Szczecin pożegnał w sobotę duszpasterza akademickiego, opiekuna wspólnot neokatechumenalnych, a przede wszystkim księdza z powołania. Ks. Piotr Leśniak zmarł 8 stycznia.
Pod koniec mszy żegnała go jego siostra - Małgorzata. - Twoje odejście przyjmuję z szacunkiem i pokorą. Zrobiłeś to po cichu, bez poklasku. Bo tak chciał Bóg. I nie dyskutuję z tym, nie bronię się - mówiła o swoim bracie. - Moje wspomnienie o Tobie sięga dawnych lat, jak z niepewnością mówiłeś o swoim powołaniu. Pamiętam Twoje Pismo Święte usłane różami w miejscach, gdzie Bóg mówił do Ciebie: Pójdź za Mną. I zamiast na Akademię Sztuk Pięknych, poszedłeś do seminarium. Dzisiaj, mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że kapłaństwo było Twoim życiem, Twoim spełnieniem i Twoją miłością.
Ks. Jan Prątnicki był z ks. Leśniakiem na jednym roku w szczecińskim seminarium. - Kochałeś być księdzem, nie dla siebie, nie dla swojej chwały, ale dla ludzi. Zależało Ci na nich, walczyłeś o nich. Kochałeś ich, a oni w prostej odpowiedzi kochali Ciebie - mówił kapłan.
- Ja nie mogę mówić, bo strasznie to przeżyłam. Schola dla dzieci, dla dorosłych. To wszystko On - mówiła łamiącym się głosem parafianka.
Inny mężczyzna przyznał, że ks. Leśniak wiele lat temu błogosławił mu przy ślubie, a teraz spotkał go w swojej rodzinnej parafii św. Ottona. - Wierzę, że wiele osób przyciągnął do Pana Jezusa, swoją postawą i głównie swoją wiarą. Myślę, że po prostu był szczery w relacjach z Panem Jezusem, mówił o tym. Myślę, że zostanie zapamiętany jako kapłan głębokiej wiary. Należy się modlić za Niego i prosić Jego o modlitwę za nas - zakończył mieszkaniec parafii na Zawadzkiego, wchodzący do kościoła na ostatnie pożegnanie.
Ks. Piotr Leśniak miał 54 lata, 29 spędził w kapłaństwie. Wiele lat był duszpasterzem akademickim w szczecińskiej katedrze, był też misjonarzem w Irlandii na Drodze Neokatechumenalnej. W ostatnich dniach przed śmiercią zdiagnozowano u niego koronawirusa.
Więcej wspomnień ks. Piotra Leśniaka w niedzielnej audycji katolickiej "Religia na fali".
Zobacz także
2019-12-28, godz. 20:48
Brat Alois we Wrocławiu: uwierzmy, że Bóg nas prowadzi
Przeor Wspólnoty z Taize, brat Alois wyraził nadzieję, że Duch Święty pomoże chrześcijanom zachować odwagę i pomysłowość "w tym okresie historii ludzkości, kiedy wszystko zmienia się w zawrotnym tempie".
» więcej
2019-12-28, godz. 14:07
Ewangelicko-luterański Kościół Szwecji traci wiernych
W ciągu 10 lat liczba członków Kościoła zmniejszyła się prawie o milion osób.
» więcej
2019-12-28, godz. 09:44
"Z tysiącami młodych ludzi iść do źródeł wiary". Ze Szczecina na spotkanie Taize
W sobotę rozpocznie się 42. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę z Taizé. Do Wrocławia przyjedzie ponad 20 tys. młodych z prawie 70 krajów.
» więcej
2019-12-26, godz. 14:22
Żywa, kolorowa i rozśpiewana. Szopka w "Sercu" [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ]
Jest kucyk, dwa koziołki, kury i gołębie. Tłumy mieszkańców Szczecina odwiedzają żywą szopkę przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa.
» więcej
2019-12-26, godz. 08:54
Dwa kościoły do konsekracji przed beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia
Poświęcenie dwóch kościołów w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej będzie jednym z najbardziej znaczących akcentów dziękczynienia za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kościele nad Odrą i Bałtykiem. Prymas Tysiąclecia…
» więcej
2019-12-25, godz. 20:04
Polacy na Ukrainie odnawiają tradycje obchodzenia Bożego Narodzenia
Boże Narodzenie w czasach komunizmu w Związku Radzieckim świętowano w ukryciu, obecnie można to robić już bez przeszkód. Polacy na Ukrainie odnawiają tradycje obchodzenia Bożego Narodzenia. Pomaga im w tym Kościół.
» więcej
2019-12-25, godz. 09:44
Życzenia arcybiskupa Andrzeja Dzięgi [WIDEO, ZDJĘCIA]
Idźmy jako wspólnota niepodzielona, jako rodzina z Chrystusem pod opieką Maryi w nowy czas - mówi abp Andrzej Dzięga.
» więcej
2019-12-24, godz. 09:38
Radiowa transmisja z Pasterki w Bazylice Archikatedralnej
Radio Szczecin przeprowadziło bezpośrednią transmisję z Pasterki w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie.
» więcej
2019-12-24, godz. 08:21
Bożonarodzeniowy rozejm nauką w czasach pokoju. O czym mówi wydarzenie z Ypres
Ludzie nie kłóćcie się, przypomnijcie sobie o bożonarodzeniowym rozejmie - mówi ks. Jarosław Bilicki dla Radia Szczecin.
» więcej
2019-12-24, godz. 08:02
Pewne potrawy pojawiały się tylko na bogatych stołach
Ryby dla bogatych, groch i konopie dla ubogich. Staropolska Wigilia wyglądała nieco inaczej niż dziś.
» więcej