Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Prymas Tysiąclecia jest pochowany w archikatedrze św. Jana w Warszawie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Prymas Tysiąclecia jest pochowany w archikatedrze św. Jana w Warszawie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego przesunięta, ale duchowe przygotowania wciąż trwają. We wtorek metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz argumentował decyzję trwającą w Polsce epidemią koronawirusa.
Proces o uznanie cudu za wstawiennictwem kardynała Wyszyńskiego toczył się na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i zakończył się w maju 2013 roku.

Zawieszone zostały przygotowania do samej uroczystości beatyfikacji, a data ogłoszenia kardynała Wyszyńskiego błogosławionym przeniesiona.

- Co nie znaczy, że zawieszone są przygotowania duchowe, które odbywają się na poziomie diecezji, parafii, rodzin przez różne portale, media - podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej. - Ciągle mamy okazję dowiedzieć się kim był kardynał Stefan Wyszyński, bo dla młodszego pokolenia to już jest postać nieznana i trzeba o tym przypominać i trzeba edukować. Mały apel do wszystkich z nas: mimo, że nie wiemy jeszcze, kiedy spotkamy się na uroczystej beatyfikacji, to nie zawieszajmy tego naszego osobistego przygotowania duchowego do tej ważnej uroczystości.

Kanclerz Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej ks. Sławomir Zyga mówi, że właśnie w Szczecinie prymas Wyszyński dowiedział się o nominacji kardynalskiej. Cud, który posłużył do beatyfikacji również jest związany ze Szczecinem.

- Sam cud dotyczył osoby, która pochodzi z naszej archidiecezji, przebywała tu wówczas i doświadczyła szczególnej łaski uzdrowienia - dodaje ks. Zyga.

Chociaż sam cud miał miejsce w innej części Polski, to dotyczy kobiety, która mieszkała na terenie naszej archidiecezji. W 1989 roku nastąpiło uzdrowienie 19-latki, której dane objęte są tajemnicą. Zachorowała na raka tarczycy, który dawał przerzuty. Dzięki modlitwie wielu osób, w tym sióstr zakonnych, za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego choroba cofnęła się.

Uroczystości w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej związane z beatyfikacją również zostały przesunięte do czasu ogłoszenia nowego terminu beatyfikacji. W planach bowiem było poświęcenie dwóch kościołów i nadanie im tytułu bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jeden z nich to kościół w Chominie, a drugi ma zostać ogłoszony w późniejszym terminie.

Kardynał Stefan Wyszyński został Prymasem Polski w 1948 roku. Od 1953 roku był więziony przez władze PRL. Zmarł 28 maja 1981 w Warszawie. Został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Nazywany jest Prymasem Tysiąclecia.
- Co nie znaczy, że zawieszone są przygotowania duchowe, które odbywają się na poziomie diecezji, parafii, rodzin przez różne portale, media - podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej.
Kanclerz Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej ks. Sławomir Zyga mówi, że właśnie w Szczecinie prymas Wyszyński dowiedział się o nominacji kardynalskiej. Cud, który posłużył do beatyfikacji również jest związany ze Szczecinem.

Zobacz także

2021-04-02, godz. 10:10 Jerozolima - procesja w pandemii Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi c… » więcej 2021-04-02, godz. 10:05 Adoracja krzyża w trybie obostrzeń Wielki Piątek to dzień, kiedy nie ma mszy świętej. W godzinie śmierci Chrystusa o 15-tej w kościołach odbywa się Droga Krzyżowa z zachowaniem obostrzeń epidemicznych, czyli 1 wierny na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5… » więcej 2021-04-02, godz. 08:06 Noc Konfesjonałów. Wspomnienie Jana Pawła II W Wielki Piątek wieczorem w kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpocznie się 11. Noc Konfesjonałów. Symbolicznie rozpocznie się o 21.37, w godzinę śmierci Jana Pawła II w 16. rocznicę tego wydarzenia. » więcej 2021-04-02, godz. 06:56 Mija 16. rocznica odejścia Jana Pawła II Odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku w opinii świętości. Jego życie i ponad 26-letni pontyfikat był wyjątkowym darem dla Kościoła w Polsce i na świecie. » więcej 2021-04-02, godz. 06:48 Wielki Piątek w Kościele katolickim Jezus jest w chorych, dlatego jak odmawiam brewiarz lub różaniec to siadam przy łóżku chorego - mówi pallotyn, ks. Andrzej Partika. » więcej 2021-04-01, godz. 15:52 Liturgia Wielkiego Czwartku w czasie pandemii Sugestie Stolicy Apostolskiej, apel Episkopatu i wspólny komunikat hierarchów kościelnych i rządu do wiernych i proboszczów. Liturgie Wielkiego Tygodnia i Wielkanoc w Kościele odbędą według zaostrzonych rygorów sanitarnych. » więcej 2021-04-01, godz. 12:45 Caritas podsumowuje przedświąteczną pomoc Ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej musiał docierać do potrzebujących inaczej niż organizując wielkanocne śniadania. I tak udało się pomóc. » więcej 2021-04-01, godz. 07:04 Księża odnowią swoje przyrzeczenia, poświęcenie olejów Msza Krzyżma Świętego rozpocznie się o 10 w Bazylice Archikatedralnej. Odprawia ją biskup diecezjalny wraz z kapłanami. To coroczna uroczystość, szczególnie ważna dla całej służby liturgicznej. » więcej 2021-04-01, godz. 07:01 Wielki Czwartek w Kościele Katolickim W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia Kapłaństwa i Eucharystii, czyli Komunii Święt… » więcej 2021-03-28, godz. 16:50 Fundacja Małych Stópek pomaga DPS-om Wielkopostne porządki to akcja szczecińskiej Fundacji Małych Stópek, tym razem skierowana do Domów Pomocy Społecznej. Udało się dostarczyć chemię gospodarczą do ponad 80 placówek w całej Polsce. » więcej
62636465666768