Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk[Radio Szczecin]
Świątynia św. Andrzeja Boboli przy ulicy Pocztowej w Szczecinie został podniesiona do rangi sanktuarium.
Tym samym to czwarte sanktuarium patrona Polski. Podczas sobotniej mszy świętej wprowadzone zostały relikwie świętego Andrzeja Boboli. To fragment kości przedramienia.

Dekret o ustanowieniu sanktuarium w centrum Szczecina wydał arcybiskup Andrzej Dzięga.

- Pragnę uroczyście wprowadzić i na stałe zainstalować tę cząstkę relikwii św. Andrzeja Boboli, patrona Polski, aby pozostała na wieki w tej świątyni. Niech ich stała obecność w tym domu modlitwy, od dzisiaj oficjalnie w sanktuarium, stanie się pieczęcią podkreślającą jedność Kościoła w Polsce oraz w modlitwie o ład moralny i gospodarczy w naszej umiłowanej ojczyźnie - mówił Dzięga.

Podczas mszy świętej, która wyniosła kościół do rangi sanktuarium, list w imieniu prezydenta Polski Andrzeja Dudy odczytał prezydencki minister Paweł Mucha.

- Patron nowo ustanowionego sanktuarium św. Andrzej Bobola to zarazem jeden z patronów Polski. Pamięć o jego posłudze i męczeństwie trwała, a kult rozwijał się przez 300 lat, nim został on wyniesiony na ołtarze przez stolicę apostolską. Uznanie go za świętego zbiegło się z 20-leciem odrodzenia się II Rzeczypospolitej. Jego kanonizacja, a następnie przeniesienie relikwii do Warszawy w 1938 roku, były ogromnie ważnymi wydarzeniami, gromadzącymi wiele tysięcy Polaków - mówił Mucha.

Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Był jezuitą, pod wpływem jego kazań wielu prawosławnych przeszło na katolicyzm. Zginął śmiercią męczeńską z rąk Kozaków. Wcześniej został bestialsko okaleczony, umierał w męczarniach. Jest patronem Polski, jego ciało spoczywa w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie.
Dekret o ustanowieniu sanktuarium w centrum Szczecina wydał arcybiskup Andrzej Dzięga.
Podczas mszy świętej, która wyniosła kościół do rangi sanktuarium, list w imieniu prezydenta Polski Andrzeja Dudy odczytał prezydencki minister Paweł Mucha.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2018-09-17, godz. 20:08 "Jeśli liczyć, to liczyć na Boga i na siebie" Z perspektywy 17 września 1939 roku widać, że w interesach wielkich państw i narodów europejskich jest zimna kalkulacja - mówił abp Andrzej Dzięga. » więcej 2018-09-16, godz. 07:42 "My chcemy Boga". Ludzie pracy na Jasnej Górze [ZDJĘCIA] Pracownicy z Pomorza Zachodniego biorą udział w 36. Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę. Z naszego regionu do Częstochowy pojechało kilkanaście autokarów z pracownikami i związkowcami z "Solidarności" między innymi z elektrowni… » więcej 2018-09-13, godz. 18:40 Krzyże Św. Floriana dla strażaków i kominiarzy z regionu [WIDEO, ZDJĘCIA] Strażacy i kominiarze z naszego regionu nagrodzeni za zasługi Krzyżem Św. Floriana. » więcej 2018-09-13, godz. 18:22 Procesje fatimskie i utrudnienia na ulicach Szczecina Kolejne utrudnienia dla kierowców pojawią się w czwartek na ulicach Szczecina. Spowodowane będą planowanymi na ten wieczór procesjami fatimskimi. » więcej 2018-09-10, godz. 07:43 "Kościół potrzebuje imigrantów, żeby rosnąć" Kościół potrzebuje imigrantów, żeby rosnąć - uważa szwedzki kardynał Anders Arborelius. W Szczecinie kończy się posiedzenie Konferencji Episkopatu Krajów Nordyckich, które po raz pierwszy w historii odbyło się w Polsce. Biskupi… » więcej 2018-09-09, godz. 17:14 Biskupi z krajów nordyckich proszą o modlitwę za papieża Obradujący w Szczecinie biskupi z krajów nordyckich wezwali do modlitwy za papieża i podjęcie postu w jego intencji. Proszą wiernych o modlitwę o dar duchowego rozeznania, odwagi i siły, by kierować Kościołem w czasie, kiedy Ojciec… » więcej 2018-09-09, godz. 09:01 Pierwsze na świecie takie sanktuarium. Rocznica z cudownym gościem W niedzielę pierwsza rocznica poświęcenia Sanktuarium Dzieci Fatimskich na osiedlu Kasztanowym w Szczecinie. To pierwsza świątynia na świecie, która wybrała za patronów pastuszków z Fatimy. » więcej 2018-09-08, godz. 12:29 Ekumenicznie w Chojnie. Wizyta biskupów z pięciu krajów Nabożeństwo ekumeniczne i uroczystość upamiętniająca byłych mieszkańców odbyły się w sobotę w Chojnie. W wydarzeniu wzięli udział biskupi pięciu krajów, którzy uczestniczą w pierwszym w Polsce posiedzeniu Konferencji Episkopatu… » więcej 2018-09-08, godz. 08:46 Historia cudu w Szczecinie Cudownie uzdrowiony Lucas z Brazylii opowie swoją historię w Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie. » więcej 2018-09-05, godz. 12:23 Biskupi ze Skandynawii zjechali do Szczecina. To pierwsze takie spotkanie Biskupi z Danii, Norwegii, Finlandii, Islandii i Szwecji przyjechali do Szczecina. To w ramach pierwszego w Polsce, historycznego posiedzenia Konferencji Episkopatu Krajów Nordyckich, które potrwa do poniedziałku w domu rekolekcyjnym pw… » więcej
111112113114115116117