Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Prymas Tysiąclecia jest pochowany w archikatedrze św. Jana w Warszawie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Prymas Tysiąclecia jest pochowany w archikatedrze św. Jana w Warszawie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego przesunięta, ale duchowe przygotowania wciąż trwają. We wtorek metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz argumentował decyzję trwającą w Polsce epidemią koronawirusa.
Proces o uznanie cudu za wstawiennictwem kardynała Wyszyńskiego toczył się na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i zakończył się w maju 2013 roku.

Zawieszone zostały przygotowania do samej uroczystości beatyfikacji, a data ogłoszenia kardynała Wyszyńskiego błogosławionym przeniesiona.

- Co nie znaczy, że zawieszone są przygotowania duchowe, które odbywają się na poziomie diecezji, parafii, rodzin przez różne portale, media - podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej. - Ciągle mamy okazję dowiedzieć się kim był kardynał Stefan Wyszyński, bo dla młodszego pokolenia to już jest postać nieznana i trzeba o tym przypominać i trzeba edukować. Mały apel do wszystkich z nas: mimo, że nie wiemy jeszcze, kiedy spotkamy się na uroczystej beatyfikacji, to nie zawieszajmy tego naszego osobistego przygotowania duchowego do tej ważnej uroczystości.

Kanclerz Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej ks. Sławomir Zyga mówi, że właśnie w Szczecinie prymas Wyszyński dowiedział się o nominacji kardynalskiej. Cud, który posłużył do beatyfikacji również jest związany ze Szczecinem.

- Sam cud dotyczył osoby, która pochodzi z naszej archidiecezji, przebywała tu wówczas i doświadczyła szczególnej łaski uzdrowienia - dodaje ks. Zyga.

Chociaż sam cud miał miejsce w innej części Polski, to dotyczy kobiety, która mieszkała na terenie naszej archidiecezji. W 1989 roku nastąpiło uzdrowienie 19-latki, której dane objęte są tajemnicą. Zachorowała na raka tarczycy, który dawał przerzuty. Dzięki modlitwie wielu osób, w tym sióstr zakonnych, za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego choroba cofnęła się.

Uroczystości w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej związane z beatyfikacją również zostały przesunięte do czasu ogłoszenia nowego terminu beatyfikacji. W planach bowiem było poświęcenie dwóch kościołów i nadanie im tytułu bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jeden z nich to kościół w Chominie, a drugi ma zostać ogłoszony w późniejszym terminie.

Kardynał Stefan Wyszyński został Prymasem Polski w 1948 roku. Od 1953 roku był więziony przez władze PRL. Zmarł 28 maja 1981 w Warszawie. Został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Nazywany jest Prymasem Tysiąclecia.
- Co nie znaczy, że zawieszone są przygotowania duchowe, które odbywają się na poziomie diecezji, parafii, rodzin przez różne portale, media - podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej.
Kanclerz Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej ks. Sławomir Zyga mówi, że właśnie w Szczecinie prymas Wyszyński dowiedział się o nominacji kardynalskiej. Cud, który posłużył do beatyfikacji również jest związany ze Szczecinem.

Zobacz także

2020-04-02, godz. 06:43 15 lat temu odszedł Jan Paweł II. Papież, który zmienił bieg historii 15 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku - w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego - zmarł papież Jan Paweł II, późniejszy święty Kościoła Katolickiego. » więcej 2020-04-01, godz. 19:33 Rekolekcje w Radiu Szczecin. "Po Wielkim Piątku zawsze jest poranek Zmartwychwstania" Pociecha płynąca z wiary jest balsamem. Dziś na nasze czasy, na nasz trud, a może na naszą beznadzieję - podkreślał chrystusowiec ks. Andrzej Łysy. Duszpasterz akademicki przewodniczył Mszy Św. która zakończyła trzydniowe rekolekcje… » więcej 2020-04-01, godz. 12:52 Sukces kampanii Caritas. Skorzystają najbardziej potrzebujący seniorzy Caritas Polska zebrała prawie 17 milionów złotych na kampanię #PomocDlaSeniora. W kampanię włączyła się Fundacja Biedronki, przekazując 15 milionów złotych na wsparcie dla najstarszych. » więcej 2020-04-01, godz. 11:47 Papież do Polaków: Zawierzcie się wstawiennictwu św. Jana Pawła II Papież zachęcił Polaków, aby w obliczu pandemii zawierzyli siebie wstawiennictwu świętego Jana Pawła II. » więcej 2020-04-01, godz. 11:27 Ostatni dzień radiowych rekolekcji. "Spotkajmy się jako wspólnota serc" W środę ostatni dzień rekolekcji w Radiu Szczecin. Msza św. pod przewodnictwem chrystusowca ks. Andrzeja Łysego rozpocznie się po serwisie Wiadomości o godzinie 18. » więcej 2020-03-31, godz. 19:32 Rekolekcje w Radiu Szczecin. "Zostań w domu i trwaj w nadziei, że Bóg sobie poradzi" To nie jest łatwy czas, ale wiara nie jest łatwą sprawą - mówił w homilii ks. Andrzej Łysy. Chrystusowiec prowadzi rekolekcje z Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radiu Szczecin. » więcej 2020-03-30, godz. 19:28 Rekolekcje w Radiu Szczecin. "Boża Miłość jest większa(...)od każdej zarazy" Wierzmy, że Boża Miłość jest większa od każdego zła, od każdego grzechu i od każdej zarazy - mówił w homilii chrystusowiec ks. Andrzej Łysy. Duszpasterz akademicki prowadzi rekolekcje wielkopostne w Radiu Szczecin. » więcej 2020-03-30, godz. 07:13 Rekolekcje wielkopostne w Radiu Szczecin W poniedziałek zaraz po serwisie wiadomości o godzinie 18 Radio Szczecin przeprowadzi transmisję rekolekcji wielkopostnych. Pierwsza Msza Św. z nauką rekolekcyjną w niemal pustym Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szcze… » więcej 2020-03-29, godz. 08:13 Rekolekcje wielkopostne na antenie Radia Szczecin Od poniedziałku do środy na antenie Radia Szczecin zapraszamy na transmisję rekolekcji wielkopostnych. Wygłosi je chrystusowiec ks. Andrzej Łysy, który jest duszpasterzem akademickim. » więcej 2020-03-28, godz. 13:45 Czym zastąpić tradycyjne święcenie pokarmów wielkanocnych? W związku z epidemią koronawirusa episkopat odradza organizowanie tradycyjnego święcenia pokarmów. W zamian proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu, przed śniadaniem wielkanocnym. » więcej
80818283848586