Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. pixabay.com / rohrspatz (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / rohrspatz (CC0 domena publiczna)
"Kolokwia Ottonianum" - tak ma się nazywać cykl spotkań, poświęconych relacjom polsko-niemieckim, które będą odbywać się w Szczecinie.
- W ten sposób Radio Szczecin chce się włączyć w obchody okrągłej rocznicy misji świętego Ottona z Bambergu i chrztu Pomorzu Zachodniego - mówi prezes Polskiego Radia Szczecin Wojciech Włodarski.

- Postać Świętego Ottona z Bambergu jest doskonałym punktem odniesienia do takich rozważań o przeszłości i przyszłości stosunków polsko-niemieckich. Chcielibyśmy taki cykl spotkań, debat zainicjować w Polskim Radiu Szczecin - tłumaczy Włodarski.

- Święty Otton z Bambergu, to bardzo dobry patron takich dyskusji - mówi ksiądz Krzysztof Łuszczek, rektor Seminarium Duchownego w Szczecinie.

- Dlatego szukamy dobrego patrona dla tych spotkań. A Święty Otton jest dobrze widziany i w Bambergu, i w Szczecinie. Jest więc dobrym patronem, jeśli chodzi o to spotkanie. Chcielibyśmy po prostu wysnuć z tego, jakieś wnioski na dzisiaj - dodaje ks. Łuszczek.

- Relacje polsko-niemieckie są bardzo ważne dla naszego regionu - wspomina profesor Andrzej Skrendo, prorektor do spraw nauki Uniwersytetu Szczecińskiego, który zaproponował nazwę "Kolokwia Ottonianum".

- Ta problematyka jest bardzo ważna z punktu widzenia tożsamości regionu i naszego miasta. A także z punktu widzenia naszej tożsamości, jako szczecinian - tłumaczy Skrendo.

Przypomnijmy, Święty Otton z Bambergu przybył na Pomorze Zachodnie w 1124 roku. Kościół Katolicki będzie się przygotowywał do obchodów okrągłej rocznicy misji oraz chrztu Pomorza Zachodniego już od czerwca tego roku.
- Chcielibyśmy taki cykl spotkań, debat zainicjować w Polskim Radiu Szczecin - tłumaczy Włodarski.
- Jest dobrym patronem, jeśli chodzi o to spotkanie. Chcielibyśmy po prostu wysnuć z tego, jakieś wnioski na dzisiaj - dodaje ks. Łuszczek.
- Ta problematyka jest bardzo ważna z punktu widzenia tożsamości regionu i naszego miasta. A także z punktu widzenia naszej tożsamości, jako szczecinian - tłumaczy Skrendo.

Zobacz także

2013-05-04, godz. 14:16 Wielka Sobota u chrześcijan wschodnich Dziś Wielka Sobota w kościołach chrześcijańskich obrządku wschodniego. To jednocześnie zakończenie 47-dniowego postu i czasu oczekiwania na Święta Wielkanocne. » więcej 2013-05-04, godz. 10:17 Papież i rabin wydają książkę W przyszłym tygodniu w Niemczech ukaże się wspólna książka nowego papieża i rabina. » więcej 2013-05-03, godz. 16:03 Chrześcijanie wschodni obchodzą Wielki Piątek W kościołach prawosławnym i greckokatolickim rozpoczynają się nabożeństwa wniesienia Płaszczenicy. » więcej 2013-05-01, godz. 11:11 Łączą modlitwę z zabawą Ponad 1,5 tysiąca osób od środy do piątku modli się i bawi w Gryficach podczas Archidiecezjalnych Dni Młodych. » więcej 2013-04-28, godz. 16:07 Ściana katedry odzyska gotycki styl Północna ściana katedry świętego Jakuba w Szczecinie będzie zrekonstruowana w stylu gotyckim. » więcej 2013-04-28, godz. 13:19 Ekumeniczny bieg na szczytny cel Kilkadziesiąt osób wzięło udział w Biegu Ekumenicznym na 5 kilometrów w Lasku Arkońskim. » więcej 2013-04-28, godz. 08:44 Autostopem na Jasną Górę Autostopem na Jasną Górę w dwa dni to pomysł studentów z Duszpasterstwa Akademickiego 'W Sercu' u szczecińskich chrystusowców na majówkę. » więcej 2013-04-26, godz. 09:19 Papież Franciszek błogosławi Szczecin i region Papież Franciszek pobłogosławił mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego. Informację przekazał profesor Alberto Lozano, który spotkał się w Watykanie z Ojcem Świętym. » więcej 2013-04-25, godz. 16:36 Wnętrze szczecińskiej katedry jak nowe [ZDJĘCIA] Zakończył się remont wnętrza katedry św. Jakuba w Szczecinie. W ciągu roku konserwatorzy zabytków wyczyścili i odmalowali ściany kościoła, a architekci odtworzyli przedwojenne drzwi. » więcej 2013-04-15, godz. 07:19 Koniec kilkusetletniej tradycji w Watykanie Papież Franciszek nie chce nosić czerwonych butów biskupa Rzymu. Będzie chodził w klasycznych czarnych półbutach. » więcej
189190191192193194195