Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post, który jest 40-dniowym okresem przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Chrystusa, które są najważniejsze dla chrześcijan. Kościół liczy 40 dni od Środy Popielcowej do czwartku przed Wielkanocą, nie wliczając niedziel.
- Pierwszy - przypominający o potrzebie nawrócenia i drugi - bezpośrednie już przygotowanie do konkretnego święta. Te ostatnie dni Wielkiego Postu będą nas bezpośrednio przygotowywały na tajemnice Świętego Triduum Paschalnego, czyli na tajemnice i misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - wyjaśnia ks. Mikołajczak.
Chrześcijanie przygotowują się do Wielkanocy przez modlitwę, post i jałmużnę, czyli na przykład bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi.
- Dla mnie Wielki post jest czasem dawania przestrzeni Bogu w moim życiu, poprzez ograniczanie zbędnych bodźców z głośników, internetu, marketów. - Czas Wielkiego Postu zachęca mnie do przemiany duchowej, żebym się stawał lepszym człowiekiem, ojcem, mężem czy pracownikiem. - To czas, kiedy próbuję wygospodarować każdego dnia więcej przestrzeni na spotkanie z Bogiem. Środa Popielcowa to taki dzień startu w nową rzeczywistość - mówią wierni.
Z powodu epidemii koronawirusa inaczej niż zwykle odbędzie się obrzęd posypania głów popiołem. - W związku z pandemią Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała Notę dotyczącą tego obrzędu - mówi ks. Michał Mikołajczak.
- W tej nocie czytamy, że formuła pokutna wypowiadana przez kapłana, czy to: "prochem jesteś i w proch się obrócisz" albo ta druga - "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" jest wypowiadana przez kapłana po poświęceniu popiołu raz, do wszystkich zebranych wiernych w kościele - tłumaczy Mikołajczak.
Wielkanoc w tym roku przypada u katolików czwartego kwietnia.
- W tej nocie czytamy, że formuła pokutna wypowiadana przez kapłana, czy to: "prochem jesteś i w proch się obrócisz" albo ta druga - "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" jest wypowiadana przez kapłana po poświęceniu popiołu raz, do wszystkich zebranych wiernych w kościele - tłumaczy Mikołajczak.
Zobacz także
2024-11-02, godz. 11:57
Szczeciński Tydzień Reformacji. Spacer śladami św. Ottona [ZDJĘCIA]
Kilkadziesiąt osób zebrało się na szczecińskim pl. Solidarności, by przejść śladami św. Ottona z Bambergu. To XI wieczny misjonarz, któremu Bolesław Krzywousty powierzył misję chrystianizacji Pomorza Zachodniego.
» więcej
2024-11-02, godz. 10:30
Odpust - potrzebna modlitwa za zmarłych
Listopad to w Kościele katolickim miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych. Żyjący mogą ofiarować odpust za bliską zmarłą osobę, a odpust jest darowaniem kary za grzechy.
» więcej
2024-11-02, godz. 07:17
Zaduszki. Modlitwa za zmarłych przebywających w czyśćcu
Kościół katolicki rozumie czyściec jako stan oczyszczenia po śmierci, kiedy zmarłym pokutującym za grzechy, z pomocą przez swoją modlitwę, przychodzą żyjący wierni.
» więcej
2024-11-01, godz. 11:27
Msze Św. także na Cmentarzu Centralnym
W Kościele Katolickim uroczystość Wszystkich Świętych to dzień, w którym katolicy mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej.
» więcej
2024-11-01, godz. 10:56
Czym tak naprawdę jest uroczystość Wszystkich Świętych?
1 listopada w Kościele Katolickim to uroczystość Wszystkich Świętych. Jak obchodzi się ten dzień w Kościele i dlaczego tradycja miesza się z prawdziwym znaczeniem tej uroczystości?
» więcej
2024-11-01, godz. 10:48
"Listopad to czas modlitwy za zmarłych"
W Kościele Katolickim w listopadzie codziennie odbywają się tzw. Wypominki. Od 1 do 3 listopada klerycy z Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie będą zbierali kartki z imionami naszych zmarłych na Cmentarzu Cent…
» więcej
2024-10-31, godz. 21:57
"Połączenie duchowe ze świętymi, którzy balują w niebie" [ZDJĘCIA]
Około pół tysiąca uczestników przeszło wieczorem ulicami Szczecina w procesji ze świętymi.
» więcej
2024-10-31, godz. 11:42
Procesja z relikwiami świętych przejdzie ulicami Szczecina
W czwartek o godzinie 20 ulicami Szczecina przejdzie procesja ze świętymi.
» więcej
2024-10-27, godz. 10:22
Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę kościoła na Rudziance
Metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Wiesław Śmigiel przewodniczył będzie dziś - o godzinie 14.00 - uroczystej mszy świętej, podczas której wmurowany zostanie kamień węgielny pod budowę kościoła na szczecińskiej Rudziance…
» więcej
2024-10-26, godz. 19:46
Archidiecezja ma nowego metropolitę [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wydaje się, że to najlepszy program budowania wspólnoty Kościoła, aby pomimo przeszkód i trudności zachowywać jedność, ale w centrum zawsze stawiać żywą wiarę, Eucharystię, modlitwę - mówił w homilii abp Wiesław Śmigie…
» więcej