Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego przesunięta, ale duchowe przygotowania wciąż trwają. We wtorek metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz argumentował decyzję trwającą w Polsce epidemią koronawirusa.
Zawieszone zostały przygotowania do samej uroczystości beatyfikacji, a data ogłoszenia kardynała Wyszyńskiego błogosławionym przeniesiona.
- Co nie znaczy, że zawieszone są przygotowania duchowe, które odbywają się na poziomie diecezji, parafii, rodzin przez różne portale, media - podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej. - Ciągle mamy okazję dowiedzieć się kim był kardynał Stefan Wyszyński, bo dla młodszego pokolenia to już jest postać nieznana i trzeba o tym przypominać i trzeba edukować. Mały apel do wszystkich z nas: mimo, że nie wiemy jeszcze, kiedy spotkamy się na uroczystej beatyfikacji, to nie zawieszajmy tego naszego osobistego przygotowania duchowego do tej ważnej uroczystości.
Kanclerz Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej ks. Sławomir Zyga mówi, że właśnie w Szczecinie prymas Wyszyński dowiedział się o nominacji kardynalskiej. Cud, który posłużył do beatyfikacji również jest związany ze Szczecinem.
- Sam cud dotyczył osoby, która pochodzi z naszej archidiecezji, przebywała tu wówczas i doświadczyła szczególnej łaski uzdrowienia - dodaje ks. Zyga.
Chociaż sam cud miał miejsce w innej części Polski, to dotyczy kobiety, która mieszkała na terenie naszej archidiecezji. W 1989 roku nastąpiło uzdrowienie 19-latki, której dane objęte są tajemnicą. Zachorowała na raka tarczycy, który dawał przerzuty. Dzięki modlitwie wielu osób, w tym sióstr zakonnych, za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego choroba cofnęła się.
Uroczystości w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej związane z beatyfikacją również zostały przesunięte do czasu ogłoszenia nowego terminu beatyfikacji. W planach bowiem było poświęcenie dwóch kościołów i nadanie im tytułu bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jeden z nich to kościół w Chominie, a drugi ma zostać ogłoszony w późniejszym terminie.
Kardynał Stefan Wyszyński został Prymasem Polski w 1948 roku. Od 1953 roku był więziony przez władze PRL. Zmarł 28 maja 1981 w Warszawie. Został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Nazywany jest Prymasem Tysiąclecia.
Zobacz także
2024-01-13, godz. 08:17
Kończy się pielgrzymka relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów
Kończy się tygodniowa pielgrzymka relikwii i obrazu Błogosławionej Rodziny Ulmów w parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
» więcej
2024-01-11, godz. 14:50
Fundacja Małych Stópek podsumowuje świąteczne akcje
Artykuły za blisko 14 mln złotych zebrali organizatorzy akcji "Paczuszka dla Maluszka". Z każdym rokiem rośnie wartość zebranych darów. Podobnie, jak liczba paczek w ramach innych przedświątecznych akcji Fundacji Małych Stópek.
» więcej
2024-01-10, godz. 14:31
Dla młodzieży to okazja do modlitwy i poznania historii rodziny Ulmów [WIDEO, ZDJĘCIA]
Młodzież w Szczecinie modliła się przy relikwiach błogosławionej rodziny Ulmów.
» więcej
2024-01-06, godz. 14:17
Relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów na Pomorzu Zachodnim
Od dziś przez tydzień w parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej trwa pielgrzymka relikwii i obrazu Błogosławionej Rodziny Ulmów, która została beatyfikowana we wrześniu.
» więcej
2024-01-06, godz. 07:46
Różne języki świata w szczecińskiej katedrze
Kolędy i modlitwa w różnych językach świata. To wszystko w sobotę w południe w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej.
» więcej
2024-01-06, godz. 07:37
Uroczystość Objawienia Pańskiego w Kościele
6 stycznia w Kościele Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. Ulicami wielu miast przejdą Orszaki Trzech Króli.
» więcej
2024-01-06, godz. 07:37
Królowie przejdą ulicami Szczecina
Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Szczecina. Kościół obchodzi dziś uroczystość Objawienia Pańskiego, która potocznie nazywana jest Świętem Trzech Króli.
» więcej
2023-12-31, godz. 09:55
Podsumowanie roku w Kościele
Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, pierwsza rzymska sesja Synodu o synodalności to jedne z najważniejszych wydarzeń mijającego roku w Kościele. Były też inne, o których teraz w telegraficznym skrócie.
» więcej
2023-12-25, godz. 09:31
Na Syberii Polacy uczestniczyli w Pasterce
We wsi Wierszyna na Syberii słychać polskie kolędy.
» więcej
2023-12-25, godz. 09:28
Dlaczego Boże Narodzenie świętujemy 25 grudnia? Wyjaśniamy
Zwyczaj obchodzenia Bożego Narodzenia dotarł z Betlejem do Rzymu w połowie IV wieku. Stamtąd rozprzestrzenił się na inne kraje.
» więcej