Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
To był trudny rok, ale jest za co dziękować Panu Bogu - zgodnie mówią rolnicy i uczestnicy tegorocznych Dożynek Archidiecezjalnych w Mieszkowicach.
- Mimo tej suszy, mimo tych upałów jest za co dziękować. Plony nasze, które żeśmy zebrali w tym roku. Za to dziękujemy, co jest. Raczej wpłynęła epidemia ogólnie na wszystkich. No, ale daliśmy radę. - Co byśmy jedli, gdyby nie rolnicy? Przede wszystkim to, co jemy to chlebek, jakieś przetwory - no to skąd pochodzą? Ze wsi. - Zboże pozbierałem dość wcześnie, przed deszczami. Jest troszkę słabiej, tym bardziej, że też nie było zimy, więc nie było śniegu, stąd nie ma wody, a zawsze jak śnieg topnieje, to jest też woda - mówili rolnicy.

- Pan Bóg był łaskawy dla tego środowiska - mówił ks. Stanisław Piekarz, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Mieszkowicach, przy której odbyły się Dożynki.

- Niektórzy mówią, że to dlatego że ksiądz siedzi w parafii, to się modli. Dlatego te burze tak omijają nas, bo rzeczywiście omijają i dzięki Bogu, ci ludzie, co sobie tam postanowią, czy sieją czy zbierają, to są zadowoleni. Widać wyraźnie życzliwość Pana Boga dla nich - przekonywał ks. Piekarz.

Prezentacja wieńców dożynkowych była jednym z głównych punktów programu. Jedni obmyślali plan od lutego, innym zajęło to tydzień. Efekt mogli oglądać mieszkańcy w Mieszkowicach.

- My się przygotowywałyśmy do tego wieńca od lutego, bo był plan, projekt, później powstawał kształt pszczoły. W sumie samo polecenie, to dwa tygodnie wieczorami. Nasz wieniec symbolizuje pracowitość, ponieważ pszczoła jest bardzo pracowita. Symbolizuje ona tutaj rolników w pocie czoła pracujących od świtu do nocy. - Takie oryginalne wieńce wyróżniają się. Wszystkie są jednak piękne i wszystkie wymagały pewnie dużo pracy. - Widzimy u góry krzyż, jest też korona, plony naszych rolników z gminy Cedynia. Jest też dużo kwiatów, dodajemy żywe kwiaty, ale są też kwiaty, które tutaj zrobiły panie na warsztatach, czyli kwiaty z rękodzieła, zrobione z krepiny czy bibuły - opowiadali twórcy wieńców.

W programie obok prezentacji wieńców, była także msza św. pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi, a także degustacja regionalnych specjałów oraz część artystyczna i wspólna biesiada.

Około 17:00 rozpoczęła się część artystyczna i wspólna biesiada na placu przed Urzędem Gminy. Będzie też poświęcenie i rozdanie chleba przed kościołem, a także degustacja regionalnych potraw.
- Jest też dużo kwiatów, dodajemy żywe kwiaty, ale są też kwiaty, które tutaj zrobiły panie na warsztatach, czyli kwiaty z rękodzieła, zrobione z krepiny czy bibuły - opowiadali twórcy wieńców.
Relacja Piotra Kołodziejksiego [Radio Szczecin]
- Pan Bóg był łaskawy dla tego środowiska - mówi ks. Stanisław Piekarz, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Mieszkowicach.

Zobacz także

2018-09-17, godz. 20:08 "Jeśli liczyć, to liczyć na Boga i na siebie" Z perspektywy 17 września 1939 roku widać, że w interesach wielkich państw i narodów europejskich jest zimna kalkulacja - mówił abp Andrzej Dzięga. » więcej 2018-09-16, godz. 07:42 "My chcemy Boga". Ludzie pracy na Jasnej Górze [ZDJĘCIA] Pracownicy z Pomorza Zachodniego biorą udział w 36. Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę. Z naszego regionu do Częstochowy pojechało kilkanaście autokarów z pracownikami i związkowcami z "Solidarności" między innymi z elektrowni… » więcej 2018-09-13, godz. 18:40 Krzyże Św. Floriana dla strażaków i kominiarzy z regionu [WIDEO, ZDJĘCIA] Strażacy i kominiarze z naszego regionu nagrodzeni za zasługi Krzyżem Św. Floriana. » więcej 2018-09-13, godz. 18:22 Procesje fatimskie i utrudnienia na ulicach Szczecina Kolejne utrudnienia dla kierowców pojawią się w czwartek na ulicach Szczecina. Spowodowane będą planowanymi na ten wieczór procesjami fatimskimi. » więcej 2018-09-10, godz. 07:43 "Kościół potrzebuje imigrantów, żeby rosnąć" Kościół potrzebuje imigrantów, żeby rosnąć - uważa szwedzki kardynał Anders Arborelius. W Szczecinie kończy się posiedzenie Konferencji Episkopatu Krajów Nordyckich, które po raz pierwszy w historii odbyło się w Polsce. Biskupi… » więcej 2018-09-09, godz. 17:14 Biskupi z krajów nordyckich proszą o modlitwę za papieża Obradujący w Szczecinie biskupi z krajów nordyckich wezwali do modlitwy za papieża i podjęcie postu w jego intencji. Proszą wiernych o modlitwę o dar duchowego rozeznania, odwagi i siły, by kierować Kościołem w czasie, kiedy Ojciec… » więcej 2018-09-09, godz. 09:01 Pierwsze na świecie takie sanktuarium. Rocznica z cudownym gościem W niedzielę pierwsza rocznica poświęcenia Sanktuarium Dzieci Fatimskich na osiedlu Kasztanowym w Szczecinie. To pierwsza świątynia na świecie, która wybrała za patronów pastuszków z Fatimy. » więcej 2018-09-08, godz. 12:29 Ekumenicznie w Chojnie. Wizyta biskupów z pięciu krajów Nabożeństwo ekumeniczne i uroczystość upamiętniająca byłych mieszkańców odbyły się w sobotę w Chojnie. W wydarzeniu wzięli udział biskupi pięciu krajów, którzy uczestniczą w pierwszym w Polsce posiedzeniu Konferencji Episkopatu… » więcej 2018-09-08, godz. 08:46 Historia cudu w Szczecinie Cudownie uzdrowiony Lucas z Brazylii opowie swoją historię w Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie. » więcej 2018-09-05, godz. 12:23 Biskupi ze Skandynawii zjechali do Szczecina. To pierwsze takie spotkanie Biskupi z Danii, Norwegii, Finlandii, Islandii i Szwecji przyjechali do Szczecina. To w ramach pierwszego w Polsce, historycznego posiedzenia Konferencji Episkopatu Krajów Nordyckich, które potrwa do poniedziałku w domu rekolekcyjnym pw… » więcej
111112113114115116117