Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
To pierwszy krzyż w miejscu, gdzie będzie świątynia. Całe pokolenia mają wyrastać na bożej drodze - powiedział ks. arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, podczas święcenia krzyża misyjnego i terenu na osiedlu nad Rudzianką w Szczecinie.
To tutaj stanie nowy kościół, przy nowo powołanej parafii pod wezwaniem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

- Nie sposób nie dziękować ludziom z zarządu miasta, z panem prezydentem na czele, radnym miasta. Wszystkim, którzy wspierali to dzieło, aby zachowując wszystkie przepisy prawa polskiego, można było zabezpieczyć prawa ludzi wierzących. W sposób najbardziej szczególny chcę pozdrowić was, którzy przy męczenniku księdzu Jerzym się odnajdujecie - powiedział ks. arcybiskup Dzięga.

W poniedziałek mija 36. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - przypomniał proboszcz nowej parafii ks. Paweł Płaczek.

- I to miejsce w Szczecinie, z resztą jedyne na terenie naszego województwa poświęcone jego pamięci, jego osobie i życiu. To będzie głośne wołanie o to, abyśmy zawsze zło dobrem zwyciężali. Będzie też miejscem zgromadzeń ludzi, dla których słowo solidarność, wolność, ojczyzna i patriotyzm to są słowa kluczowe, fundamentalne w codziennym, nawet i rodzinnym życiu - dodał ks. Płaczek.

Po poświeceniu krzyża i terenu, gdzie powstanie nowy kościół, ks. arcybiskup Andrzej Dzięga odprawił mszę świętą w intencji nowej parafii.
- W sposób najbardziej szczególny chcę pozdrowić was, którzy przy męczenniku księdzu Jerzym się odnajdujecie - powiedział ks. arcybiskup Dzięga.
- Będzie też miejscem zgromadzeń ludzi, dla których słowo solidarność, wolność, ojczyzna i patriotyzm to są słowa kluczowe, fundamentalne w codziennym, nawet i rodzinnym życiu - dodał ks. Płaczek.

Dodaj komentarz 5 komentarzy

Arc Dzięga stoi ponad prawem,bo nie używa maseczki (wg. niego Chrystus nie zaraża,więc po co ma nosić) Reszta towarzystwa po kolei ślini krzyż a większość ma niby maseczki,ale nosy odkryte. Oczywiście nie zostaną oni ukarani, bo są równi i równiejsi.
Będą budować kolejny brzydko wyglądający Kościół na prawobrzeżu... wyszystkie wybudowane przez Polaków są brzydkie albo nie skończone! Ps wszyscy co całowali ten krzyż powinni iść na kwarantannę!
Ogranicza się liczbę wiernych w kościołach na metr kwadratowy, to się zwiększa liczbę kościołów na kilometr kwadratowy.
Z jednej strony, obserwowanie takich obrzędów połączonych z gusłami może być ciekawym zajęciem, z drugiej jednak, jeśli założymy, że pod względem emocjonalnym i intelektualnym nic nie zmieniło się od setek lat i dalej te gusła są wykorzystywane do zdobycia i cementowania władzy nad "maluczkimi", to zachodzi pytanie - po co szkoła, nauka ...
Panu redaktorowi chciałbym zwrócić uwagę, że do czasu prawomocnego wyroku można mówić jedynie o domniemaniu przywłaszczenia sobie 90 mln. zł. Mówienie o tym jako o fakcie dokonanym jest...(proszę sobie samemu odpowiedzieć czym).
A teraz o kościele na Rudziance. Radni miejscy są wybrani w demokratycznych wyborach i ich decyzje wyrażają wolę większości mieszkańców naszego miasta (podobnie jest w sejmie.....). A może nasze najlepsze Radio Szczecin (naprawdę!! bez aluzji!!) zorganizuje plebiscyt w tej sprawie? Przy tak dużej Waszej popularności wyniki będą bezsprzecznie miarodajne.

Zobacz także

2021-04-03, godz. 08:38 Jedenasta Noc Konfesjonałów w Szczecinie [ZDJĘCIA] Mimo pandemii, w tym roku odbyła się Noc Konfesjonałów. Cała minioną noc kapłani czekali na wiernych, między innymi w szczecińskiej katedrze. » więcej 2021-04-02, godz. 13:23 Symbolika Wielkiego Piątku W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2021-04-02, godz. 10:10 Jerozolima - procesja w pandemii Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi c… » więcej 2021-04-02, godz. 10:05 Adoracja krzyża w trybie obostrzeń Wielki Piątek to dzień, kiedy nie ma mszy świętej. W godzinie śmierci Chrystusa o 15-tej w kościołach odbywa się Droga Krzyżowa z zachowaniem obostrzeń epidemicznych, czyli 1 wierny na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5… » więcej 2021-04-02, godz. 08:06 Noc Konfesjonałów. Wspomnienie Jana Pawła II W Wielki Piątek wieczorem w kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpocznie się 11. Noc Konfesjonałów. Symbolicznie rozpocznie się o 21.37, w godzinę śmierci Jana Pawła II w 16. rocznicę tego wydarzenia. » więcej 2021-04-02, godz. 06:56 Mija 16. rocznica odejścia Jana Pawła II Odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku w opinii świętości. Jego życie i ponad 26-letni pontyfikat był wyjątkowym darem dla Kościoła w Polsce i na świecie. » więcej 2021-04-02, godz. 06:48 Wielki Piątek w Kościele katolickim Jezus jest w chorych, dlatego jak odmawiam brewiarz lub różaniec to siadam przy łóżku chorego - mówi pallotyn, ks. Andrzej Partika. » więcej 2021-04-01, godz. 15:52 Liturgia Wielkiego Czwartku w czasie pandemii Sugestie Stolicy Apostolskiej, apel Episkopatu i wspólny komunikat hierarchów kościelnych i rządu do wiernych i proboszczów. Liturgie Wielkiego Tygodnia i Wielkanoc w Kościele odbędą według zaostrzonych rygorów sanitarnych. » więcej 2021-04-01, godz. 12:45 Caritas podsumowuje przedświąteczną pomoc Ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej musiał docierać do potrzebujących inaczej niż organizując wielkanocne śniadania. I tak udało się pomóc. » więcej 2021-04-01, godz. 07:04 Księża odnowią swoje przyrzeczenia, poświęcenie olejów Msza Krzyżma Świętego rozpocznie się o 10 w Bazylice Archikatedralnej. Odprawia ją biskup diecezjalny wraz z kapłanami. To coroczna uroczystość, szczególnie ważna dla całej służby liturgicznej. » więcej
56575859606162