Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego przesunięta, ale duchowe przygotowania wciąż trwają. We wtorek metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz argumentował decyzję trwającą w Polsce epidemią koronawirusa.
Zawieszone zostały przygotowania do samej uroczystości beatyfikacji, a data ogłoszenia kardynała Wyszyńskiego błogosławionym przeniesiona.
- Co nie znaczy, że zawieszone są przygotowania duchowe, które odbywają się na poziomie diecezji, parafii, rodzin przez różne portale, media - podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej. - Ciągle mamy okazję dowiedzieć się kim był kardynał Stefan Wyszyński, bo dla młodszego pokolenia to już jest postać nieznana i trzeba o tym przypominać i trzeba edukować. Mały apel do wszystkich z nas: mimo, że nie wiemy jeszcze, kiedy spotkamy się na uroczystej beatyfikacji, to nie zawieszajmy tego naszego osobistego przygotowania duchowego do tej ważnej uroczystości.
Kanclerz Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej ks. Sławomir Zyga mówi, że właśnie w Szczecinie prymas Wyszyński dowiedział się o nominacji kardynalskiej. Cud, który posłużył do beatyfikacji również jest związany ze Szczecinem.
- Sam cud dotyczył osoby, która pochodzi z naszej archidiecezji, przebywała tu wówczas i doświadczyła szczególnej łaski uzdrowienia - dodaje ks. Zyga.
Chociaż sam cud miał miejsce w innej części Polski, to dotyczy kobiety, która mieszkała na terenie naszej archidiecezji. W 1989 roku nastąpiło uzdrowienie 19-latki, której dane objęte są tajemnicą. Zachorowała na raka tarczycy, który dawał przerzuty. Dzięki modlitwie wielu osób, w tym sióstr zakonnych, za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego choroba cofnęła się.
Uroczystości w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej związane z beatyfikacją również zostały przesunięte do czasu ogłoszenia nowego terminu beatyfikacji. W planach bowiem było poświęcenie dwóch kościołów i nadanie im tytułu bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jeden z nich to kościół w Chominie, a drugi ma zostać ogłoszony w późniejszym terminie.
Kardynał Stefan Wyszyński został Prymasem Polski w 1948 roku. Od 1953 roku był więziony przez władze PRL. Zmarł 28 maja 1981 w Warszawie. Został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Nazywany jest Prymasem Tysiąclecia.
Zobacz także
2018-03-03, godz. 15:57
Chłopcy jak Sherlock Holmes, dziewczynki jak Ania z Zielonego Wzgórza. Dzień otwarty w Przylepie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Dziewczynki i chłopcy uczą się osobno i to podstawowa różnica w edukacji w szkołach podstawowych "Nawigator" dla chłopców i "Fale" dla dziewcząt, które w sobotę miały swój dzień otwarty. W budynku jest też przedszkole koedukacyjne…
» więcej
2018-02-24, godz. 12:35
Pierwsze święcenia kapłańskie w tym roku w Szczecinie
To pierwsze święcenia w tym roku. W sobotę w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej biskup pomocniczy Henryk Wejman udzielił święceń kapłańskich diakonowi Adamowi Pałysowi. Nowy kapłan pochodzi z diecezji kieleckiej, ale studia…
» więcej
2018-02-14, godz. 13:37
Szczecińska misja wróciła z Kenii
60 nowo adoptowanych dzieci, wybudowane przedszkole i ponad 600 rozdanych piórników w szkole w Kipsing. To efekty wyprawy do Kenii księży i katechetów z województwa zachodniopomorskiego. Patronat nad akcją objęło Radio Szczecin.
» więcej
2018-02-14, godz. 07:49
Popielec rozpoczyna Wielki Post w Kościele Katolickim
Środą Popielcową katolicy rozpoczynają dziś Wielki Post, czyli okres bezpośredniego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. To wtedy szczególnie stawiają na modlitwę, post i jałmużnę, która ma być bezinteresowną pomocą drugiemu…
» więcej
2018-02-06, godz. 16:59
Szkoła w Kenii dziękuje Szczecinowi [ZDJĘCIA]
600 piórników trafiło już do dzieci ze szkoły podstawowej w Kipsing w środkowej Kenii. Były zbierane w kilkudziesięciu szkołach województwa zachodniopomorskiego.
» więcej
2018-02-05, godz. 15:33
Śpiewy, tańce i ogromny entuzjazm. Misja ze Szczecina w Kipsing [ZDJĘCIA]
Księża i osoby świeckie z województwa zachodniopomorskiego dotarły do Kipsing w środkowej Kenii. W niedzielę wzięli udział w uroczystej mszy świętej w utworzonej tam cztery lata temu parafii.
» więcej
2018-02-04, godz. 08:50
Odznaczona za zasługi dla Szczecina. Zespół Ikos zaśpiewał w cerkwi [WIDEO, ZDJĘCIA]
Ośmioosobowy Męski Zespół Wokalny "Ikos" wystąpił w cerkwi św. Mikołaja w Szczecinie. Grupa a capella wykonała hymny liturgii prawosławnej zaczerpnięte z tradycji bizantyjskiej oraz kolędy greckie, polskie, ukraińskie i rumu…
» więcej
2018-02-02, godz. 23:23
Koncert w cerkwi i odznaczenie dla zasłużonej szczecinianki
Męski Zespół Wokalny "Ikos" wystąpi w sobotę wieczorem w cerkwi św. Mikołaja w Szczecinie. Chór wykona hymny liturgii prawosławnej zaczerpnięte z tradycji bizantyjskiej i słowiańskiej obejmujące okres Bożego Narodzenia.
» więcej
2018-02-02, godz. 09:56
Single wychodzą ze "strefy komfortu". Finał Akademii Miłości w Szczecinie
Ponad 130 osób wzięło udział w Akademii Miłości dla Singla, która w październiku wystartowała w Szczecinie. W czwartek wieczorem w Szkołach Salezjańskich przy Ku Słońcu zakończyła się I edycja, chociaż uczestnicy będą bawić…
» więcej
2018-01-31, godz. 07:34
Pomoc ze Szczecina dla dzieci w Afryce. Misja rozpoczęta [ZDJĘCIA]
Dziewięcioosobowa grupa księży i osób świeckich z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wyleciała w środę rano z Berlina do Nairobi w ramach akcji "Piórnik i cukierek dla szkoły w Kipsing". Uczestnicy tej misji zabrali ponad 700…
» więcej