Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Fot. facebook.com/jezuici.szczecin/
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Fot. facebook.com/jezuici.szczecin/
Od dziś Szczecin będzie miał nowe sanktuarium. Dekretem metropolity szczecińsko-kamieńskiego kościół św. Andrzeja Boboli przy ulicy Pocztowej został podniesiony do rangi sanktuarium.
O godzinie 11 uroczystej mszy św. w parafii szczecińskich jezuitów będzie przewodniczył abp Andrzej Dzięga.

Ojciec Grzegorz Nogal, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Szczecinie i kustosz sanktuarium tłumaczy, co to oznacza dla kościoła.

- To jest kościół lub inne miejsce, do którego pielgrzymują liczni wierni. Jest to ośrodek kultu o charakterze charyzmatycznym. I do takiego miejsca z powodu rozpowszechnionego kultu przybywają pielgrzymki, przychodzą ludzie z innych parafii żeby się pomodlić i żeby za wstawiennictwem świętego uzyskać odpusty - mówi Nogal.

W ołtarzu zostaną też umieszczone na stałe relikwie świętego. To fragment kości przedramienia.

- Kiedy ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga oficjalnie zdecydował się na ustanowienie naszego kościoła parafialnego sanktuarium śww. Andrzeja Boboli i wydanie odpowiedniego dekretu, zdecydowaliśmy o instalacji reliwkiarium z relikwiami w mensie ołtarza - mówi ojciec Grzegorz Nogal.

Jezuici objęli kościół poewangelicki po wojnie. W Szczecinie są od 1945 roku z dwuletnią przerwą, kiedy komuniści nakazali im opuścić miasto.

Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Był jezuitą, pod wpływem jego kazań wielu prawosławnych przeszło na katolicyzm. Zginął śmiercią męczeńską z rąk Kozaków. Wcześniej został bestialsko okaleczony, umierał w męczarniach. Jest patronem Polski, jego ciało spoczywa w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Ze względu na obostrzenia związane z epidemią do kościoła wejdą tylko zaproszeni goście, wśród nich przedstawiciele władz. Będzie m.in. zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Uroczystość będzie jednak można oglądać i uczestniczyć w niej online na YouTube i Facebooku.

Osoby, które chciałyby w tym dniu przyjąć Komunię Św., księża zapraszają do kościoła w godzinach od 14.00 do 16.00. W dniu odpustu Msze Św. będą sprawowane o godz. 6.30, 7.00, 8.00 i o 18.00, która zostanie odprawiona w intencji Ojczyzny, Ojca Świętego, Archidiecezji oraz polskich rodzin.
Ojciec Grzegorz Nogal, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Szczecinie i kustosz sanktuarium tłumaczy, co to oznacza dla kościoła.
W ołtarzu zostaną też umieszczone na stałe relikwie świętego. To fragment kości przedramienia.

Zobacz także

2014-04-19, godz. 12:10 Święconka dla bezdomnych i najuboższych. "Może to przypomni im lata dzieciństwa" [ZDJĘCIA] 400 święconek i paczek z żywnością trafiło do bezdomnych i najuboższych rodzin. » więcej 2014-04-19, godz. 10:03 Kardynał Nycz poniósł kilkumetrowy krzyż Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w Wielki Piątek w warszawskiej centralnej Drodze Krzyżowej. » więcej 2014-04-19, godz. 08:15 Wielka Sobota - dzień wyczekiwania na zmartwychwstanie Wielka Sobota jest dniem ciszy i wyczekiwania na Zmartwychwstanie. W tym roku wszyscy chrześcijanie świętują Wielkanoc w tym samym czasie. » więcej 2014-04-18, godz. 07:31 Wspomnienie Męki i Śmierci Chrystusa. Dziś Wielki Piątek U chrześcijan to dzień upamiętniający ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To także jedyny dzień w roku, kiedy duchowni nie odprawiają mszy świętej. » więcej 2014-04-18, godz. 01:36 Nocne kolejki do konfesjonałów. "Nie zakupy są najważniejsze" [ZDJĘCIA, WIDEO] Wielu młodych ludzi skorzystało ze spowiedzi świętej podczas piątej edycji Nocy Konfesjonałów w Szczecinie i całej Archidiecezji. W ponad 70 polskich miastach wzięło w niej udział ponad 120 kościołów. » więcej 2014-04-17, godz. 06:56 Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne w Kościele Dziś chrześcijanie rozpoczynają Triduum Paschalne, czyli trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. W Kościele Rzymskokatolickim Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia kapłaństwa i eucharystii… » więcej 2014-04-17, godz. 06:56 Nocna spowiedź, czyli kościoły czekają na zapracowanych Ten pomysł pochwalił sam papież Franciszek. W niektórych szczecińskich kościołach przez całą noc będzie okazja do spowiedzi świętej i modlitewnego czuwania. Po raz piąty w całej archidiecezji o 22 rozpocznie się Noc Konfesj… » więcej 2014-04-16, godz. 10:33 Civitas Christiana zbiera stare różańce. Chce je odnowić i rozdać na marszu Stare i zniszczone różańce zbiera szczecińskie stowarzyszenie katolickie Civitas Christiana. Członkowie organizacji odnowią je i rozdadzą uczestnikom majowego 'Marszu dla Życia'. » więcej 2014-04-15, godz. 15:47 Z Polic do Watykanu. Biegną na kanonizację [WIDEO, ZDJĘCIA] Dziesięć osób z Polic wybiegło we wtorek do Watykanu na kanonizację Jana Pawła II. Biegacze pokonają 2,5 tysiąca kilometrów. » więcej 2014-04-13, godz. 17:03 Jak wygląda najpiękniejsza palma wielkanocna? Mieszkańcy Kołbaskowa już to wiedzą Były palmy z kwiatów, zboża, bibuły czy jajek. W sumie było ich 20, ale tylko jedna została tą najpiękniejszą. Konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną odbył się w niedzielę w parafii Świętej Trójcy w Kołbaskowie. » więcej
175176177178179180181