźniów zmarła na skutek eksperymentów pseudomedycznych, którym byli w okrutny sposób poddawani.

Jako 23-letni alumn do Dachau trafił ks. Kazimierz Majdański, późniejszy biskup diecezji szczecińsko-kamieńskiej. W 1942 roku wykonywano na nim pseudomedyczne eksperymenty naukowe, które polegały na wstrzykiwaniu ropy w uda. Wykonywał je lekarz SS Heinrich Schuetz.

- W 1975 roku biskup Kazimierz Majdański był świadkiem w procesie lekarza obozu Heinricha Schuetza. Podczas tego procesu, na znak zgody i pojednania swojemu katowi podał rękę w geście przebaczenia. To świadczy o wyjątkowości biskupa Kazimierza Majdańskiego - podkreśla prof. Krzysztof Kowalczyk.

Lekarz SS Heinrich Schuetz po wojnie pracował jako szanowany lekarz w Essen. W 1975 roku został skazany na 10 lat więzienia za zbrodnie w Dachau, ale kary nie odbył ze względu na orzeczenie lekarskie o złym stanie zdrowia.
W Dachau przebywało łącznie trzy tysiące duchownych, z których 1800 stanowili polscy księża. - Ponad połowa z nich zmarła - mówi historyk prof. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie.
Jako 23-letni alumn do Dachau trafił ks. Kazimierz Majdański, późniejszy biskup diecezji szczecińsko-kamieńskiej. W 1942 roku wykonywano na nim pseudomedyczne eksperymenty naukowe, które polegały na wstrzykiwaniu ropy w uda. Wykonywał je lekarz SS Heinrich Schuetz.

Zobacz także

2020-11-07, godz. 12:52 Kardynał Gulbinowicz z zakazem używania insygniów biskupich Kardynał Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich - czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej. » więcej 2020-11-03, godz. 10:10 Narodowa nowenna w intencji pokoju i ładu społecznego We wtorek na Jasnej Górze rozpoczyna się narodowa nowenna w intencji pokoju i ładu społecznego w ojczyźnie. To wspólna inicjatywa Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Świeckich oraz ojców paulinów. » więcej 2020-11-02, godz. 07:02 Odpust za zmarłych inaczej niż zwykle Listopad to w Kościele miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych. Żyjący mogą ofiarować odpust za bliską zmarłą osobę, a odpust jest darowaniem kary za grzechy. » więcej 2020-11-02, godz. 06:52 Zaduszki. Wierni przychodzą z pomocą zmarłym Dziś Dzień Zaduszny. Kościół Katolicki modli się za zmarłych przebywających w czyśćcu. » więcej 2020-11-01, godz. 16:06 "Różaniec do granic nieba" w domach i parafiach W całej Polsce trwa modlitewna akcja "Różaniec do granic nieba". Uczestnicy modlą się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego. » więcej 2020-11-01, godz. 12:09 Lekarze sugerowali aborcję, kobieta urodziła przyszłego księdza Lekarze zalecali aborcję ze względu na stan zdrowia, kobieta urodziła. Jej syn jest dziś księdzem i posługuje w jednej ze szczecińskich parafii. » więcej 2020-11-01, godz. 09:36 "Jeśli chwycimy różańce, możemy zmienić bieg historii" Od 1 listopada do 8 listopada trwa akcja "Różaniec do granic nieba". Jak informują organizatorzy, "poprzez przebłaganie Boga, za grzech zabijania nienarodzonych i wynagrodzenie cierpienia, jakiego doznały dzieci nienarodzone pragniemy… » więcej 2020-11-01, godz. 08:00 Wszystkich Świętych: Patrzymy w stronę nieba Dziś Wszystkich Świętych, a więc w Kościele Katolickim czas, w którym wspominamy świętych i błogosławionych, ale też wszystkich nieznanych, którzy już są zbawieni. » więcej 2020-10-31, godz. 21:36 Procesja z relikwiami świętych przeszła przez Szczecin [ZDJĘCIA] Katolicy obchodzą w Szczecinie Wigilię Wszystkich Świętych, czyli dzień poprzedzający 1 listopada. » więcej 2020-10-31, godz. 07:12 "Módlmy się za naszych bliskich zmarłych - w domach" Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak powiedział, że choć z uwagi na sytuację epidemiczną w tym roku 1 i 2 listopada nie będzie można udać się na cmentarz, to wciąż można się modlić za naszych bliskich… » więcej
72737475767778