Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
To był trudny rok, ale jest za co dziękować Panu Bogu - zgodnie mówią rolnicy i uczestnicy tegorocznych Dożynek Archidiecezjalnych w Mieszkowicach.
- Mimo tej suszy, mimo tych upałów jest za co dziękować. Plony nasze, które żeśmy zebrali w tym roku. Za to dziękujemy, co jest. Raczej wpłynęła epidemia ogólnie na wszystkich. No, ale daliśmy radę. - Co byśmy jedli, gdyby nie rolnicy? Przede wszystkim to, co jemy to chlebek, jakieś przetwory - no to skąd pochodzą? Ze wsi. - Zboże pozbierałem dość wcześnie, przed deszczami. Jest troszkę słabiej, tym bardziej, że też nie było zimy, więc nie było śniegu, stąd nie ma wody, a zawsze jak śnieg topnieje, to jest też woda - mówili rolnicy.

- Pan Bóg był łaskawy dla tego środowiska - mówił ks. Stanisław Piekarz, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Mieszkowicach, przy której odbyły się Dożynki.

- Niektórzy mówią, że to dlatego że ksiądz siedzi w parafii, to się modli. Dlatego te burze tak omijają nas, bo rzeczywiście omijają i dzięki Bogu, ci ludzie, co sobie tam postanowią, czy sieją czy zbierają, to są zadowoleni. Widać wyraźnie życzliwość Pana Boga dla nich - przekonywał ks. Piekarz.

Prezentacja wieńców dożynkowych była jednym z głównych punktów programu. Jedni obmyślali plan od lutego, innym zajęło to tydzień. Efekt mogli oglądać mieszkańcy w Mieszkowicach.

- My się przygotowywałyśmy do tego wieńca od lutego, bo był plan, projekt, później powstawał kształt pszczoły. W sumie samo polecenie, to dwa tygodnie wieczorami. Nasz wieniec symbolizuje pracowitość, ponieważ pszczoła jest bardzo pracowita. Symbolizuje ona tutaj rolników w pocie czoła pracujących od świtu do nocy. - Takie oryginalne wieńce wyróżniają się. Wszystkie są jednak piękne i wszystkie wymagały pewnie dużo pracy. - Widzimy u góry krzyż, jest też korona, plony naszych rolników z gminy Cedynia. Jest też dużo kwiatów, dodajemy żywe kwiaty, ale są też kwiaty, które tutaj zrobiły panie na warsztatach, czyli kwiaty z rękodzieła, zrobione z krepiny czy bibuły - opowiadali twórcy wieńców.

W programie obok prezentacji wieńców, była także msza św. pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi, a także degustacja regionalnych specjałów oraz część artystyczna i wspólna biesiada.

Około 17:00 rozpoczęła się część artystyczna i wspólna biesiada na placu przed Urzędem Gminy. Będzie też poświęcenie i rozdanie chleba przed kościołem, a także degustacja regionalnych potraw.
- Jest też dużo kwiatów, dodajemy żywe kwiaty, ale są też kwiaty, które tutaj zrobiły panie na warsztatach, czyli kwiaty z rękodzieła, zrobione z krepiny czy bibuły - opowiadali twórcy wieńców.
Relacja Piotra Kołodziejksiego [Radio Szczecin]
- Pan Bóg był łaskawy dla tego środowiska - mówi ks. Stanisław Piekarz, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Mieszkowicach.

Zobacz także

2018-03-31, godz. 13:55 Wielka Sobota. Czas ciszy i oczekiwania Wielka Sobota to dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie. W kościołach trwa święcenie pokarmów na wielkanocny stół. Wieczorem po zachodzie słońca rozpocznie się najważniejsza część Triduum - Wigilia Paschalna. Na początku odbędzie… » więcej 2018-03-31, godz. 07:15 Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy W Wielką Sobotę przychodzimy do kościołów, w których kapłani błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Święcenia odbywają się od rana we wszystkich kościołach. O godzinie 10 w Bazylice Archikatedralnej Caritas… » więcej 2018-03-30, godz. 07:43 Wielki Piątek. "Kościół milczy" Dziś Wielki Piątek, w którym chrześcijanie upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. W czasie nabożeństwa w kościele czyta się ewangelię opisującą mękę i śmierć Jezusa. » więcej 2018-03-30, godz. 06:14 Noc Konfesjonałów "daje poczucie bezpieczeństwa" [ZDJĘCIA] W blisko 240 kościołach w całej Polsce, w tym kilku w samym Szczecinie odbywały się spowiedzi co najmniej do północy. Były też takie, w których księża spowiadali do 6 rano. » więcej 2018-03-29, godz. 08:36 Nocna spowiedź bez (większych) kolejek Ponad 200 kościołów w całej Polsce, również w Zachodniopomorskiem, bierze udział w Nocy Konfesjonałów. Warunkiem uczestnictwa jest zorganizowanie spowiedzi w Wielkim Tygodniu trwającej przynajmniej do północy. » więcej 2018-03-29, godz. 07:10 Najważniejszy czas dla chrześcijan Rozpoczyna się najważniejszy okres w roku dla chrześcijan. Chrześcijanie zachodni wchodzą w Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. » więcej 2018-03-26, godz. 06:44 Pożegnają Dzieci Utracone Pierwszy uroczysty pogrzeb Dzieci Utraconych odbędzie się w poniedziałek w Szczecinie. Uroczystość przy nowo powstałym grobowcu na Cmentarzu Zachodnim przy ulicy Bronowickiej rozpocznie się o godzinie 14. Będzie jej przewodniczył… » więcej 2018-03-18, godz. 19:07 Nagrody za formowanie młodego pokolenia i pamięć o Kresach Laureaci odebrali nagrody im. ks. dra Bolesława Domańskiego. Gala ich wręczenia odbyła się w niedzielę w studiu S1 Radia Szczecin. » więcej 2018-03-18, godz. 18:01 Szczeciński ksiądz zbiera na pompę wody dla afrykańskich dzieci Szczecin pomaga afrykańskim dzieciom. W lutym z kenijskiego Kipsing do Szczecina wrócili księża, katecheci i dziennikarze i od tego czasu trwa zbiórka pieniędzy na pompę wody, która ma obsłużyć tamtejszą szkołę i parafię. » więcej 2018-03-18, godz. 16:34 "Szczeciński marsz wzorem dla Polski i świata" Szczeciński Marsz dla Życia wzorem dla Polski i świata - tak mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreśla rolę młodych w organizacji największej w Polsce manifestacji w obronie życia. » więcej
119120121122123124125